Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Grand Memorial 2022

Event results

Grand Memorial, Boom Rock Road Saturday, 4 June 2022
Updated 16 Jun 2022.

Official results Harriers Olympic club event

The main event is an open handicap race, with all five races across two distances running together - the walkers, junior women, junior men, open women (SW+MW) and open men (SM+MM) - which puts extra pressure on the handicappers!

Like last year, the course was lengthened but was made trickier by swollen streams (waist height in places) -- and plenty of mud. This meant the short course runners had a slight advantage again -- though almost everyone finished within six minutes of each other so the handicapper did a good job!

Races:

  • Race 1: Boys & Girls under 10 scratch race (1km)
  • Race 2: Boys and Girls under 14 scratch race (2km)
  • Race 3:
    • Walkers (4km open handicap),
    • Open women (senior and masters women), junior women, junior men (4km open handicap) 
    • Open men (senior and masters men) (8km open handicap)

In the results for Race 3 below, the 'time' result is the finishing time on the clock, which started when the scratch (first) runner/walker started, and the handicap time is their starting time on the clock. The scratch time and place are the runner/walker's actual running/walking time. 

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Race 1 | Race 2 | Race 3]::

Race 1

Place Name Time Distance Handicap Scratch time Scratch place
1 Jackson Browne 5:28
2 Winston Obrien 5:35
3 Riley Holden 5:57
4 Matthew Jenkins 6:27
5 Ellie Wallace 6:36
6 Albert Obrien 6:48
7 Jack Jenkins 6:48

Race 2

Place Name Time Distance Handicap Scratch time Scratch place
1 Mia Thompson 9:36
2 George Millar 9:50
3 Jessica Brown 10:16
4 Seb Penney 10:24
5 Charlotte Harrison 10:31
6 Biance Cornell 11:24
7 Lucy Thompson 11:24
8 Quinn Stemeitz 11:46
9 Indie Dinou 11:54
10 George Penney 13:19

Race 3

Place Name Time Distance Handicap Scratch time Scratch place
1 Ella Egan 0:53:36 4km 32:00 21:36
2 Chris Sutherland 0:58:09 8km 13:30 44:39
3 Deborah lynch 0:58:44 4km 40:00 18:44 1st open women
4 Theo Bray 0:58:45 4km 40:00 18:45
5 Maia Holden 0:58:53 4km 38:00 20:53
6 Amy McHardy 0:58:57 4km 41:00 17:57 1st junior women
7 Barry Prosser 0:58:58 4km 22:00 36:58
8 Barbara Prosser 0:58:58 4km 18:00 40:58
9 Shriya Dalvi 0:59:00 4km 39:00 20:00 2nd junior women
10 Hannah Wade 0:59:07 4km 39:00 20:07 3rd junior women
11 David Cook 0:59:20 4km 40:00 19:20
12 Greta Woolloff 0:59:22 4km 37:00 22:22
13 Hugo Millar 0:59:31 4km 40:30 19:01
14 Rosa Stanley 0:59:33 4km 38:00 21:33
15 Akash Marks 0:59:38 4km 42:00 17:38 1st junior men
16 Desmond Reddy 0:59:47 4km 42:00 17:47 2nd junior men
17 Xcylaus Johnson 0:59:48 4km 39:30 20:18
18 Max Wade 0:59:49 4km 39:00 20:49
19 Annabel Tuck 0:59:50 4km 38:30 21:20
20 Sheryne Coverdale 0:59:54 4km 33:00 26:54
21 Melissa Bray 0:59:56 4km 37:00 22:56
22 Connor Kemp 1:00:00 4km 41:30 18:30 3rd junior men
23 Mei von Dadelszen 1:00:02 4km 37:30 22:32
24 Juliet Moorhead 1:00:08 4km 40:30 19:38
25 Keith Chapman 1:00:09 4km 38:00 22:09
26 Hillary Wicks 1:00:12 4km 38:00 22:12
27 Tony Simmers 1:00:14 8km 12:30 47:44
28 Jennie Alderton-Moss 1:00:17 4km 36:00 24:17
29 Denise Pilcher 1:00:20 4km 30:30 29:50
30 Neve Hermann 1:00:26 4km 37:30 22:56
31 Sarah Bakker 1:00:42 4km 35:30 25:12
32 Logan Hopfler 1:01:03 4km 41:30 19:33
33 Chris Speakman 1:01:09 4km 38:30 22:39
34 Martin McCrudden 1:01:15 8km 24:00 37:15 3rd open men
35 Tineke Hooft 1:01:16 4km 32:30 28:46
36 Tommy Boyd 1:01:18 8km 27:00 34:18 1st open men
37 Craig Holden 1:01:19 8km 21:00 40:19
38 Isabelle de Hair 1:01:20 4km 39:00 22:20
39 Cathy Alderton 1:01:24 4km 36:00 25:24
40 Ava Sutherland 1:01:39 4km 41:00 20:39
41 Matt Penney 1:01:51 8km 23:00 38:51
42 Rain Milne 1:01:52 4km 38:30 23:22
43 Liz Anderson 1:01:57 4km 34:30 27:27
44 Adrian Jurke 1:01:58 8km 20:00 41:58
45 Andrea Adams 1:02:00 4km 10:00 52:00
46 Anneke Binkhorst 1:02:03 4km 25:30 36:33
47 Simon Angus 1:02:10 8km 25:00 37:10 2nd open men
48 Jean Skilton 1:02:22 4km 30:00 32:22
49 Michael Binkhorst 1:02:30 4km 31:30 31:00
50 Nico Holmes 1:02:44 8km 17:30 45:14
51 Rob Holmes 1:02:45 8km 17:30 45:15
52 Paula Binkhorst 1:02:57 4km 13:00 49:57
53 Graeme Moss 1:03:11 8km 17:00 46:11
54 Matthew Harrison 1:03:18 8km 18:30 44:48
55 Max O'Kane 1:03:21 4km 34:00 29:21
56 Tim Berry 1:03:39 8km 21:00 42:39
57 Andrew Thompson 1:03:49 8km 22:00 41:49
58 Chris Martin 1:04:13 8km 17:00 47:13
59 ange penny 1:04:20 4km 34:30 29:50
60 Martyn Cherry 1:05:49 8km 00:00 1:05:49
61 Barry Howard 1:06:29 4km 31:00 35:29
62 Josh Steele 1:07:18 8km 14:30 52:48