Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Grand Memorial 2008

Event results

Grand Memorial, Boom Rock Rd., Ohariu Valley Saturday, 26 July 2008
Updated 26 Mar 2013.

Muddy conditions creeks turned to rivers...perfect cross country condiditions.

The handicapper had everyone finishing very closely too.

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Junior Men | Junior Women | Boys 13 and under | Girls 13 and under | Girls 9 and under | Boys 7 and under | Walkers]::

Senior Men

Place Name Time Dist Clock Time Hcap Time Plc
1 Brian Rusbridge 41:58 55:48 13:50 12
2 Ken Ritchie 47:30 56:00 08:30 14
3 Butch Borlase 34:06 56:26 22:20 3
4 Craig Walker 36:58 56:38 19:40 6
5 Juan McDonald 36:57 56:57 20:00 5
6 Graig Morrison 36:55 57:05 20:10 4
7 Andrew Kells 38:07 57:17 19:10 8
8 Gavin Sinclair 37:27 57:17 19:50 7
9 Tim Horne 38:24 57:24 19:00 10
10 Mike Waterman 33:40 57:30 23:50 2
11 Mike Wakelin 31:38 57:38 26:00 1
12 Chris Martin 39:41 58:21 18:40 11
13 Terry Kurukaanga 58:46 58:46 00:00 16
14 Mark Handley 38:16 59:46 21:30 9
15 Harold Alcock 58:14 59:54 01:40 15
16 Mark Jonson 45:21 01:02:31 17:10 13

Senior Women

Place Name Time Dist Clock Time Hcap Time Plc
1 Alison Speakman 26:15 56:25 30:10 4
2 Jean Skilton 26:52 56:42 29:50 5
3 Rose Ohlsson 26:13 56:53 30:40 3
4 Cathryn Wood 24:26 (Adj) 57:46 33:20 1
5 Liz Anderson 24:56 57:46 32:50 2
6 Donna McDonald 34:58 58:48 23:50 6

Junior Men

Place Name Time Dist Clock Time Hcap Time Plc
1 Sean McCrudden 16:33 4k 54:33 38:00 1
2 Lachlan Rusbridge 16:45 54:35 37:50 2
3 Martyn McCrudden 18:59 56:39 37:40 3

Junior Women

Place Name Time Dist Clock Time Hcap Time Plc
1 Sophie Pepperel 18:49 55:59 37:10 1
2 Victoria Sugden 19:09 56:29 37:20 2
3 Anna Murdoch 24:19 57:29 33:10 3
4 Anneke Binkhorst 41:12 01:03:22 22:10 4

Boys 13 and under

Place Name Time Dist Clock Time Hcap Time Plc
(Oliver Wood 10:28 Started Late)
1 Fraser Rusbridge 10:46 2k
2 Jessie Baxter 11:03
3 Joey Kells 11:27
4 Calvin Standrill 12:12
5 Ben Ives 12:18
6 Conner Thomas 12:49
7 Sam Kells 13:01
8 Jacob Brown 13:07
9 Ethan Wood 14:50

Girls 13 and under

Place Name Time Dist Clock Time Hcap Time Plc
1 Susannah Lynch 09:22 2k
2 Jess Kerr 10:05
3 Maddie Wilson 10:52
4 Georgia Garden-Bachaup 10:56
5 Rebecca Binkhorst 12:12
6 Helena Leslie 14:04

Girls 9 and under

Place Name Time Dist Clock Time Hcap Time Plc
1 Amelia Kerr 05:29 1k
2 Grace Ohlsson 06:44

Boys 7 and under

Place Name Time Dist Clock Time Hcap Time Plc
1 Connor Garden-Bachaup 05:20 1k
2 Jacob Horne 05:25
3 Keller McDonald 05:43
4 Callum Horne 07:36

Walkers

Place Name Time Dist Clock Time Hcap Time Plc
1 Carol Brieseman 36:01 4k
2 Paula Binkhorst 38:47