Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Vosseler Shield 2005

Event results

Vosseler Shield, Mount Victoria, Wellington Saturday, 21 May 2005

Olympic Results

The Black Wave descended on Mt. Victoria once again, great to see so many "Kidz on the Run" taking part. Notable Olympic results are as follows:
  • Mike Wakelin, 1st Senior Men (2nd year in a row)
  • Barry Prosser, 2nd Masters Men
  • Daniel Robertson, 2nd Men 16 & Under
  • Samara Sheppard, 2nd Women 16 & Under
  • Matt Singleton, 3rd Men 19 & Under
  • Billie Marshall, 2nd Masters Women (I think)
  • 23 Kidz On the Run

Results

Official results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Men 19 and under | Women 19 and under | Men 16 and under | Women 16 and under | Boys 13 and under | Girls 13 and under | Boys 11 and under | Girls 11 and under | Masters Men | Masters Women]::

Senior Men

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
1 Mike Wakelin 39:43 1
3 Mike Waterman 44:07 18
4 Iain Westphall 44:39 23
6 Mark Wallace 51:37 54
7 Greg Fowler 53:49 67

Senior Women

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
2 Jo Frater 25:26 18
3 Melissa Carr 26:36 21

Men 19 and under

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
1 Matt Singleton 21:09 5

Women 19 and under

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
1 Charlotte Taylor 17:14 36

Men 16 and under

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
1 Daniel Robertson 10:29 2
2 Anthony Gardner 11:42 15
3 Lachlan Rusbridge 11:52 17
4 Chris Blackford 12:24 19
5 Ethan Kurukaanga 13:27 24
6 Liam McDonald 17:24 34

Women 16 and under

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
1 Samara Sheppard 11:46 16
2 Victoria Sugden 17:07 33
3 Rachel Armstrong 19:03 37

Boys 13 and under

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
1 James Hunter 07:26 10
2 Richard Bott 07:38 12
3 Shane Ellis 07:54 21
4 Alex Royfee 08:00 24
5 Peter Wigglesworth 08:40 40
6 Paul Blackford 08:42 42

Girls 13 and under

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
1 Ella Crestani 08:55 45
2 Suzie McDonald 09:19 58
3 Rebecca Robertson 10:04 83
4 Nicola Kelly 14:25 103

Boys 11 and under

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
1 Jack Gleadow 09:17 54
2 Fraser Rusbridge 09:18 56
3 Calvin Standrill 09:19 57
4 Gareth Bott 09:21 62
5 Martin McCrudden 09:38 66
6 Ben Mainland 10:44 91
7 Simon Blackford 10:53 92

Girls 11 and under

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
1 Catherine Bott 09:20 59
2 Jessica Kerr 09:38 65
3 Suzy Ellis 09:52 77
4 Freya Crestani 10:25 88
5 Melissa Rosamond 10:57 93
6 Gabrielle Gardner 11:51 100

Masters Men

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
2 Barry Prosser 43:06 13 1
5 Mark Handley 45:13 25 2
8 Steve Bligh 56:10 73 3
9 Chris Ward 56:18 74 4
10 Brian Rusbridge 57:52 82 5
11 Johan van der Schyff 65:24 97 6
12 Ken Ritchie 66:47 98 7
13 Harold Alcock 73:12 104 8

Masters Women

Place Name Time Race Place Oly Mstrs Plc
1 Billie Marshall 24:20 14 1
4 Jan Sheppard 29:59 31 2
5 Janet Dobbie 32:30 38 3
6 Carole Robertson 32:33 39 4