Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Vosseler Shield 2015

Event results

Vosseler Shield, Mt Victoria Saturday, 23 May 2015
Updated 31 May 2015.

Harriers Wellington inter-club event

Congratulations to the three Olympic members who won their races: Michelle Van Looy (W35), Will Antony (BU13) and Millie Jenkins (GU11). Also well done to Jo Crawford (2nd SW), Jess Jenkins (2nd GU13), Seamus Kane (3rd MU18) and Bex Jenkins (3rd GU13).

In the teams, M40 were 2nd, M50 4th=, W35/SW 3rd, GU11/GU13 2nd, and BU11/13 2nd.

Overall, Olympic was 4th club behind Wellington, Scottish and Hutt Valley Harriers.

Placegetters and club results below. 

Results

Official results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Women Under 20 | Men Under 20 | Women Under 18 | Men Under 18 | Under 15 Boys | Under 15 Girls | Under 13 Boys | Under 13 Girls | Under 11 Boys | Under 11 Girls | Masters Men 40+ | Masters Men 50+ | Masters Men 60+ | Masters Women 35+ | Masters Women 50+]::

Senior Men

Place Name Club/Team Time
1 Tim Hodge Scottish 40:48
2 Stephen Day Scottish 41:18
3 Nathan Tse Wellington 42:09

Senior Women

Place Name Club/Team Time
1 Nicole Mitchell Scottish 22:54
2 Jo Crawford Olympic 24:02
3 Julie Johnson Hutt Valley 24:12

Women Under 20

Place Name Club/Team Time
1 Jess Kikstra Scottish 15:52
2 Claudia Green Masterton 19:25

Men Under 20

Place Name Club/Team Time
1 Marcus Karamanolis Wellington 19:11
2 James Preston Wellington 20:46
3 Michael Du Toit Trentham 20:50
5 Ben Ives Olympic 27:13

Women Under 18

Place Name Club/Team Time
1 Kelsey Forman Wellington 14:09
2 Megan Willis Scottish 19:41
3 Christina Gardner Scottish 21:47

Men Under 18

Place Name Club/Team Time
1 Tom Caughley Wellington 12:06
2 Rusi Jagose Wellington 12:13
3 Seamus Kane Olympic 12:21

Under 15 Boys

Place Name Club/Team Time
1 Liam Chesney Wellington 13:31
2 Marino Doyle Wellington 13:53
3 Bruno McKnight Wellington 14:16
8 Mark Cunningham Olympic 15:30

Under 15 Girls

Place Name Club/Team Time
1 Phoebe McKnight Hutt Valley 13:41
2 Kirstie Rae Wellington 15:06
3 Caitlin Bassett Wellington 15:17
5 Eleanor White Olympic 17:36

Under 13 Boys

Place Name Club/Team Time
1 Will Anthony Olympic 6:58
2 Bram Clarkson Wellington 7:16
3 Jonathan Sceats Trentham 7:22
8 Max Jones Olympic 7:44
9 Sam Fernyhough Olympic 7:44
19 Damon Wong Olympic 8:26

Under 13 Girls

Place Name Club/Team Time
1 Maali Kyle-Ford Wellington 7:39
2 Jess Jenkins Olympic 7:39
3 Bex Jenkins Olympic 7:40
6 Micah Wratt Olympic 8:05
10 Jemma Catherwood Olympic 8:51

Under 11 Boys

Place Name Club/Team Time
1 Nathaniel Graham Hutt Valley 7:43
2 Alexander Prichard Hutt Valley 7:47
3 Max Crawford Wellington 7:55
6 Thomas White Olympic 8:16
10 Dane Atmore-Jones Olympic 8:25
16 Declan Street Olympic 9:31
17 Blair Atmore-Jones Olympic 9:33

Under 11 Girls

Place Name Club/Team Time
1 Millie Jenkins Olympic 8:05
2 Maia Wilkinson Wellington 8:12
3 Sophina Finnimore Wellington 8:18

Masters Men 40+

Place Name Club/Team Time
1 Michael Wray Scottish 45:25
2 Simon Keller Scottish 47:45
3 Darren Gordon Hutt Valley 48:00
4 Butch Borlase Olympic 48:12
6 Nick Hegan Olympic 49:06
9 Richard Longman Olympic 50:00
11 Barry Joslin Olympic 51:27
12 Craig Walker Olympic 52:17

Masters Men 50+

Place Name Club/Team Time
1 Paul Sharp Wellington 47:21
2 Graeme Butcher Masterton 47:59
3 Marcus Smith Hutt Valley 49:02
8 Mark Handley Olympic 50:58
22 Tony Simmers Olympic 56:53
24 Bruce Atmore Olympic 58:36
26 Graeme Moss Olympic 59:07
40 Michael Binkhorst Olympic 1:13:16

Masters Men 60+

Place Name Club/Team Time
1 Dave Mason Wellington 26:51
2 John Skinnon Scottish 27:02
3 Brian Hayes Wellington 27:03
6 Brian Rusbridge Olympic 29:19
13 Peter Denman Olympic 32:40

Masters Women 35+

Place Name Club/Team Time
1 Michelle Van Looy Olympic 25:43
2 Debbie Coetzee Trentham 26:36
3 Lindsay Barwick Scottish 26:39
9 Marie Pugh Olympic 29:26
13 Liz Anderson Olympic 32:14
18 Barbara Jennings Olympic 38:11

Masters Women 50+

Place Name Club/Team Time
1 Victoria Humphries Wellington 25:08
2 Michele Allison Scottish 28:35
3 Vanessa Trompetter Hutt Valley 29:39
10 Denise Pilcher Olympic 34:47
11 Jean Skilton Olympic 34:58
14 Alison Speakman Olympic 39:21