Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Dorne Cup 2008

Event results

Dorne Cup, Trentham Memorial Park Saturday, 14 June 2008
Updated 26 Mar 2013.

Here are some photos from today and the unofficial times, thankyou to our time keepers (Malcolm Standrill, Tineke Hooft, Michael Bott, ZoeHorne, Matt Allen, Justin Tampeau).

The prize for most spectacular finish goes to Callum Horne, who literally dived over the line like an All Black (now that's commitment!! 5 points!) Individual placings of note (in top 10): Olympic team placings: Connor Garden-Bachop - 2nd, B9 in under 4 minutes! Boys 9 and under, 1st Susannah Lynch - 2nd, G13 Girls 13 and under, 2nd Victoria Sugden - 4th, W19 Women 16 and under, 2nd Gareth Bott - 4th, B11 Girls 9 and under, 3rd Deborah Lynch - 5th, W16 Senior Women, 3rd Michael Fenton - 5th, B9 Masters Women, 3rd Mark Handly - 5th, MM50 Masters Men 50+, 3rd Jacob Horne - 6th, B9 Barry Prosser - 6th, M50 Lizzie Bunkenburg - 8th, W16 Yianni Bares - 8th, B11 Sean McCrudden - 9th, M16 Ella Vincent-Hyde - 9th, G9 Kathryn Bunkenburg - 9th, W16 Elaine Brent - 10th, OW Sophie Pepperell - 10th, W16
All in all a very successful day for the club and some athletes to watch in future races. Congratulations everyone!

::[Official Results Off Site (pdf 46k)]::[Team Results]::

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Men 19 and under | Women 19 and under | Men 16 and under | Women 16 and under | Boys 13 and under | Girls 13 and under | Boys 11 and under | Girls 11 and under | Boys 9 and under | Girls 9 and under | Masters Men 40+ | Masters Men 50+ | Masters Women]::

Senior Men

Name Time
Mike Waterman 27:28
Kevin Pugh 28:13
Lyndon McGraughan 28:47
Butch Borlase 28:56
Gavin Sinclair 30:04
Craig Morrison 30:17
Tim Horne 31:05
Justin Tampeau 33:32
Matthew Allen 33:46

Senior Women

Name Time
Elaine Brent 25:20
Jo Doherty 26:36
Alana Gould 34:06
Erena Tampeau 34:50

Men 19 and under

Name Time
Lachlan Rusbridge 14:32

Women 19 and under

Name Time
Victoria Sugden 15:40

Men 16 and under

Name Time
Sean McCrudden 13:35
Richard Bott 14:28
Alex Hooft 14:44
Martin McCrudden 15:00
Aaron Lynch 15:28
Seth Delpachitra 16:05
Luke Pollock 17:17

Women 16 and under

Name Time
Deborah Lynch 15:44
Lizzy Bunkenburg 15:59
Katherine Bunkenburg 16:00
Sophie Pepperell 16:06
Allie Beddell 18:52
Anna Murdoch 19:33
Anneka Binkhorst 20:45

Boys 13 and under

Name Time
Calvin Standrill 14:21
Fraser Rusbridge 14:48

Girls 13 and under

Name Time
Suzannah Lynch 11:52
Catherine Bott 13:54
Georgia Garden-Bachop 14:11
Navodhi Delpachitra 16:12
Rebekka Binkhorst 17:14

Boys 11 and under

Name Time
Gareth Bott 08:08
Yianni Bares 08:32
Ben Ives 10:18
Jacob Brown 10:33

Girls 11 and under

Name Time
Lisa Gaiduch 11:02

Boys 9 and under

Name Time
Connor Garden-Bachop 4:13
Michael Fenton 4:31
Jacob Horne 4:33
Keller McDonald 5:14
Ollie Van Looy 5:26
Callum Horne 5:32
Mark Briesman 5:56

Girls 9 and under

Name Time
Ella Vincen-Hyde 5:03
Kate Fenton 5:39
Jemima Scott 6:01
Lucy Borlase 6:04
Sariah Coverdale 6:37
Julia Borlase 6:41

Masters Men 40+

Name Time
Mark Anderson 29:50
Craig Walker 30:22
Juan McDonald 31:33
Rob McCrudden 32:43
Robbie Robinson 35:02
Nigel Lockhart 35:59

Masters Men 50+

Name Time
Mark Handley 29:19
Barry Prosser 30:14
Vic Armstrong 34:07
Brian Rusbridge 36:59
Ken Ritchie 39:09
Harold Alcock 46:56
Terry Kurukaanga 48:38

Masters Women

Name Time
Michelle Van Looy 28:10
Geraldine Smith 29:46
Bridget Borlase 30:48
Liz Anderson 31:18
Rose Ohlson 33:58
Barbara Prosser 34:03
Eleanore Brown 34:15
Alison Speakman 34:29
Jean Skilton 34:50