Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Maiden and Perston 2017

Event results

Maiden and Perston, Grenada North Park Saturday, 8 April 2017
Updated 7 May 2017.

Official results Harriers Olympic club event

Smaller than usual fields for the first races of the season but it was good to see a number of new faces.

Cameron Forrest took out both the Maiden and Perston races (I wonder if this was a "first") with Hannah Jurke taking out the Women's Maiden and Sarah Hay the Perston.

In the sealed handicap, Luke McNair-Robertson took out the Maiden and Dane Atmore-Jones took the Perston.

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Juniors - 7 and Under | Junior Race | Maiden | Perston Memorial | Walkers]::

Juniors - 7 and Under

Place Name Time Estimate Difference Handicap Place
1 Lachlan Millar 2:24
2 Hugo Millar 2:29
3 Elise Hankinson 2:44
4 George Campbell-Millar 2:47
5 Jack Jenkins 2:48
6 Brooke Hankinson 3:08
7 Angus Corbett 4:40
8 Charlie Prosser 6:54
9 Thomas Pugh 10:16

Junior Race

Place Name Time Estimate Difference Handicap Place
1 Jack McNair-Robinson 4:29
2 Greta Abbott 4:31
3 Will Jenkins 4:52
4 Lilly Tankerley 4:54
5 Lachlan Millar 4:59
6 Hugo Millar 5:06
7 Lana McGee 5:11
8 Felicity Gould 5:21
9 Shan Robertson 5:56
10 Harriet Martin 6:09
11 Elise Hankinson 6:20
12 George Millar 6:24
13 Oiivia Hay 6:35
14 Brooke Hankinson 6:49

Maiden

Place Name Time Estimate Difference Handicap Place
1 Cameron Forrest 8:08
2 Noah Abbott 8:17
3 Luke McNair-Robertson 8:50 9:27 0:37 1
4 Declan Street 8:59 9:15 0:16 3
6 Andrew Begbie 9:00
7 Blair Atmore-Jones 9:18 9:18 0:00 5
7 Max Westphall 9:12 8:43 -0:29 6
8 Shane Eagar 9:22
9 Damon Wong 9:30 8:48 -0:42 7
10 Richard Blake 9:41
11 Hannah Jurke 10:03
12 Sophia Wong 10:18
13 Gemma Pugh 10:31 10:34 0:03 4
14 Sarah Prosser 10:47
15 Merryn Jones 11:07
16 Barbara Morrison 12:40 12:57 0:17 2
17 Anneke Binkhorst 13:34 12:50 -0:44 8

Perston Memorial

Place Name Time Estimate Difference Handicap Place
1 Cameron Forrest 7:07
2 Trent Corbett 7:28 7:22 -0:06 7
3 Jono Leach 7:47 7:44 -0:03 6
4 Martin McCrudden 7:52 6:51 -1:01 23
5 Sarah Hay 8:09 8:36 0:27 2
6 Richard Longman 8:11 7:44 -0:27 12=
7 Craig Walker 8:12 7:35 -0:37 16=
8 Dane Atmore-Jones 8:14 9:24 1:10 1
9 Lucy Jurke 8:15 8:15 0:00 4=
10 Kevin Pugh 8:25 7:02 -1:23 26
11 Chris Martin 8:29 8:16 -0:13 10
12 Graeme Moss 8:34 8:22 -0:12 9
13 Caitlin Douglass 8:39 8:31 -0:08 8
14 Nicola Hankinson 8:42
15 Bex Jenkins 8:48 7:51 -0:57 22
16 Tony Simmers 8:50 8:50 0:00 4=
17 Amelia Harris 8:52
18 Iain Westphall 8:53 8:07 -0:46 19
19 Rob McCrudden 9:04 9:19 0:15 3
20 Meredith Ogilvie 9:05 8:37 -0:28 14
21 Marie Pugh 9:06 8:31 -0:35 15
22 Zihao Cai 9:25 9:09 -0:16 11
23 Ben Ives 9:34 8:44 -0:50 20
24 Barry Prosser 9:57
25 Max O'Kane 10:03
26 Sheryne Coverdale 10:24 9:57 -0:27 12=
27 Tineke Hooft 10:36 9:15 -1:21 25
28 Mike Binkhorst 10:49 10:09 -0:40 18
29 Denise Pilcher 11:13 10:36 -0:37 16=
30 Brian Rusbridge 11:16 10:23 -0:53 21
31 Ele Brown 11:33 10:30 -1:03 24

Walkers

Place Name Time Estimate Difference Handicap Place
1 Terry Kurukaanga 16:18
2 Andrea Adams 16:23
3 Paula Binkhorst 18:08