Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > University Relay 2012

Event results

University Relay, Mackays Crossing, QEII Park Saturday, 12 May 2012

Harriers Wellington inter-club event

Ideal racing conditions with great weather (brisk breeze coming in off the sea) and firm underfoot.



Olympic had 20 teams entered in this relay, one more last year. Four Olympic teams finished in the top three: junior women's team was first, and the senior women's, masters women's and masters men's teams were second.



Adam Carlson ran the club's fastest time, with Sean McCrudden with the next fastest.



Below are team times and Olympic lap times taken from the official results.



See also the children's race results.



::[Official results (including relay, walk and children's races), PDF format]::

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Junior Men | Junior Women | Masters Men | Masters Women | Composite Team]::

Senior Men


1

Wellington (W1)

0:51:52

2

Scottish (S10)

0:53:20

3

Scottish (S12)

0:53:28

4

Scottish (S11)

0:54:28

5

Olympic (O3)

0:55:48
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Adam Carlson 0:13:16 0:13:16
2 Sean McCrudden 0:13:42 0:26:58
3 Mark Searle 0:14:47 0:41:45
4 Butch Borlase 0:14:03 0:55:48

6

Wellington (W2)

0:56:47

7

Scottish (S15)

0:57:07

8

Trentham United (T8)

0:57:17

9

Hutt Valley (H1)

0:58:47

10

Wellington (W7)

1:00:51

11

Scottish (S13)

1:02:02

12

Scottish (S14)

1:02:41

13

Olympic (O2)

1:04:11
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Rob Gould 0:16:34 0:16:34
2 Justin Tampeau 0:17:06 0:33:40
3 Nick Rogerson 0:15:04 0:48:44
4 Aaron Morey 0:15:27 1:04:11

14

Kapiti (K2)

1:05:07

15

Hutt Valley (H2)

1:07:26

16

Wainui (Y1)

1:07:45

17

Victoria University (V2)

1:10:10

18

Trentham United (T9)

1:10:31

19

Victoria University (V1)

1:12:30

20

Olympic (O19)

1:25:10
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Miles Coverdale 0:25:17 0:25:17
2 Brian Watson 0:23:55 0:49:12
3 Ethan Wood 0:19:40 1:08:52
4 Chris Speakman 0:16:18 1:25:10

Senior Women


1

Scottish (S17)

1:01:54

2

Senior women A

1:05:58
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Lizzy Bunckenburg 0:16:06 0:16:06
2 Louise Doherty 0:16:46 0:32:52
3 Jo Frater 0:17:06 0:49:58
4 Jo Doherty 0:16:00 1:05:58

3

Wellington (W10)

1:07:01

4

Scottish (S18)

1:08:30

5

Scottish (S19)

1:12:25

6

Hutt Valley (H21)

1:13:25

7

Trentham United (T5)

1:14:46

8

Scottish (S20)

1:19:18

9

Wellington (W9)

1:19:26

10

Kapiti (K4)

1:22:04

11

Hutt Valley (H13)

1:23:31

12

Trentham United (T6)

1:27:03

13

Olympic (O18)

1:36:56
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Rebecca Binkhorst 0:27:13 0:27:13
2 Kim Nairne 0:19:32 0:46:45
3 Anneke Binkhorst 0:32:50 1:19:35
4 Lizzy Bunckenburg 0:17:21 1:36:56

Junior Men


1

Wellington (W3)

0:54:07

2

Hutt Valley (H7)

0:56:27

3

Wellington (W4)

0:57:08

4

Wellington (W5)

0:59:29

5

Trentham United (T2)

0:59:32

6

Wellington (W6)

0:59:54

7

Hutt Valley (H8)

1:02:48

8

Scottish (S2)

1:03:02

9

Trentham United (T3)

1:03:09

10

Kapiti (K)

1:03:28

11

Olympic (O11)

1:05:15
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Josh Nairne 0:16:10 0:16:10
2 Martin McCrudden 0:15:09 0:31:19
3 Michael Howard 0:18:08 0:49:27
4 Karl Brownlie 0:15:48 1:05:15

12

Scottish (S1)

1:06:37

13

Hutt Valley (H9)

1:07:01

14

Olympic (O13)

1:10:12
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Alastair Helm 0:17:10 0:17:10
2 Michael Fenton 0:18:25 0:35:35
3 Yianni Bares 0:17:10 0:52:45
4 Jesse Baxter 0:17:27 1:10:12

15

Trentham United (T4)

1:12:54

16

Olympic (O17)

1:16:00
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Vaughan Brown 0:19:01 0:19:01
2 Ben Ives 0:20:08 0:39:09
3 Jacob Brown 0:20:42 0:59:51
4 Martin McCrudden 0:16:09 1:16:00

17

Trentham United (T10)

1:07:41

18

Hutt Valley (H14)

1:21:37


Scottish (S16) (runners ran twice)

0:57:09

Junior Women


1

Olympic (O12)

1:06:00
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Jess Kerr 0:17:09 0:17:09
2 Phoebe Anderson 0:16:15 0:33:24
3 Amelia Harris 0:16:24 0:49:48
4 Maddie Wilson 0:16:12 1:06:00

2

Hutt Valley (H15)

1:08:56

3

Scottish (S3)

1:10:13

4

Wellington (W8)

1:12:32

5

Olympic (O36)

1:12:49
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Ellen Van Looy 0:18:25 0:18:25
2 Michaela Jenner 0:18:18 0:36:43
3 Helen O'Connor 0:18:15 0:54:58
4 Alisha Gilchrist 0:17:51 1:12:49

6

Hutt Valley (H20)

1:16:25

7

Kapiti (K3)

1:17:05

8

Tentham United (T10)

1:19:39

9

Olympic (O38)

1:19:57
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Makaylah Mason-Jones 0:21:06 0:21:06
2 Kate Ohlson-Thwaites 0:20:21 0:41:27
3 Emelie Clarke 0:18:19 0:59:46
4 Olivia Aunoa 0:20:11 1:19:57

10

Scottish (S4)

1:39:58


Hutt Valley (H17) (completed 3 laps)

Masters Men


1

Scottish (S5)

0:58:56

2

Olympic (O4)

0:59:17
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Kevin Pugh 0:14:34 0:14:34
2 Chris Speakman 0:15:14 0:29:48
3 Tim Horne 0:15:15 0:45:03
4 Mike Waterman 0:14:14 0:59:17

3

Wellington (W13)

1:02:39

4

Trentham United (T7)

1:03:38

5

Hutt Valley (H4)

1:04:48

6

Scottish (S6)

1:05:49

7

Wellington (W12)

1:06:56

8

Olympic (O6)

1:06:56
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Barry Prosser 0:15:48 0:15:48
2 Andrew Kells 0:15:49 0:31:37
3 Iain Westphall 0:16:19 0:47:56
4 Mark Handley 0:19:00 1:06:56

9

Scottish (S7)

1:07:11

10

Wellington W14)

1:07:48

11

Olympic (O10)

1:08:06
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Mark Anderson 0:15:32 0:15:32
2 Grant Carroll 0:16:10 0:31:42
3 Robbie Robinson 0:18:11 0:49:53
4 Regan Wood 0:18:13 1:08:06

12

Hutt Valley (H5)

1:09:15

13

Olympic (O9)

1:10:54
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Bruce Atmore 0:16:15 0:16:15
2 Rob McCrudden 0:18:28 0:34:43
3 Mike Binkhorst 0:19:37 0:54:20
4 Steve Walker 0:16:34 1:10:54

14

Olympic (O8)

1:11:11
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Chris Martin 0:15:21 0:15:21
2 Nick Julian 0:17:04 0:32:25
3 Brian Rusbridge 0:18:30 0:50:55
4 Phil Early 0:20:16 1:11:11

15

Wainui (Y2)

1:12:03

16

Hutt Valley (H6)

1:15:44

17

Kapiti (K6)

1:16:46

18

Scottish (S8)

1:17:31

19

Wellington (W15)

1:18:08

20

Scottish (S9)

1:18:37

Masters Women


1

Scottish (S21)

1:08:01

2

Olympic (O14)

1:10:27
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Renae Creser 0:16:31 0:16:31
2 Michelle Van Looy 0:17:47 0:34:18
3 Tracey Berghan 0:18:10 0:52:28
4 Tineke Hooft 0:17:59 1:10:27

3

Scottish (S22)

1:14:39

4

Olympic (O31)

1:18:21
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Cathryn Wood 0:19:08 0:19:08
2 Geraldine Smith 0:20:34 0:39:42
3 Sheryne Beeby 0:19:31 0:59:13
4 Sharon Walker 0:19:08 1:18:21

5

Wellington (W11)

1:18:52

6

Wainui (Y3)

1:20:43

7

Scottish (S23)

1:22:09

8

Scottish (S24)

1:28:59

9

Olympic (O34)

1:30:28
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Denise Pilcher 0:21:57 0:21:57
2 Alison Speakman 0:23:46 0:45:43
3 Brigid Borlase 0:19:13 1:04:56
4 Ele Brown 0:25:32 1:30:28

10

Olympic (O33)

1:33:41
Lap Name Lap Time Elapsed Time
1 Liz Anderson 0:21:07 0:21:07
2 Barbara Prosser 0:23:17 0:44:24
3 Donna McDonald 0:26:57 1:11:21
4 Jean Skilton 0:22:20 1:33:41

Composite Team


1

Kapiti (K7)

1:13:53

2

Kapiti (K5)

1:20:23

3

Wainui (Y4)

1:20:41


Aurora

1:23:55