Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Grand Memorial 2010

Event results

Grand Memorial, Ohariu Valley Saturday, 29 May 2010

"Muddy conditions, creeks turned to rivers... perfect cross country conditions."

That's the race write-up from two years ago, and it works for today's race as well, after four and a half days of rain in the last five days!

About twenty Hutt Valley members joined us for this event; it was a shame what should be a fun event was held in such tough conditions!

On with the results: in the men's race, Brian Rusbridge was the winner by nearly half a minute over Mike Binkhorst, with Matt Prosser, on his debut race for the year, nearly another minute back. Mike Waterman retains the coveted Dad Philp Pewter Pot with the fastest time.

In the women's race, Donna McDonald won with a margin of a minute and a half perhaps the handicapper needs to check his spreadsheet or perhaps she was a far better stream-crosser than anyone else! Michelle Van Looy had the fastest women's time.

The junior men's race completed a Rusbridge hat-trick, with Fraser taking line honours and Lachie having the fastest time. The junior women's race was won by Caitlin Bedlington, and Susannah Lynch had the fastest time.

Race 1: 1km scratch race; race 2: 2km scratch race; race 3: open handicap with either 4km or 8km (as noted).

The scratch place for the handicap race is ranked by 4km walk, 4km run or 8km run.

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Race 1 | Race 2 | Race 3]::

Race 1

Place Name Club/Team Time Grade Distance Handicap Scratch time Scratch place
1 Ben Ernst Hutt Valley B11 0:04:38
2 Keller McDonald Olympic B9 0:04:53
3 Sean Allan Olympic B9 0:05:10
4 Georgia Nairne Olympic G11 0:05:20
5 Danielle Ohlsson Olympic G9 0:05:29
6 Grace Ohlsson Olympic G9 0:05:54
7 Hannah Gordon Hutt Valley G11 0:05:58
8 Dominic Ernst Hutt Valley B11 0:06:51

Race 2

Place Name Club/Team Time Grade Distance Handicap Scratch time Scratch place
1 James Overell Olympic B13 0:08:43
2 Oliver Wood Olympic B13 0:09:10
3 Annese Wolff Olympic G13 0:09:14
4 Josh Nairne Olympic B11 0:09:55
5 Jacob Brown Olympic B13 0:11:12
6 Ben Ives Olympic B13 0:11:25
7 Craig Pollock Olympic B11 0:11:30
8 Erin Lockhart Olympic G13 0:12:03
9 Nina Higgison Hutt Valley G13 0:12:45

Race 3

Place Name Club/Team Time Grade Distance Handicap Scratch time Scratch place
1 Andrea Adams Olympic 0:55:12 Walker 4km 0:18:35 0:36:37 1
2 Brian Rusbridge Olympic 0:56:06 M 8km 0:13:45 0:42:21 14
3 Donna McDonald Olympic 0:56:14 W 4km 0:26:10 0:30:04 33
4 Mike Binkhorst Olympic 0:56:33 M 8km 0:16:15 0:40:18 12
5 Fraser Rusbridge Olympic 0:57:04 JM 4km 0:36:35 0:20:29 18
6 Matthew Prosser Olympic 0:57:23 M 8km 0:23:00 0:34:23 2
7 Murray McGaughran Olympic 0:57:34 M 8km 0:14:00 0:43:34 15
8 Barbara Prosser Olympic 0:57:46 W 4km 0:32:40 0:25:06 28
9 Calvin Standrill Olympic 0:57:49 JM 4km 0:39:15 0:18:34 11
10 Liz Anderson Olympic 0:57:52 W 4km 0:34:30 0:23:22 26
11 Robbie Gould Olympic 0:57:58 M 8km 0:22:10 0:35:48 5
12 Alison Speakman Olympic 0:58:03 W 4km 0:33:30 0:24:33 27
13 Aaron Lynch Olympic 0:58:04 JM 4km 0:40:55 0:17:09 8
14 Alex Hooft Olympic 0:58:08 JM 4km 0:41:15 0:16:53 7
15 Lachlan Rusbridge Olympic 0:58:11 JM 4km 0:42:35 0:15:36 1
16 Tim Horne Olympic 0:58:18 M 8km 0:23:50 0:34:28 3
17 Robin Cameron-Jones Hutt Valley 0:58:18 M 8km 0:19:00 0:39:18 11
18 Tony McKone Hutt Valley 0:58:27 M 8km 0:20:35 0:37:52 9
19 Caitlin Bedlington Hutt Valley 0:58:41 JW 4km 0:38:10 0:20:31 19
20 Victoria Taylor Hutt Valley 0:58:41 JW 4km 0:38:10 0:20:31 20
21 Michelle Van Looy Olympic 0:58:41 W 4km 0:38:45 0:19:56 15
22 Courtney Strom Olympic 0:58:43 W 4km 0:36:50 0:21:53 22
23 Geraldine Smith Olympic 0:58:44 W 4km 0:36:50 0:21:54 23
24 Mitchell Murdoch Hutt Valley 0:58:46 JM 4km 0:39:50 0:18:56 13
25 Connor Thomas Olympic 0:58:49 JM 4km 0:36:10 0:22:39 25
26 Brig Murdoch Hutt Valley 0:58:49 W 4km 0:38:30 0:20:19 17
27 Tineke Hooft Olympic 0:58:53 W 4km 0:38:20 0:20:33 21
28 Harold Alcock Olympic 0:58:53 M 8km 0:03:50 0:55:03 20
29 Luke Pollock Olympic 0:58:58 JM 4km 0:41:10 0:17:48 9
30 Alastair Perkinson Hutt Valley 0:58:59 JM 4km 0:43:20 0:15:39 2
31 Martin McCrudden Olympic 0:59:01 JM 4km 0:42:40 0:16:21 3
32 Nick Julian Olympic 0:59:02 M 8km 0:22:30 0:36:32 7
33 Matt Murdoch Hutt Valley 0:59:03 JM 4km 0:42:20 0:16:43 5
34 Rebecca Binkhorst Olympic 0:59:10 JW 4km 0:31:55 0:27:15 31
35 Michael Howard Olympic 0:59:13 JM 4km 0:39:05 0:20:08 16
36 Rose Ohlsson Olympic 0:59:20 W 4km 0:32:00 0:27:20 32
37 Chris McIlroy Hutt Valley 0:59:29 JM 4km 0:42:50 0:16:39 4
38 Jean Skilton Olympic 0:59:31 W 4km 0:34:25 0:25:06 29
39 Ele Brown Olympic 0:59:33 W 4km 0:33:15 0:26:18 30
40 Jamie Pollock Olympic 0:59:46 JM 4km 0:37:25 0:22:21 24
41 Susannah Lynch Olympic 0:59:51 JW 4km 0:41:40 0:18:11 10
42 Lizzie Bunckenburg Olympic 0:59:57 JW 4km 0:41:15 0:18:42 12
43 Mike Waterman Olympic 0:59:58 M 8km 0:27:40 0:32:18 1
44 Chris Martin Olympic 0:59:59 M 8km 0:23:50 0:36:09 6
45 Cameron Murdoch Hutt Valley 1:00:03 JM 4km 0:43:20 0:16:43 6
46 Kathryn Bunckenburg Olympic 1:00:03 JW 4km 0:40:45 0:19:18 14
47 Barry Howard Olympic 1:00:06 M 8km 0:13:45 0:46:21 18
48 Karl Van Polanen Hutt Valley 1:00:18 M 8km 0:23:40 0:36:38 8
49 Paula Binkhorst Olympic 1:00:24 Walker 4km walk 0:18:25 0:41:59 2
50 Graeme Burr Hutt Valley 1:00:51 M 8km 0:22:10 0:38:41 10
51 Paul Cavie Hutt Valley 1:01:11 M 8km 0:10:35 0:50:36 19
52 Steve Robertson Hutt Valley 1:01:11 M 8km 0:19:00 0:42:11 13
53 Terry Kurukaanga Olympic 1:01:47 M 8km 0:04:30 0:57:17 21
54 Robbie Robinson Olympic 1:02:22 M 8km 0:17:20 0:45:02 17
55 Ali Dennis Hutt Valley 1:03:25 M 8km 0:19:00 0:44:25 16
56 Pete Versey Hutt Valley 1:03:44 M 8km 0:28:20 0:35:24 4