Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Grand Memorial 2007

Event results

Grand Memorial, Onslow Pony Club, Boom Rock Road, Ohariu Valley Saturday, 28 July 2007
Updated 26 Mar 2013.

Great conditions with just enough rain to keep it interesting. The course was as fast as it has been for many years!!

The Handicapper didn't do too badly and several people took full advantage of the conditions to run outside themselves. I think the performances of the day are going to be hard to pick (just how Murray likes it).

One masters woman runner (who will remain nameless) decided, afterwards anyway, she didn't want to run the Perston next season start and opted for second place just before the line

I'll let the results tell the rest of the story

Great course isn't it, love that mud!!!

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Junior Men | Junior Women | Boys 9 and under | Girls 9 and under | Under 15 Boys | Under 15 Girls | Runners - Open Men | Runners - Open Women | Walkers]::

Junior Men

Place Name Time Hcap Actual
Time
Fastest
Time
Dist
1 Lachlan Rusbridge 24:32 09:10 15:22 2nd 4k
2 Sean McCrudden 24:52 09:40 15:12 1st
3 Ethan Kurukaanga 25:23 07:50 17:33 4
4 Richard Bott 25:29 08:40 16:49 3rd
5 Martin McCrudden 25:34 07:15 18:19 6
6 John Copeland 26:18 08:20 17:58 5
7 Alex Hooft 27:54 07:15 20:39 7

Junior Women

Place Name Time Hcap Actual
Time
Fastest
Time
Dist
1 Olivia Johnson-Sullivan 25:49 07:30 18:19 1st 4k
2 Victoria Sugden 27:10 07:10 20:00 2nd
3 Jessica Nelson 28:06 06:30 21:36 4
4 Kathryn Bunckenberg 28:07 07:15 20:52 3rd
5 Anneke Binkhorst 33:56 Go 33:56 5

Boys 9 and under

Place Name Time Hcap Actual
Time
Fastest
Time
Dist
1 Daniel Flood 05:44 1k
2 Jacob Horne 05:45
3 Michael Fenton 05:48
4 Cameron Rose 05:49
5 Jarred Boyle 05:49
6 Jacob Brown 05:52
7 Keller McDonald 05:53
8 Dillon Lewis 06:00
9 Vaughan Brown 06:50
10 Callum Horne 07:45
11 Mark Brieseman 07:52

Girls 9 and under

Place Name Time Hcap Actual
Time
Fastest
Time
Dist
1 Shania McQuillan 05:50 1k
2 Amelia Kerr 05:53
3 Nicola McDowall 05:58
4 Kate Fenton 07:34

Under 15 Boys

Place Name Time Hcap Actual
Time
Fastest
Time
Dist
1 Viru Helaratne 08:36 2k
2 Tim Jackson 08:36
3 Gareth Bott 08:58
4 Daniel Rose 09:51
5 Fraser Rusbridge 10:01
6 Luke Pollock 10:09
7 Dylan Harding 10:12
8 Oliver Wood 10:31
9 Calvin Standrill 10:40
10 James Lewis 10:46
11 Isaac Forrest 11:41
12 Sam Lewis 11:48
13 Ethan Wood 13:02
14 Sam Kells 13:22

Under 15 Girls

Place Name Time Hcap Actual
Time
Fastest
Time
Dist
1 Catherine Bott 09:31 2k
2 Jessica Kerr 09:57
3 Gabby Evans 10:13
4 Isobel Cookson 11:04
5 Ellen van Looy 11:06
6 Bronwyn Evans 11:36
7 Rebecca Binkhorst 11:46
8 Helena Leslie 12:48
9 Vishmi Helaratne 12:40

Runners - Open Men

Place Name Time Hcap Actual
Time
Fastest
Time
Dist
1 Dave Murgatroyd 44:28 09:45 34:43 7 8k
2 Lyndon McGaughran 44:34 12:30 32:04 2nd
3 Craig Walker 44:44 11:30 33:10 4
4 Brian Rusbridge 45:29 05:30 39:59 17
5 Andrew Kells 45:39 10:30 35:09 8
6 Craig Morrison 45:58 10:30 35:28 9
7 Ged Brent 46:07 12:30 33:37 5
8 Tim Horne 46:27 09:45 36:42 11
9 Karl Olsen 46:38 05:00 41:38 21=
10 Chris Speakman 46:39 13:45 32:54 3rd
11 Rob McCrudden 46:54 11:00 35:54 10
12 Robbie Robinson 47:03 08:45 38:18 13
13 Mike Wakelin 47:07 17:00 30:07 1st
14 Steve Tait 47:09 13:30 33:39 6
15 Andrew Begbie 47:26 08:30 38:56 15
16 Mike Binkhorst 47:35 09:00 38:35 14
17 Rodger Perkins 47:47 08:30 39:17 16
18 Robbie Kerr 47:50 06:30 41:20 19
19 John Lewis 47:54 06:30 41:24 20
20 Shane Caske 48:38 07:00 41:38 21=
21 Dave Rose 49:37 07:30 42:07 23
22 Vic Armstrong 50:04 09:15 40:49 18
23 Malcolm Standrill 50:14 07:00 43:14 24
24 Andy Fenton 51:36 05:30 46:06 25
25 Mark Handley 51:53 14:00 37:53 12

Runners - Open Women

Place Name Time Hcap Actual
Time
Fastest
Time
Dist
1 Michelle van Looy 26:44 07:15 19:29 1st 4k
2 Alison Speakman 26:46 01:30 25:16 10
3 Cathryn Wood 27:21 06:50 20:31 2nd
4 Bianca Caske 27:35 04:00 23:35 6
5 Janet Dobbie 27:50 03:30 24:20 8
6 Jean Skilton 27:52 02:30 25:22 11
7 Geraldine Smith 27:55 06:40 21:15 3rd
8 Liz Anderson 28:46 05:45 23:01 5
9 Annie van Herck 28:55 06:00 22:55 4
10 Erena Tampeau 29:36 05:30 24:06 7
11 Rose Ohlsson 29:52 05:30 24:22 9

Walkers

Place Name Time Hcap Actual
Time
Fastest
Time
Dist
1 Michael Bott 32:22 4k
2 Carol Brieseman 33:08
3 Vivienne Bott 34:05
4 Paula Binkhorst 35:57
5 Andrea Adams 36:42