Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Dorne Cup 2012

Event results

Dorne Cup, Trentham Memorial Park Saturday, 9 June 2012

Harriers Wellington inter-club event

Great conditions - weather wise and underfoot (surprisingly after the weather underfoot!)



Some Olympic results we know about:



Team firsts:



W16 (Susannah Lynch, Phoebe Anderson, Jess Kerr, Amelia Harris)

G13 (Maddy Wilson, Kayla Walker, Tamara Anderson, Amelia Kerr)

G11 (Kushla Smith, Aria Ngarimu, Danielle Ohlsson, Hannah Dryden)

B9 (Jayden Gilchrist, Jack Julian, Will Anthony, James Martin)



Individual placings:



1st Samantha Smith G9 (her first ever win!)

2nd Jayden Gilchrist B9

3rd Jack Julian B9

3rd Kushla Smith G11

2nd Josh Nairne B13

2nd Maddy Wilson G13

3rd Michaela Walker G13

2nd Susannah Lynch W16

2nd Kevin Pugh M40

3rd Mike Waterman M40

2nd Tineke Hooft W50



Placegetters and Olympic results below (based on provisional results).

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Men 19 and under | Women 19 and under | Men 16 and under | Women 16 and under | Boys 13 and under | Girls 13 and under | Boys 11 and under | Girls 11 and under | Boys 9 and under | Girls 9 and under | Masters Men 40+ | Masters Men 50+ | Masters Women 35+ | Masters Women 50+]::

Senior Men

Place Name Club/Team Time
1 Edwin Keitany Wellington Scottish 25:11
2 Ben Barry Wellington Scottish 25:45
3 Martin Van Barneveld Wellington Scottish 25:47
14 Adam Carlson Olympic 28:02
24 Butch Borlase Olympic 29:34
33 Mark Searle Olympic 31:07
36 Aaron Morey Olympic 31:35
41 Rob Gould Olympic 32:53

Senior Women

Place Name Club/Team Time
1 Kara Macdermid Feilding Moa 23:02
2 Gabrielle O'Rourke Wellington Harriers 23:45
3 Nicole Mitchell Wellington Scottish 23:58
8 Jo Doherty Olympic 25:26
12 Jo Frater Olympic 26:40
23 Alana Gould Olympic 30:48
24 Anneke Binkhorst Olympic 51:41

Men 19 and under

Place Name Club/Team Time
1 Ryan McAlister Wellington Harriers 13:14
2 Josh Baan Unregistered 13:23
3 Yared Kebede Wellington Harriers 13:31
5 Sean McCrudden Olympic 13:49
13 Matt Croxford Olympic 14:53
14 Martin McCrudden Olympic 15:05
16 Aaron Lynch Olympic 15:29

Women 19 and under

Place Name Club/Team Time
1 Ariana Harper Wellington Scottish 15:42
2 Stevie Paine Masterton 16:19
3 Victoria Taylor Hutt Valley Harriers 16:54
14 Rebecca Binkhorst Olympic 26:50

Men 16 and under

Place Name Club/Team Time
1 Nicholas Pointon Wellington Harriers 13:09
2 Marcus Karamanolis Wellington Harriers 13:11
3 Patrick Roche Wellington Harriers 13:41
26 Cameron Edwards Olympic 15:51
33 Jesse Baxter Olympic 16:14
35 Yianni Bares Olympic 16:24

Women 16 and under

Place Name Club/Team Time
1 Jean Kozyniak Wellington Harriers 14:57
2 Susannah Lynch Olympic 15:08
3 Kelsey Forman Wellington Harriers 15:25
4 Phoebe Anderson Olympic 16:05
6 Jess Kerr Olympic 16:28
7 Amelia Harris Olympic 16:32
8 Alisha Gilchrist Olympic 16:44
18 Ellen Van Looy Olympic 18:59

Boys 13 and under

Place Name Club/Team Time
1 Bradley Christison Napier Harriers 10:18
2 Josh Nairne Olympic 10:59
3 Seamus Kane Wellington Harriers 11:05
10 Callum Brooker Olympic 11:37

Girls 13 and under

Place Name Club/Team Time
1 Zia Macdermid Feilding Moa 11:29
2 Madeline Wilson Olympic 11:38
3 Michaela Walker Olympic 11:48
6 Tamara Anderson Olympic 12:32
7 Amelia Kerr Olympic 12:40
13 Olivia Aunoa Olympic 13:39
14 Alexandra Talbot Olympic 13:41

Boys 11 and under

Place Name Club/Team Time
1 Hamish Cathcart Trentham 7:57
2 Owen Mackenzie Wellington Scottish 8:02
3 Benjamin Wall Wellington Scottish 8:06
4 George Harrington Olympic 8:13
7 Sam Staunton Olympic 8:19
8 Keller McDonald Olympic 8:21
21 Ethan Kearsley Olympic 9:06
30 Mason Cook Olympic 9:39

Girls 11 and under

Place Name Club/Team Time
1 Phoebe McKnight Hutt Valley Harriers 8:08
2 Olivia Healey Wellington Harriers 8:14
3 Kushla Smith Olympic 8:24
7 Aria Ngarimu Olympic 9:08
8 Danielle Ohlsson Olympic 9:11
12 Hannah Dryden Olympic 9:41
13 Jade Jones Olympic 9:41
14 Victoria Campbell Olympic 9:41
15 Jessica Hamilton-Jenkins Olympic 9:49
17 Victoria Edwards Olympic 10:03
18 Grace Ohlsson Olympic 10:16
19 Danika Viskovic Olympic 10:27
22 Olivia Pugh Olympic 11:04
28 Jorja McGlinchey Olympic 12:28
30 Julia Borlase Olympic 12:59
31 Lucy Borlase Olympic 13:01

Boys 9 and under

Place Name Club/Team Time
1 Fynn McCulloch Trentham 3:19
2 Jayden Gilchrist Olympic 3:24
3 Jack Julian Olympic 3:24
5 Will Anthony Olympic 3:29
6 James Martin Olympic 3:35
7 Toby Harrington Olympic 3:36
8 Max Jones Olympic 3:43
18 Matthew Staunton Olympic 4:03
21 Dane Atmore-Jones Olympic 4:15
29 Blair Atmore-Jones Olympic 5:07

Girls 9 and under

Place Name Club/Team Time
1 Samantha Smith Olympic 3:48
2 Tawhirikura Doyle Wellington Harriers 3:50
3 Jorja Watt Hutt Valley Harriers 3:51

Masters Men 40+

Place Name Club/Team Time
1 Grant Mclean Wellington Scottish 27:51
2 Kevin Pugh Olympic 29:31
3 Michael Waterman Olympic 29:40
13 Mark Anderson Olympic 32:05
18 Richard Longman Olympic 32:57
20 Craig Morrison Olympic 33:26
23 Bruce Atmore Olympic 34:05
33 Robbie Robinson Olympic 36:42

Masters Men 50+

Place Name Club/Team Time
1 Graeme Butcher Masterton 29:55
2 Paul Forster Wellington Harriers 29:57
3 Tony Price Masterton 31:24
6 Barry Prosser Olympic 32:56
10 Graeme Moss Olympic 33:41
30 Brian Rusbridge Olympic 38:08
38 Steve Bligh Olympic 40:03
46 Philip Early Olympic 41:46
48 Michael Binkhorst Olympic 42:19
56 Peter Hanson Olympic 49:17

Masters Women 35+

Place Name Club/Team Time
1 Stephanie Mackenzie Wellington Scottish 23:40
2 Sally Anderson Wellington Scottish 25:09
3 Tricia Sloan Wellington Scottish 25:48
6 Renae Cresar Olympic 26:17
7 Michelle Van Looy Olympic 27:06
10 Tracey Berghan Olympic 27:55
11 Jane Barratt Olympic 27:55
23 Sharon Walker Olympic 30:16
24 Marie Pugh Olympic 30:19
26 Geraldine Smith Olympic 31:06
29 Liz Anderson Olympic 31:57
35 Julie Klein Olympic 36:23
38 Eleanore Brown Olympic 39:56

Masters Women 50+

Place Name Club/Team Time
1 Bernie Portenskie Wellington Scottish 27:09
2 Tineke Hooft Olympic 27:39
3 Helen Willis Wellington Scottish 28:51
6 Denise Pilcher Olympic 33:45
8 Jean Skilton Olympic 34:35
9 Alison Speakman Olympic 35:29
9 Barbara Prosser Olympic 36:38
10 Barbara Prosser Olympic 36:38