Event results

Maiden and Perston, Grenada North Park Saturday, 6 April 2019
Updated 6 Apr 2019.
Preliminary official results Olympic club event

A pretty cold day (12 degrees) with a brisk southerly blowing across the park. Luckily we avoided most of the day's showers! 

The course was the same as last year - a 1.2km figure-of-eight circuit around each of the fields, with one lap (and a bit extra) for the 1.3km juniors race and two laps (and a bit extra) making up the 2.5km Maiden and Perston Memorial races. 

Both of the long races were taken out by juniors - Oscar Crowe in the Maiden and Jack Julian in the Perston. Luke was followed by newcomers Luke and Mike, while Jack was followed closely by Gus, after a close race all the way. Jessica Hughes was first female - fifth overall. 

Jenny Alderton-Moss won the Maiden handicap (1st female), and Alison Speakman the Perston handicap (1st female). Eion Davidson won the male handicap in the Maiden and Rob McCrudden, club captain, won the male handicap in the Perston. 

See you in three weeks at the Shaw Baton relays!

Results

Viewing options ::[Table View | Dynamic View | Individual Result History Search]::

Jump to division ::[Juniors - 7 and Under | Junior Race | Maiden | Perston Memorial]::

Juniors - 7 and Under
Place Name Time Handicap time Difference Handicap place
1 George Miller 3:14
2 Brooke Forster 3:16
3 Salem Skilton 3:31
4 Cody Cahill 3:43
Junior Race
Place Name Time Handicap time Difference Handicap place
1 Zak Kimmons 4:59
2 Hugo Millar 5:15
3 Bella Sheridan 5:15
4 Tom Sutherland 5:41
5 Shaun Robertson 5:45
6 Jack Jenkins 6:07
7 Angus Corbett 7:39
Maiden
Place Name Time Handicap time Difference Handicap place
1 Oscar Crowe 9:08
2 Luke Spindlove 9:18 9:30 0:12 16
3 Michael Denton 9:23 9:30 0:07 17
4 Jordan Cresswell 9:32 11:20 1:48 3
5 Milo McBride 9:38 11:19 1:41 4
6 Declan Street 9:50 11:18 1:28 6
7 Logan Graham 10:02
8 Connor Kemp 10:03 10:45 0:42 9
9 Jack Emmons 10:20
10 John Abbott 10:25 10:45 0:20 13
11 Charlotte Conder 10:38 11:51 1:13 7
12 Jesse Cahill 10:41 12:12 1:31 5
13 Steve Wakeham 10:43
14 Zak Cummins 10:46
15 Ryan Mackay 11:00
16 Abbie Sutherland 11:03 11:41 0:38 10
17 Mia Sutin 11:10
18 Bridie Hill 11:20
19 Eoin Davidson 11:25 14:56 3:31 2
20 Will Jenkins 11:34 11:56 0:22 12
21 Toby Sheridan 11:41 12:16 0:35 11
22 Luke O'Hara 11:42
23 Melissa Crompton 12:28 13:18 0:50 8
24 Ryan Graham 13:17
25 Ellie Amoro Bray 13:32
26 John Zhang 13:32
27 Vicky Nelson 13:41
28 Devon Cook 14:10 14:24 0:14 15
29 Jenny Alderton-Moss 14:10 19:15 5:05 1
30 Anita Tan 14:33
31 Esha Mungur 15:42
32 Anneke Binkhorst 16:59
Perston Memorial
Place Name Time Handicap time Difference Handicap place
1 Jack Julian 8:29 8:58 0:29 22
2 Gus Reece 8:34 8:22 -0:12 38
3 Michael Waterman 8:51 9:00 0:09 35
4 Trent Corbett 9:09 9:33 0:24 26
5 Jessica Hughes 9:18 9:46 0:28 23
6 James Wembridge 9:19 10:17 0:58 10
7 Nathan Butchard 9:26 9:54 0:28 23
8 Saskia Knox 9:27 10:03 0:36 18
9 Amy McHardy 9:28 9:50 0:22 27
10 Max Doherty 9:29 10:53 1:24 4
11 Lucy Jurke 9:30 10:22 0:52 12
12 Blair Atmore-Jones 9:44 10:56 1:12 6
13 Carly Smith 9:51 10:36 0:45 14
14 Bruce Atmore 9:54 10:15 0:21 28
15 Luke McNair-Robertson 9:56 10:31 0:35 19
16 Katie Jenkins 10:08 10:22 0:14 31
17 Olivia Pugh 10:09 11:00 0:51 13
18 Mark Anderson 10:14 10:56 0:42 15
19 Richard Blake 10:16 11:11 0:55 11
20 Graeme Moss 10:19 10:30 0:11 33
21 David Cook 10:19 10:50 0:31 21
22 Greta Abbott 10:20 11:30 1:10 8
23 Adrian Jurke 10:26 10:54 0:28 23
24 Andrew Kells 10:43 11:18 0:35 19
25 Chris Speakman 10:56 10:26 -0:30 41
26 Eli Ikurere 10:59 12:22 1:23 5
27 Michelle Van Looy 11:04 10:40 -0:24 40
28 Ellie Molloy 11:16 12:19 1:03 9
29 Tony Simmers 11:21 13:27 2:06 3
30 Bex Jenkins 11:26 11:20 -0:06 36
31 Milly Jenkins 11:27
32 Jack McNair-Robertson 11:29 11:44 0:15 29
33 Rob McCrudden 11:30 13:59 2:29 2
34 Max O'Kane 11:41 11:56 0:15 29
35 Juan McDonald 11:54
36 Meredith Olgilvy 12:04
37 Cathy Alderton 12:18 12:55 0:37 17
38 Sheryne Coverdale 12:32 12:43 0:11 33
39 Brian Rusbridge 12:39 13:50 1:11 7
40 Michael Binkhorst 13:14 13:28 0:14 31
41 Cathryn Wood 13:30 13:15 -0:15 39
42 Alison Speakman 14:44 18:09 3:25 1
43 Jean Skilton 15:25 15:15 -0:10 37
44 Peter Hanson 17:16
45 Terry Kurukaanga 18:45 19:25 0:40 16
46 Miles Coverdale 19:37

Results from other years ::[2019|2018|2017|2016|2015|2014|2013|2012|2011|2010|2009|2008|2007|2006|2005|2004|2003|2002|2001|2000|1999]::