Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Vosseler Shield 2010

Event results

Vosseler Shield, Mt Victoria Saturday, 22 May 2010

The Vosseler commonly regarded as the country's toughest cross country race is primarily a team race, with medals awarded for the winning club in each grade and for the overall club (based on the places of all finishers). For this reason for the individuals, only grade winners receive medals.

This year the event attracted more than 400 runners (more than one hundred up on last year perhaps because of the weather?), and despite rain falling nearly all week, the course was in good shape and was fast. This year there was also a slight change in the course, with the top stretch of down-hill road being replaced with single-track on the town side of the road (so for those who want to compare times with other years it adds 100m-150m to a lap!)

A summary of Olympic's top three placegetters:

  • Eden Cruise 1B11
  • Maddy Wilson 2G11
  • Sophie Pepperell 2W16
  • Susannah Lynch 3W16
  • Elaine Brent 3SW
  • Mike Waterman 1M40
  • Mark Handley 3M50

Team results:

  • 2nd G13/G11 team
  • 2nd W19/W16 team
  • 2nd M40 team
  • 3rd SM team
  • 3rd MW team

Results

Official results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Men 19 and under | Women 19 and under | Men 16 and under | Women 16 and under | Boys 13 and under | Girls 13 and under | Boys 11 and under | Girls 11 and under | Masters Men 40+ | Masters Men 50+ | Masters Women]::

Senior Men

Place Name Club/Team Time
18 Butch Borlase Olympic 00:44:36
24 Kevin Pugh Olympic 00:45:56
34 Tim Horne Olympic 00:50:13
42 Rob Gould Olympic 00:54:10
43 Nick Julian Olympic 00:54:28

Senior Women

Place Name Club/Team Time
3 Elaine Brent Olympic 00:22:55
9 Jo Doherty Olympic 00:24:57

Men 19 and under

Place Name Club/Team Time
9 Lachlan Rusbridge Olympic 00:22:07
11 Roshit Bothara Olympic 00:22:47

Women 19 and under

Place Name Club/Team Time
4 Kathryn Bunkenburg Olympic 00:14:07

Men 16 and under

Place Name Club/Team Time
24 Aaron Lynch Olympic 00:13:10
26 Calvin Standrill Olympic 00:14:11
29 Michael Howard Olympic 00:14:30
31 Fraser Rusbridge Olympic 00:15:50

Women 16 and under

Place Name Club/Team Time
2 Sophie Pepperell Olympic 00:13:05
3 Susannah Lynch Olympic 00:13:10
13 Ellen Van Looy Olympic 00:15:13
15 Lauren Orchard Olympic 00:15:54
21 Elise Bowen Olympic 00:19:08

Boys 13 and under

Place Name Club/Team Time
19 Ben Ives Olympic 00:09:45
21 Jacob Brown Olympic 00:10:04
24 Nicholas Wolff Olympic 00:10:15

Girls 13 and under

Place Name Club/Team Time
4 Jess Kerr Olympic 00:07:55
5 Amelia Harris Olympic 00:07:59
7 Annese Wolff Olympic 00:08:23
14 Monica Saili Olympic 00:09:05
15 Makaylah Hason-Jones Olympic 00:09:05
17 Miriam Hinder Olympic 00:09:19

Boys 11 and under

Place Name Club/Team Time
1 Eden Cruise Olympic 00:07:42
9 Oscar Harris Olympic 00:08:22
20 Keegan Barnett-Bates Olympic 00:09:09
24 Sean Allan Olympic 00:09:28
25 Josh Mallon Olympic 00:09:30
31 Keller McDonald Olympic 00:09:42
32 Jacob Horne Olympic 00:09:45
33 Ryan Ohlsson Olympic 00:09:47
34 Matthew Walker Olympic 00:09:48
39 Callum Horne Olympic 00:10:41

Girls 11 and under

Place Name Club/Team Time
3 Maddy Wilson Olympic 00:08:12
5 Amelia Kerr Olympic 00:08:42
8 Michaela Walker Olympic 00:09:08
13 Kushla Smith Olympic 00:09:31
24 Danielle Ohlsson Olympic 00:10:43
42 Grace Ohlsson Olympic 00:11:17

Masters Men 40+

Place Name Club/Team Time
1 Mike Waterman Olympic 00:44:06
8 Peter Jelley Olympic 00:47:06
15 Chris Martin Olympic 00:49:52
16 Steve Walker Olympic 00:50:04
22 Andrew Kells Olympic 00:52:05
26 Mark Jensen Olympic 00:53:54
43 Robbie Robinson Olympic 01:03:31

Masters Men 50+

Place Name Club/Team Time
3 Mark Handley Olympic 00:49:47
14 Steve Bligh Olympic 00:58:07
23 Mike Binkhorst Olympic 01:01:47
29 Barry Howard Olympic 01:06:39
35 Terry Kurukaanga Olympic 01:23:09
36 Harold Alcock Olympic 01:24:08

Masters Women

Place Name Club/Team Time
11 Michelle Van Looy Olympic 00:27:36
15 Tineke Hooft Olympic 00:28:08
19 Sharon Walker Olympic 00:28:45
26 Sheryne Beeby Olympic 00:30:37
27 Geraldine Smith Olympic 00:30:47
28 Annie Van Herck Olympic 00:31:12
34 Jean Skilton Olympic 00:33:12
35 Denise Pilcher Olympic 00:34:12
41 Barbara Prosser Olympic 00:35:24
42 Alison Speakman Olympic 00:36:23
43 Rose Ohlsson Olympic 00:36:43
44 Ele Brown Olympic 00:37:35