Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > University Relay 2007

Event results

University Relay, McKays Crossing, Paekakariki Saturday, 19 May 2007

Run in perfect conditions this event was a successful one for the club with first placings for the Men's and Women's A teams in the masters grade.

Olympic fielded 20 teams, 4 walkers and 25 in the junior race which was awesome and the competition was pretty even as you can see by the results.

::[Full results]::

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Junior Men | Junior Women | Under 16 Mixed | Masters Men | Masters Women | Composite Team | Walkers]::

Senior Men

Place Name Club/Team Time Bib
1 Senior Men A O1
2 Senior Men B O2
1 Mike Wakelin Senior Men A 0:12:57
1 Lyndon McGaughran Senior Men B 00:14:51
2 Adrian Evans Senior Men A 0:16:48
2 Kevin Pugh Senior Men B 00:14:38
3 Mark Anderson Senior Men A 0:14:52
3 Craig Morrison Senior Men B 00:15:53
4 Mike Waterman Senior Men A 0:14:03
4 Butch Borlase Senior Men B 00:15:20
5 Total Time Senior Men A 0:58:40
5 Total Time Senior Men B 01:00:42

Senior Women

Place Name Club/Team Time Bib
1 Senior Women A O7
1 Elaine Brent Senior Women A 00:16:21
2 Katherine Mainland Senior Women A 00:20:03
3 Liz Anderson Senior Women A 00:21:06
4 Jo Frater Senior Women A 00:18:22
5 Total Time Senior Women A 01:16:52

Junior Men

Place Name Club/Team Time Bib
1 Junior Men A O5
2 Junior Men B O6
1 Sean McCrudden Junior Men A 00:14:34
1 Ethan Kurukaanga Junior Men B 00:16:33
2 Anthony Gardiner Junior Men A 00:15:44
2 Alex Hooft Junior Men B 00:17:45
3 Richard Bott Junior Men A 00:15:46
3 Martin McCrudden Junior Men B 00:19:15
4 Lachlan Rusbridge Junior Men A 00:14:57
4 Michael Ghirmay Junior Men B 00:16:12
5 Total Time Junior Men A 1:01:01
5 Total Time Junior Men B 01:09:45

Junior Women

Place Name Club/Team Time Bib
1 Junior Women A O10
2 Junior Women B O11
1 Deborah Lynch Junior Women A 00:16:15
1 Ella Crestani Junior Women B 00:19:31
2 Victoria Sugden Junior Women A 00:19:43
2 Caitlin Pilcher Junior Women B 00:20:42
3 Olivia Johnson-Sullivan Junior Women A 00:17:36
3 Kathryn Bunckenberg Junior Women B 00:18:52
4 Jessica Nelson Junior Women A 00:20:20
4 Lizzy Bunckenberg Junior Women B 00:19:31
5 Total Time Junior Women A 01:14:59
5 Total Time Junior Women B 01:18:25

Under 16 Mixed

Place Name Club/Team Time Bib
1 Tim Jackson 00:07:58
2 Suzzana Lynch 00:08:17
3 Daniel McDowall 00:08:41
4 Daniel Rose 00:09:00
5 Abigail Dorrington 00:09:04
6 Jess Kerr 00:09:18
7 Oliver Wood 00:09:21
8 Jessie Baxter 00:09:38
9 Sophia Burford 00:10:13
10 Vaughan Brown 00:10:18
11 Isaac Forrest 00:10:27
12 Isabel Cookson 00:10:31
13 Jacob Horne 00:10:32
14 George Dorrington 00:10:47
15 Kelvin Jones 00:11:00
16 Jacob Brown 00:11:04
17 Keller McDonald 00:11:19
18 Shania McQuinan 00:11:23
19 Rebecca Binkhorst 00:11:25
20 Tim Nelson 00:11:38
21 Sam Kells 00:12:51
22 Nicola McDowell 00:13:50
23 Emila Perkins 00:14:03
24 Anneka Binkhorst 00:16:24
25 Sariah Coverdale 00:23:01

Masters Men

Place Name Club/Team Time Bib
1st Masters Men A O3
2 Masters Men B O4
1 Mark Handley Masters Men A 00:14:31
1 Robbie Robinson Masters Men B 00:17:44
2 Juan McDonald Masters Men A 00:15:23
2 Dave Rose Masters Men B 00:18:27
3 Steve Tait Masters Men A 00:15:20
3 Mike Binkhorst Masters Men B 00:17:59
4 Chris Speakman Masters Men A 00:14:40
4 Rob McCrudden Masters Men B 00:16:32
5 Total Time Masters Men A 00:59:55
5 Total Time Masters Men B 01:10:42

Masters Women

Place Name Club/Team Time Bib
1st Masters Women A O8
2 Masters Women B O9
1 Cathryn Wood Masters Women A 00:19:30
1 Tineke Hooft Masters Women B 00:19:38
2 Geraldine Smith Masters Women A 00:20:02
2 Rose Ohlsson Masters Women B 00:22:01
3 Sheryne Beeby Masters Women A 00:20:39
3 Trish Foster Masters Women B 00:22:05
4 Michelle van Looy Masters Women A 00:18:50
4 Esther Martin Masters Women B 00:20:32
5 Total Time Masters Women A 01:19:02
5 Total Time Masters Women B 01:24:18

Composite Team

Place Name Club/Team Time Bib
1 Combined I O20
2 Combined D O15
3 Combined F O17
4 Combined A O12
5 Combined C O14
6 Combined H O19
7 Combined B O13
8 Combined G O18
9 Combined E O16
1 Roger Perkins Combined I 00:17:58
1 Jed Brent Combined D 00:14:41
1 Aaron Lynch Combined F 00:18:09
1 Craig Walker Combined A 00:15:22
1 Jackie Burston Combined C 00:24:49
1 Biance Caske Combined H 00:24:03
1 Andrew Kells Combined B 00:15:41
1 Peter Hanson Combined G 00:23:30
1 Andrew Begbie Combined E 00:18:03
2 Chris Martin Combined I 00:15:46
2 Janet Hulbert Combined D 00:23:37
2 Anna Murdoch Combined F 00:21:98
2 Alison Speakman Combined A 00:26:04
2 Miles Covedale Combined C 00:20:05
2 Cyndy Horne Combined H 00:24:02
2 Jean Skilton Combined B 00:24:52
2 Emma Nelson Combined G 00:24:20
2 Vishni Heleratne Combined E 00:26:39
3 Greg Fowler Combined I 00:16:04
3 Izzie Alderton Combined D 00:20:47
3 Erena Tampeau Combined F 00:22:42
3 Ken Ritchie Combined A 00:20:47
3 Darrin Humphries Combined C 00:21:02
3 Viru Heleratne Combined H 00:18:45
3 Fraser Rusbridge Combined B 00:22:02
3 Denise Pilcher Combined G 00:24:15
3 Paul Smith Combined E 00:22:33
4 Brian Rusbridge Combined I 00:19:49
4 Rob James Combined D 00:20:55
4 Fenan Ghirmay Combined F 00:19:19
4 Malcolm Standrill Combined A 00:19:37
4 Tim Horne Combined C 00:17:08
4 Calvin Standrill Combined H 00:19:52
4 Rachel Humphries Combined B 00:24:28
4 Nick Julian Combined G 00:17:00
4 Terry Kurukaanga Combined E 00:25:44
5 Total Time Combined I 1:09:39
5 Total Time Combined D 01:21:00
5 Total Time Combined F 01:21:20
5 Total Time Combined A 01:21:50
5 Total Time Combined C 01:23:04
5 Total Time Combined H 01:26:42
5 Total Time Combined B 01:27:04
5 Total Time Combined G 01:28:05
5 Total Time Combined E 01:32:57

Walkers

Place Name Club/Team Time Bib
1 Carol Briesman 00:41:42
2 Vishmi Heleratne 00:48:11
3 Paula Binkhorst 00:48:14
4 Colleen Singleton 00:48:18