Event results

North Island Cross Country Championships, Spa Park, Taupo Saturday, 5 July 2008
Updated 26 Mar 2013.
Another very successful mid-winter club trip to Taupo for the North Island Cross Country Champs.

The weather was cold but mostly fine with some hail for the masters women this year and a little drizzle from time to time. this did not stop some excellent racing. The club spirit was high and the All Blacks win rounded out a great day

The club managed 2nd place in the overall club competition the juniors leading the way with some exceptional results: 1st Susannah Lynch 7.20 G12
2nd Jessica Kerr 3.43 G10
2nd Oliver Wood 3.41 B10
4th Mike Waterman 21.14 m35
5th Mark Handley 22.45 m50
9th Butch Borlase 22.00 m35
10th Michelle Van Looy 23.15 w35
10th Kathryn Bunkenburg 16.44 W16
10th Alex Hooft 11.09 B14
11th Sophie Pepperell 12.36 G14
12th Victoria Sugden 16.22 w19
Bearing in mind that anywhere close to a top 10 finish in this event puts these athletes near the top of their grades in NZ.

Congratulations to Susannah Lynch, North Island Champion!!! a commanding performance beautiful to watch
and Congratulations to Jessica Kerr & Oliver Wood silver medalists!!
Very well done all you top ten finishers too!!

::[Photos (off-site)]::

Results

Viewing options ::[Table View | Dynamic View | Individual Result History Search]::

Jump to division ::[Senior Men | Women 19 and under | Men 16 and under | Women 16 and under | Boys 14 and under | Girls 14 and under | Boys 12 and under | Girls 12 and under | Boys 10 and under | Girls 10 and under | Masters Men 35-49 | Masters Men 50+ | Masters women 35-44 | Masters Women 45+ | Teams]::

Senior Men
Place Name Time Dist
33 Lyndon McGaughran 33:21 9k
47 Matt Curran 38:20
Women 19 and under
Place Name Time Dist
12 Victoria Sugden 16:22 4k
Men 16 and under
Place Name Time Dist
16 Sean McCrudden 18:03 5k
Women 16 and under
Place Name Time Dist
10 Kathryn Bunkenburg 16:44 4k
19 Lizzy Bunkenburg 17:12
35 Anneke Binkhorst 31:29
Boys 14 and under
Place Name Time Dist
10 Alex Hooft 11:09 3k
19 Martin McCrudden 11:30
21 Aaron Lynch 11:43
36 Conner Thomas 17:07
Girls 14 and under
Place Name Time Dist
11 Sophie Pepperell 12:36 3k
35 Rebecca Binkhost 16:16
Boys 12 and under
Place Name Time Dist
15 Tim Jackson 08:01 2k
Girls 12 and under
Place Name Time Dist
1 Susannah Lynch 07:20 2k
20 Abigail Dorrington 08:44
32 Ellen Van Looy 09:28
34 Bronwyn Evans 09:32
Boys 10 and under
Place Name Time Dist
2 Oliver Wood 03:41 1k
26 George Dorrington 04:37
30 Ollie Van Looy 04:47
32 Keller McDonald 04:52
Girls 10 and under
Place Name Time Dist
2 Jessica Kerr 03:43 1k
23 Amelia Kerr 04:39
37 Caitlin Dorrington 05:47
40 Lucy Borlase 06:14
41 Julia Borlase 06:55
Masters Men 35-49
Place Name Time Dist
4 Mike Waterman 21:14 6k
9 Butch Borlase 22:00
13 Craig Walker 22:49
19 Mark Anderson 23:15
31 Chris Speakman 24:19
36 Juan McDonald 24:38
43 Rob McCrudden 25:29
52 Robbie Robinson 27:03
58 Robbie Kerr 28:01
Masters Men 50+
Place Name Time Dist
5 Mark Handley 22:45 6k
Masters women 35-44
Place Name Time Dist
10 Michelle Van Looy 23:15 5k
15 Geraldine Smith 24:29
20 Liz Anderson 25:12
23 Cathryn Wood 26:12
26 Rose Ohlsson 27:48
28 Jo Murry 28:38
29 Donna McDonald 36:18
Masters Women 45+
Place Name Time Dist
21 Tineke Hooft 26:01 5k
24 Alison Speakman 28:21
25 Jean Skilton 29:03
Teams
Place Name Time Dist
1 Pakuranga 3959 3959
1 Wellington 2655 2655
2 Olympic 2629 2629
2 Auckland 2603 2603
3 Hutt Valley Harriers 2614 2614
3 Waikato BoP 1961 1961

Results from other years ::[2017|2016|2015|2014|2013|2012|2011|2010|2009|2008|2007|2006|2005|2004|2003|2002|2001|2000|1999]::