Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Club Cross Country Championships 2006

Event results

Club Cross Country Championships, Onslow Pony Club, Boom Rock Road, Ohariu Valley Saturday, 24 June 2006
Updated 25 Mar 2013.

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Men 19 and under | Boys 13 and under | Girls 13 and under | Boys 11 and under | Girls 11 and under | Boys 9 and under | Girls 9 and under | Juniors - 7 and Under | Under 17 Girls | Under 16 Boys | Under 16 Girls | Masters Men | Masters Women | Walkers]::

Senior Men

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Mike Wakelin 40:35 39:00 1.35 + 2
2 Jim Ardin 42:07 40:30 1.37 + 3
3 Mike Waterman 42:31 42:00 .31 + 1st
4 Lyndon McGaughran 48:34 45:40 2.54 + 4

Senior Women

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Katherine Mainland 25:27 24:45 .42 + 2
2 Bianca Caske 32:13 29:55 2.18 + 3
3 Erena Tampeau 32:16 30:00 2.16 + 1st
4 Rachel Humphries 32:24 29:55 2.29 + 4

Men 19 and under

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Matthew Singleton 34:07 30:50 3.17 + 2
2 Hayden Richards 39:04 36:30 2.34 + 1st

Boys 13 and under

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Sean McCrudden 10:47 12:40 1.53 - 2
2 Richard Bott 10:54 12:45 1.51 - 3
3 Alex Hooft 12:29 13:50 1.21 - 6
4 Martin McCrudden 12:31 14:50 2.19 - 1st
5 Peter Wigglesworth 13:33 14:30 .57 - 7
6 Luke Pollock 13:55 15:25 1.30 - 5
7 Paul Blackford 14:18 15:50 1.32 - 4

Girls 13 and under

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Ella Crestani 13:36 12:55 .41 + n/a

Boys 11 and under

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Daniel Rose 12:42 14:30 1.48 - 3
2 Timothy Jackson 12:45 14:50 2.05 - 2
3 Fraser Rusbridge 13:22 15:35 2.13 - 1st
4 Jamie Pollock 14:12 15:45 1.33 - 4
5 Calvin Standrill 14:17 14:45 .28 - 10
6 Jesse Baxter 14:27 15:45 1.18 - 5
7 Isaac Forrest 14:59 16:10 1.11 - 6
8 Mitchell MacCrae 16:24 16:20 .04 + 13
9 Joshua Gimblett 16:34 17:35 1.01 - 8
10 Ethan Wood 16:40 17:45 1.05 - 7
11 Ashley Forrest 16:59 17:40 .41 - 9
12 Simon Blackford 19:55 20:00 .05 - 11
13 Sam Kells 20:36 20:40 .04 - 12

Girls 11 and under

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Gabby Evans 14:23 12:50 1.33 + 2
2 Rebecca Binkhorst 17:22 15:50 1.32 + 1st
3 Alexandra Humphries 22:04 20:20 1.44 + 3

Boys 9 and under

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Gareth Bott 07:42 07:30 .12 + 7
2 Hamish Lockhart 08:00 08:00 same 5
3 Oliver Wood 08:05 09:00 .55 - 2
4 Joey Kells 08:12 08:05 .07 + 6
5 Thomas Peoples 09:42 11:10 1.28 - 1st
6 Cameron Rose 09:49 09:15 .34 + 8
7 Matthew Ohlsson 10:12 10:55 .43 - 3
8 Mark Wigglesworth 10:27 11:45 .18 - 4

Girls 9 and under

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Jessica Kerr 07:49 08:50 1.01 - 2
2 Bronwyn Evans 08:40 09:15 .35 - 5
3 Erin Lockhart 09:02 09:50 .48 - 4
4 Freya Crestani 09:11 09:45 .34 - 6
5 Melissa Rosamond 09:13 10:25 1.12 - 1st
6 Emily Palmer 09:39 10:10 .31 - 7=
7 Gabrielle Gardner 09:48 10:10 .22 - 9
8 Emily Brieseman 10:04 10:35 .31 - 7=
9 Christianna Humphries 10:10 10:30 .20 - 10
10 Ellen Giltrap 10:11 09:40 .31 + 11
11 Olivia MacCrae 10:51 11:50 .59 - 3

Juniors - 7 and Under

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Shania McQuillan 07:22 06:30 .52 + 2
1 Brandon Williams 07:04 05:00 2.04 + 3
2 Megan Palmer 08:33 07:50 .43 + 1st
2 Finn Sargisson 07:09 05:10 1.59 + 2
3 Craig Pollock 08:15 06:20 1.55+ 1st
4 Hunter Giltrap 09:30 06:45 2.45 + 4
5 Mark Brieseman 10:34 07:40 2.54+ 5

Under 17 Girls

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Izzie Alderton 25:19 23:55 1.24 + n/a

Under 16 Boys

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Lachlan Rusbridge 20:58 20:30 .28 + 2
2 Ethan Kurukaanga 23:22 22:55 .27 + 1st
3 Rohan Boyle 23:34 22:30 1.04+ 4
4 Nathan Sheppard 24:35 23:50 .45 + 3

Under 16 Girls

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Deborah Lynch 18:35 18:10 .25 + 2
2 Olivia Johnson-Sullivan 19:11 17:55 1.16 + 4
3 Jessica Nelson 21:16 20:10 1.06 + 3
4 Victoria Sugden 21:20 21:00 .20 + 1st
5 Anneke Binkhorst 39:52 36:00 3.52 + 5

Masters Men

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Barry Prosser 31:57 30:50 1.07 + 3
2 Mark Handley 33:14 30:45 2.29 + 7
3 Rob McCrudden 36:38 34:20 2.18 + 5
4 Mike Rodden 36:57 35:45 1.12 + 4
5 Mike Binkhorst 37:58 37:40 .18 + 1st
6 Peter Denman 38:55 36:30 2.25 + 6
7 Brian Nelson 39:03 36:10 2.53 + 8
8 Steve Bligh 40:30 37:10 3.20 + 10
9 Robbie Robinson 42:48 42:10 .38 + 2
10 Ken Ritchie 45:14 42:20 2.54 + 9
11 Terry Kurukaanga 55:35 51:50 3.45 + 11

Masters Women

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Gillian Peoples 25:36 24:35 1.01 + 2
2 Jan Sheppard 28:25 27:30 .55 + 1st
3 Sheryne Beeby 28:44 26:30 2.14 + 5
4 Lyndsay Fortune 31:57 30:00 1.57 + 4
5 Tineke Hooft 34:06 30:45 3.21 + 9
6 Marian Blackford 34:17 31:05 3.12 + 8
7 Liz Tomlinson 34:52 32:15 2.37 + 6
8 Jackie Burston 35:08 32:30 2.38 + 7
9 Cyndy Horne 36:04 34:30 1.34 + 3

Walkers

Place Name Time Hcap Diff Hcap Plc
1 Carol Brieseman 43:28
2 Paula Binkhorst 47:35