Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Maiden and Perston 2021

Event results

Maiden and Perston, Grenada North Park Saturday, 17 April 2021

Preliminary official results Harriers Olympic club event

First race of the year - the Maiden and Perston club races. Good conditions, a firm course with the usual bog below the playground. 

In the Maiden race, the race for those who have never won a competitive race before, Nick Cox ran a super-quick 8:11, crossing the line one second ahead of Denny Adamson and three seconds ahead of Connor Elsworth.Oscar Thompson won the handicap, beating his estimated time by 1:27.

In the Perston Memorial, Jacob Kilmister took the lead from Simon Angus at the last corner, finishing 2 seconds ahead in 8:04. Aaron Lynch was third, another second behind Simon. Amy McHardy was first female across the line, just ahead of Deb Lynch. David Cook won the handicap, running 45 seconds faster than his estimated time. 

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Juniors - 7 and Under | Junior Race | Maiden | Perston Memorial | Walkers]::

Juniors - 7 and Under

Place Name Time Handicap time Difference Handicap place
1 Jackson Brown 03:18
2 Violet Millar 03:33
3 Carmel Stallard 03:43
4 Annabelle Simpson 03:43

Junior Race

Place Name Time Handicap time Difference Handicap place
1 Joel Flynn 05:05
2 Oscar Trewern 05:11
3 Brooke Martin 05:13
4 Ari Janes 05:24
5 Jessica Brown 05:26
6 Riley Holden 05:48
7 Noah Lewer 05:49
8 Beck Janes 06:05
9 Zoe Moss 06:14
10 Olivia Eggleton 06:18
11 Salem Skilton 06:36
12 Alex McKeown 07:00
13 Alice Simpson 07:00
14 Asher Blake 07:10

Maiden

Place Name Time Handicap time Difference Handicap place
1 Nicholas Cox 08:11 08:14 0:03 18
2 Denny Adamson 08:12 08:15 0:03 19
3 Connor Elsworth 08:14 08:24 0:10 13
4 Ryan Mackay 08:58 09:31 0:33 5
5 Rowan Hannah 09:06 09:07 0:01 20
6 Craig Holden 09:13 09:18 0:05 16
7 Ovin Angammana 09:14 09:14 -0:00 22
8 Kate McHardy 09:14 10:04 0:50 3
9 Maia Holden 09:32 09:51 0:19 11
10 Juliet Moorhead 09:35 09:40 0:05 15
11 Richard Van Looy 09:38 09:50 0:12 12
12 Max Lewer 09:42 10:04 0:22 8
13 Darcy Mellsop 09:45 10:04 0:19 10
14 Charlotte Baldwin-Jankiewicz 09:45 10:59 1:14 2
15 Matthew Harrison 09:46 09:26 -0:20 29
16 Lucy Hannah 09:50 09:57 0:07 14
17 Nick Gartell 09:54
18 Brianna Bir 09:55
19 Regan Stallard 09:58 10:19 0:21 9
20 John Abbott 10:02 09:44 -0:18 28
21 Jack jenkins 10:06 10:33 0:27 6
22 Addison Jetly 10:14 10:04 -0:10 27
23 Simon Wright 10:23 09:36 -0:47 35
24 Richard Martin 10:32 09:55 -0:37 33
25 Lachlan Millar 10:35 09:50 -0:45 34
26 Joel Flynn 10:39 10:39 -0:00 24
27 George Millar 10:51 10:55 0:04 17
28 Campbell Millar 10:54 10:19 -0:35 32
29 Bernard Stallard 10:56
30 Oscar Thompson 10:57 12:24 1:27 1
31 Robbie Hodgson 11:01
32 Sarah Bakker 11:22 10:19 -1:03 37
33 Oscar Trewern 11:38
34 Theo Lewer 11:38 11:38 -0:00 25
35 Keegan Lamontagne 12:09 11:59 -0:10 26
36 melissa crompton 12:12 11:16 -0:56 36
37 Alex Mabey 12:21 12:21 0:00 21
38 Jasmin Pohvilainen 12:23
39 Ari Janes 12:24 12:24 -0:00 23
40 Liz Anderson 12:29 12:06 -0:23 30
41 andrew begbie 12:41 10:19 -2:22 39
42 Phil Proctor 12:57
43 Angus Corbett 13:29 12:09 -1:20 38
44 Annie Van Herck 13:50 14:23 0:33 4
45 Linda Rawlins 14:29 13:55 -0:34 31
46 Julie Edwards 16:50 17:16 0:26 7

Perston Memorial

Place Name Time Handicap time Difference Handicap place
1 Jacob Kilmister 08:04 08:29 0:25 4
2 Simon Angus 08:06 08:00 -0:06 19
3 Aaron Lynch 08:07 07:50 -0:17 26
4 Max Doherty 08:07 08:09 0:02 13
5 Thomas White 08:15 08:09 -0:06 18
6 James Wembridge 08:25 08:38 0:13 6
7 Amy McHardy 08:38 09:13 0:35 3
8 Deborah lynch 08:45 08:30 -0:15 25
9 Cameron Forrest 08:50 09:07 0:17 5
10 Ava Sutherland 08:54 08:52 -0:02 14
11 Butch Borlase 08:57 09:07 0:10 8
12 Trent Corbett 08:59 08:45 -0:14 24
13 Amelia Harris 09:00 08:48 -0:12 21
14 Hugo Millar 09:08 09:13 0:05 11
15 David Cook 09:19 10:04 0:45 1
16 Xcylaus Johnson 09:21 09:57 0:36 2
17 Mark Anderson 09:30 09:36 0:06 10
18 Annabel Tuck 09:35 09:33 -0:02 15
19 Greta Abbott 09:46 09:50 0:04 12
20 Olivia Pugh 09:49 09:36 -0:13 23
21 Craig Walker 09:54 10:04 0:10 7
22 Sacha Kilmister 10:02 09:33 -0:29 31
23 Bruce Atmore 10:06 09:43 -0:23 29
24 Brad Thompson 10:45 10:19 -0:26 30
25 Tony Simmers 10:49 10:38 -0:11 20
26 Tracy Berghan 11:04 10:58 -0:06 17
27 Michael Waterman 11:15 08:48 -2:27 38
28 Jan Sheppard 11:16 10:54 -0:22 28
29 Charlotte Harrison 11:21
30 juan mcdonald 11:40
31 Michelle Van Looy 12:15 11:31 -0:44 34
32 Jennifer Alderton-Moss 12:16 11:55 -0:21 27
33 Sheryne Coverdale 12:35 12:01 -0:34 32
34 Brian Rusbridge 12:49 12:57 0:08 9
35 Rob McCrudden 13:22 11:31 -1:51 37
36 Denise Pilcher 13:25 12:51 -0:34 33
37 Michael Binkhorst 13:50 12:57 -0:53 35
38 Jean Skilton 14:37 14:24 -0:13 22
39 Julie Klein 15:44 14:23 -1:21 36
40 Anneke Binkhorst 16:52 16:47 -0:05 16

Walkers

Place Name Time Handicap time Difference Handicap place
1 Barbara Morrison 11:26
2 Andrea Adams 11:27
3 Paula Binkhorst 11:56
4 Julie Klein 11:59
5 Tineke Hooft 11:59