Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Grand Memorial 2006

Event results

Grand Memorial, Boom Rock Road, Ohariu Valley Saturday, 29 July 2006
Updated 25 Mar 2013.

90 club members enjoyed the mud again today conditions were good and the handicapper seems to have got most people grouped well and finishing at a similar time.

There will be some new names on trophies this year too it seems, excellent that is what handicap events are all about.

Good efforts by all!!

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Junior Men | Junior Women | Boys 13 and under | Girls 13 and under | Boys 9 and under | Girls 9 and under | Runners - Open Men | Runners - Open Women | Walkers]::

Junior Men

Place Name Time HCap Time Actual Time Time Plc Dist
1 Sean McCrudden 26:38 09:20 17:18 2 4k
2 Richard Bott 27:01 09:20 17:41 3
3 Rowan Boyle 28:03 09:20 18:43 4
4 Matthew Singleton 28:51 13:30 15:21 1st

Junior Women

Place Name Time HCap Time Actual Time Time Plc Dist
1 Victoria Sugden 28:17 07:10 21:07 2 4k
2 Olivia Johnson-Sullivan 28:50 09:20 19:30 1st
3 Caitlin Pilcher 29:02 05:30 23:32 5
4 Jessica Nelson 29:05 07:10 21:55 3
5 Ella Crestani 29:29 06:50 22:39 4
6 Izzie Alderton 30:04 05:30 24:34 6
7 Courtney Durr 31:31 06:30 25:01 7

Boys 13 and under

Place Name Time HCap Time Actual Time Time Plc Dist
1 Martin McCrudden 09:41 2k
2 Timothy Jackson 09:43
3 Daniel Rose 09:55
4 Luke Pollock 10:16
5 Fraser Rusbridge 10:37
6 Peter Wigglesworth 10:39
7 Jesse Baxter 10:48
8 Jamie Pollock 10:52
9 Isaac Forrest 10:52
10 Ashley Forrest 13:28
11 Joshua Gimblett 13:28

Girls 13 and under

Place Name Time HCap Time Actual Time Time Plc Dist
1 Abigail Dorrington 10:21 2k
2 Gabby Evans 10:28
3 Emma Nelson 13:30
4 Rebecca Binkhorst 13:33
5 Sophia Burford 14:03
6 Kelsey Jones 14:48
7 Alexandra Humphries 16:09
8 Anneke Binkhorst 17:51

Boys 9 and under

Place Name Time HCap Time Actual Time Time Plc Dist
1 Gareth Bott 06:20 1k
2 Hamish Lockhart 06:27
3 Brendon Williams 06:50
4 Calvin Jones 07:09
5 Thomas Peoples 07:10
6 Finn Sargisson 07:17
7 George Dorrington 07:18
8 Timothy Nelson 07:29
9 Mark Wigglesworth 08:02
10 Craig Pollock 08:16
11 Mark Brieseman 09:57

Girls 9 and under

Place Name Time HCap Time Actual Time Time Plc Dist
1 Jessica Kerr 06:22 1k
2 Bronwyn Evans 06:31
3 Freya Crestani 07:10
4 Emily Palmer 07:16
5 Melissa Rosamond 07:20
6 Erin Lockhart 07:22
7 Emily Brieseman 07:23
8 Gabrielle Gardner 07:32
9 Christianna Humphries 07:32
10 Hannah Myers 07:55
11 Hannah Pilcher 08:16
12 Megan Palmer 11:33

Runners - Open Men

Place Name Time HCap Time Actual Time Time Plc Dist
1 Mike Binkhorst 47:22 08:40 38:42 11 8k
2 Brian Nelson 47:48 08:40 39:08 12
3 Juan McDonald 47:50 13:10 34:40 5=
4 Jerome Sheppard 47:50 13:10 34:40 5=
5 Lyndon McGaughran 47:58 15:00 32:58 4
6 Andrew Begbie 48:23 06:20 43:03 13
7 Mike Rodden 48:29 10:05 38:24 10
8 Chris Martin 48:36 11:00 37:36 9
9 Craig Walker 48:38 14:00 34:38 7
10 Steve Tait 49:20 12:00 37:20 8
11 Mike Waterman 50:11 17:40 32:31 3
12 Mike Wakelin 50:25 19:40 30:45 1st
13 Jim Ardin 50:31 18:10 32:21 2
14 Vic Armstrong 52:07 08:00 44:07 14
15 Rob James 54:31 05:30 49:01 15
16 Brian Watson 56:18 05:20 50:58 16
17 Peter Hansopn 01:03:06 05:00 58:06 17

Runners - Open Women

Place Name Time HCap Time Actual Time Time Plc Dist
1 Gillian Peoples 27:07 07:30 19:37 2 4k
2 Katherine Mainland 27:36 07:30 20:06 3
3 Cathryn Wood 28:02 05:30 22:32 4
4 Elaine Brent 28:04 09:35 18:29 1st
5 Rachel Humphries 28:07 05:05 23:02 6
6 Lyndsay Fortune 28:41 04:50 23:51 7
7 Tineke Hooft 28:55 04:30 24:25 9
8 Marian Blackford 29:01 04:00 25:01 10
9 Cyndy Horne 29:16 02:50 26:20 12
10 Denise Pilcher 29:22 05:05 24:17 8
11 Rose Ohlsson 29:30 02:50 26:40 13
12 Jan Sheppard 29:42 06:50 22:52 5
13 Janet Dobbie 29:43 04:00 25:43 11
14 Jackie Burston 30:20 03:30 26:50 14
15 Jean Skilton 31:25 02:50 28:35 15
16 Vivienne Bott 32:24 02:30 29:54 16

Walkers

Place Name Time HCap Time Actual Time Time Plc Dist
1 Carol Brieseman 4k
2 Paula Binkhorst
3 Neil Sargisson
4 Colleen Singleton