Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Maiden and Perston 2008

Event results

Maiden and Perston, Newlands College Saturday, 26 April 2008
Updated 26 Mar 2013.

Brilliant day for the first race of the season. Perfect conditions hard and fast track and some good times.

There were a lot of people beating their handicaps this year. Some secret training has been going on, EXCELLENT!

91 participants recorded finishing times, that is fantastic. Starting as we mean to go on, it will be good to see that many at all the events over the season so good luck to everyone!

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Juniors - 9 and Under | Juniors - 7 and Under | Maiden | Perston Memorial | Walkers]::

Juniors - 9 and Under

Place Name Time Hcp Time Diff Hcp Place
1 Joey Kells 4:10 1km
2 Connor Garden-Bachop 4:22 Scratch Race
3 Brandon Williams 4:27
4 Jacob Horne 4:33
5 Ollie Van Looy 4:55
6 Jacob Brown 5:10
7 Keller McDonald 5:17
8 Kate Fenton 5:43

Juniors - 7 and Under

Place Name Time Hcp Time Diff Hcp Place
1 Callum Horne 4:43 800m
2 Grace Ohlsson 4:45 Scratch Race
3 Lucy Borlase 5:14
4 Kaleb Sinclair 5:38
5 Julia Borlase 5:49
6 Danielle Ohlsson 5:56
7 Georgia Caoleman-Walker 6:19

Maiden

Place Name Time Hcp Time Diff Hcp Place
1 Butch Borlase 7:33 7:50 -17 16=
2 Andrew Kells 7:56 7:55 1 25=
3 Tim Horne 8:10 8:20 -10 22=
4 James Ellingham 8:29 8:15 14 31=
5 Richard Van Looy 8:34 8:20 14 31=
6 Aaron Lynch 8:40 8:15 25 35
7 Seth Delpachitra 8:48 8:20 28 36
8 Lizzy Bunckenberg 9:23 10:30 -1.07 2nd
9 Kathryn Bunckenberg 9:28 10:30 -1.02 3rd
10 Matt Allen 9:40 9:00 40 38=
11 Shane Caske 9:51 9:00 51 39=
12 Steve Bligh 10:00 9:20 40 38=
13 Ellen Van Looy 10:05 10:00 5 29
14 Calvin Standrill 10:07 10:05 2 27
15 Georgia Garden-Bachop 10:22 10:40 -18 15
16 Maddie McIntyre 10:23 10:40 -17 16=
17 Geraldine Smith 10:23 10:20 3 28
18 Liz Anderson 10:25 11:00 -35 8
19 Andy Fenton 10:31 9:40 51 39=
20 Annie van Herck 10:31 10:45 -14 21
21 Kingsley Delpachitra 10:35 11:20 -45 4
22 Tessa Evans 10:43 11:00 -17 16=
23 Tineke Hooft 10:45 10:55 -10 22=
24 Navodhi Delpachitra 10:51 10:50 1 25=
25 Bronwyn Evans 11:25 11:15 10 30
26 Michael Fenton 11:37 11:20 17 34
27 Rose Ohlsson 11:39 11:05 34 37
28 Erena Tampeau 11:45 12 00 -15 19=
29 Cameron Rose 11:45 11:30 15 33
30 Shiromi Seneviratne 11:52 12 -8 24
31 Gena Lee Lacoua 11:56 12:30 -34 9
32 Alison Speakman 12:05 12:30 -25 13
33 Eleanor Brown 12:14 12:40 -26 11=
34 Terry Kurukaanga 12:22 14:00 -1.38 1st
35 Sam Kells 12:23 13:00 -37 6
36 Sophia Burford 12:55 13:15 -20 14
37 Helena Leslie 12:55 13:10 -15 19=
38 Isobel Cookson 13:04 13:30 -26 11=
39 Linda Bligh 13:39 14:15 -36 7
40 Anneke Binkhorst 16:33 17:00 -27 10

Perston Memorial

Place Name Time Hcp Time Diff Hcp Place
1 Mike Waterman 7:09 7:10 -1 24
2 Lyndon McGaughran 7:17 7:25 -8 20
3 Sean McCrudden 7:26 7:20 6 27
4 Lachlan Rusbridge 7:36 7:25 11 29=
5 Mark Handley 7:37 7:20 17 32
6 Barry Prosser 7:38 7:55 -17 10
7 Mark Anderson 7:53 7:30 23 36
8 Glenn Boyle 8:10 8:15 -5 22
9 Craig Walker 8:13 8:05 8 28
10 Alex Hooft 8:13 8:50 -38 6
11 Martin McCrudden 8:15 9:20 -1.05 2nd
12 Steve Tait 8:21 8:00 21 35
13 Rob McCrudden 8:39 8:15 24 37
14 Susannah Lynch 8:40 9:20 -40 5
15 Victoria Sugden 8:44 9:30 -46 4
16 Deborah Lynch 8:48 9:15 -27 8
17 Brad Thompson 9:14 8:00 1.14 40
18 Brian Rusbridge 9:15 9:40 -25 9
19 Michael Binkhorst 9:26 9:15 11 29=
20 Daniel Rose 9:33 9:45 -12 18
21 Malcolm Standrill 9:36 10:45 -1.09 1st
22 Oliver Wood 9:44 10:15 -31 7
23 Dave Rose 9:44 9:40 4 25
24 Michelle Van Looy 9:45 9:40 5 26
25 Jo Frater 9:50 9:30 20 33=
26 Gareth Bott 10:20 10:00 20 33=
27 Cathryn Wood 10:23 10:30 -7 21
28 Fraser Rusbridge 10:57 11:00 -3 23
29 Rebecca Binkhorst 11:34 11:45 -11 19
30 Barbara Prosser 11:45 11:00 45 39
31 Peter Hanson 11:45 11:20 25 38
32 Harold Alcock 12:07 11:55 12 31
33 Jean Skilton 12:26 13:30 -1.04 3rd

Walkers

Place Name Time Hcp Time Diff Hcp Place
1 Vivienne Bott 16:24 2k
2 Paula Binkhorst 18:02 Scratch Race
3 Margriet Lynch 18:13