Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > University Relay 2008

Event results

University Relay, Queen Elizabeth Park, McKays Crossing, Paekakariki Saturday, 17 May 2008

Here are the Olympic Results courtesy of Donna.

Great turnout for this one 85 Olympic runners enjoyed this classic cross country relay.

I will post the walkers as soon as I get them!

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Junior Men | Junior Women | Junior Race | Masters Men | Masters Women]::

Senior Men

Place Name Club/Team Time Elapsed Leg
2 Lyndon McGaughran Senior Men (A) 14:06 14:06 1
2 Kevin Pugh Senior Men (A) 14:19 28:25 2
2 Butch Borlase Senior Men (A) 14:25 42:51 3
2 Mike Waterman Senior Men (A) 13:38 56:30 4
3 Chris Martin Senior Men (B) 15:46 15:46 1
3 Tim Horne Senior Men (B) 15:55 31:42 2
3 Richard Van Looy Senior Men (B) 16:34 48:16 3
3 Andrew Kells Senior Men (B) 15:35 01:03:51 4
4 Justin Tampeau Senior Men (C) 16:55 16:55 1
4 Shane Caske Senior Men (C) 18:35 35:30 2
4 Matt Allen Senior Men (C) 16:51 52:22 3
4 Rob McCrudden Senior Men (C) 16:13 01:08:35 4

Senior Women

Place Name Club/Team Time Elapsed Leg
1 Elaine Brent Senior Women (A) 16:11 16:11 1
1 Victoria Sugden Senior Women (A) 16:23 32:34 2
1 Erena Tampeau Senior Women (A) 22:44 55:19 3
1 Ali Perkins Senior Women (A) 21:13 01:16:32 4

Junior Men

Place Name Club/Team Time Elapsed Leg
14 Lauchlan Rusbridge Junior Boys (A) 14:28 14:28 1
14 Sean McCrudden Junior Boys (A) 13:51 28:19 2
14 Martin McCrudden Junior Boys (A) 15:12 43:41 3
14 Anthony Gardner Junior Boys (A) 15:17 58:58 4
15 Alex Hooft Junior Boys (B) 15:26 15:26 1
15 Seth Delpachitra Junior Boys (B) 17:01 32:27 2
15 Aaron Lynch Junior Boys (B) 16:39 49:06 3
15 Richard Bott Junior Boys (B) 15:51 01:04:57 4
16 Fraser Rusbridge Junior Boys (C) 21:32 21:32 1
16 Sam Kells Junior Boys (C) 24:28 46:00 2
16 Jesse Baxter Junior Boys (C) 20:30 01:06:30 3
16 Yanni Bares Junior Boys (C) 19:18 01:25:48 4

Junior Women

Place Name Club/Team Time Elapsed Leg
11 Susanhah Lynch Junior Girls (A) 16:26 16:26 1
11 Deborah Lynch Junior Girls (A) 18:16 34:42 2
11 Katherine Bunkenburg Junior Girls (A) 17:03 51:46 3
11 Lizzy Bunkenburg Junior Girls (A) 17:28 01:09:20 4
12 Abigail Dorrington Junior Girls (B) 19:43 19:43 1
12 Jess Kerr Junior Girls (B) 18:20 38:37 2
12 Ellen Van Looy Junior Girls (B) 21:29 01:00:02 3
12 Georgia Garden-Bachop Junior Girls (B) 19:16 01:19:18 4
13 Navodhi Delpachitra Junior Girls (C) 21:20 21:20 1
13 Rebecca Binkhorst Junior Girls (C) 22:22 43:42 2
13 Helena Leslie Junior Girls (C) 26:38 01:10:22 3
13 Anneke Binkhorst Junior Girls (C) 34:50 01:45:12 4

Junior Race

Place Name Club/Team Time Elapsed Leg
1 Tim Jackson 08:05 2km
2 Daniel Rose 08:59
3 Oliver Wood 09:07
4 Madeline Wilson 09:21
5 Connor Garden-Bachop 09:40
6 Brandon Williams 09:49
7 Isaac Forre 10:05
8 Michael Fenton 10:11
9 Amelia Kerr 10:16
10 Jacob Horne 10:26
11 George Dorrington 10:33
12 Ethan Wood 10:47
13 Jacob Brown 10:52
14 Keller McDonald 11:05
15 Michael Pack 11:25
16 Grace Ohlsson 12:08
17 Ollie Van Looy 12:16
18 Callum Horne 13:44
19 Lucy Borlase 14:40
20 Sariah Coverdale 14:52
21 Julia Borlase 15:22

Masters Men

Place Name Club/Team Time Elapsed Leg
5 Mark Anderson Masters Men (A) 14:55 14:55 1
5 Craig Walker Masters Men (A) 15:09 30:04 2
5 Steve Tait Masters Men (A) 14:52 44:56 3
5 Mark Handley Masters Men (A) 14:04 59:00 4
6 Paul Smith Masters Men (B) 21:26 21:26 1
6 Malcolm Standrill Masters Men (B) 17:42 39:09 2
6 Kingsley Delpaditra Masters Men (B) 19:28 58:38 3
6 Robbie Robinson Masters Men (B) 17:38 01:16:16 4
7 Andy Fenton Masters Men (C) 19:30 19:30 1
7 Terry Kuruhaanga Masters Men (C) 24:05 43:35 2
7 Harold Alcock Masters Men (C) 22:42 01:06:17 3
7 Ken Ritchie Masters Men (C) 20:08 01:26:25 4

Masters Women

Place Name Club/Team Time Elapsed Leg
8 Cathryn Wood Masters Women (A) 19:31 19:31 1
8 Geraldine Smith Masters Women (A) 19:12 38:43 2
8 Tineke Hooft Masters Women (A) 20:05 58:48 3
8 Michelle Van Looy Masters Women (A) 18:31 01:17:19 4
9 Liz Anderson Masters Women (B) 19:55 19:55 1
9 Esther Rush Masters Women (B) 19:19 39:14 2
9 Rose Ohlsson Masters Women (B) 21:14 01:00:55 3
9 Shiromi Seneviratne Masters Women (B) 23:07 01:24:03 4
10 Jean Skilton Masters Women (C) 23:10 23:10 1
10 Trish Foster Masters Women (C) 21:57 45:07 2
10 Eleanor Brown Masters Women (C) 22:47 01:08:11 3
10 Donna McDonald Masters Women (C) 29:11 01:37:06 4