Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Philp Shield 2006

Event results

Philp Shield, Johnsonville Saturday, 2 September 2006

Turned out to be a good fun after having been postponed from last weekend.

The best team on the day was victorious (My Team of course) no skites here!!!

Best way to look at these results is to click the dynamic view button then click on the "Team" label twice, to sort by the team otherwise this list shows you how well you did against others doing the same laps.

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[School Lap | 1 Short Lap | 1 Long Lap | 2 Long Laps | 3 Long Laps | Teams]::

School Lap

Place Name Club/Team Time Points
1 Oliver Wood Team # 1 06:33
2 Gabby Evans Team # 6 06:34
3 Sophie Burke Team # 7 06:34
4 Erin Lockhart Team # 6 06:53
5 Harry Saker Team # 8 06:54
6 Isaac Forrest Team # 2 07:00
7 Sarah Brieseman Team # 8 07:03
8 Shania McQuilian Team # 7 07:08
9 Sophia Burford Team # 4 07:12
10 George Dorrington Team # 3 07:15
11 Melissa Rosamond Team # 3 07:20
12 Gabrielle Gardner Team # 3 07:38
13 Jessica Kerr Team # 4 07:41 Ran 1 lap not sch lap
14 Emily Brieseman Team # 5 07:44
15 Tim Nelson Team # 2 07:47
16 Abigail Dorrington Team # 5 07:53 Ran 1 lap not sch lap
17 Thomas Peoples Team # 1 11:06

1 Short Lap

Place Name Club/Team Time Points
1 Emma Nelson Team # 6 03:10
2 Mark Wigglesworth Team # 7 03:25
3 Sam Kells Team # 8 03:32
4 Keller McDonald Team # 1 03:51
5 Hannah Pilcher Team # 5 03:54
6 Helena Cocker Team # 4 03:56
7 Rosalie Cocker Team # 3 03:57
8 Mark Brieseman Team # 2 04:35

1 Long Lap

Place Name Club/Team Time Points
1 Sean McCrudden Team # 2 06:16
2 Robbie Robinson Team # 4 07:08
3 Daniel Rose Team # 7 07:28
4 Mike Rodden Team # 8 07:30
5 Fraser Rusbridge Team # 6 07:46
6 Peter Wigglesworth Team # 3 07:47
7 Hamish Lockhart Team # 7 07:53
8 Calvin Standrill Team # 5 08:04
9 Miles Coverdale Team # 4 08:26
10 Joey Kells Team # 8 08:27
11 Tineke Hooft Team # 1 08:32
12 Caitlin Pilcher Team # 6 08:35
13 Peter Hanson Team # 3 08:37
14 Ken Ritchie Team # 3 08:41
15 Courtney Durr Team # 5 08:52
16 Terry Kurukaanga Team # 1 09:25
17 Rose Ohlsson Team # 2 09:39
18 Jean Skilton Team # 4 09:52

2 Long Laps

Place Name Club/Team Time Points
1 Rob McCrudden Team # 5 12:55
2 Andrew Kells Team # 7 13:30
3 Elaine Brent Team # 3 13:59
4 Chris Martin Team # 6 14:20
5 Brian Nelson Team # 4 14:34
6 Brad Thomson Team # 8 14:36
7 Gillian Peoples Team # 1 14:37
8 Martin McCrudden Team # 8 14:41
9 Jo Frater Team # 2 14:52
10 Roger Perkins Team # 4 15:04
11 Katherine Mainland Team # 1 15:14
12 Victoria Sugden Team # 3 15:22
13 Jessica Nelson Team # 5 15:42
14 Sheryne Beeby Team # 6 15:54
15 Denise Pilcher Team # 7 18:49
16 Liz Tomlinson Team # 2 19:28

3 Long Laps

Place Name Club/Team Time Points
1 Matthew Singleton Team # 2 17:17
2 Mike Wakelin Team # 1 17:37
3 Jim Ardin Team # 3 17:47
4 Lyndon McGaughran Team # 4 18:14
5 Ged Brent Team # 5 18:34
6 Chris Speakman Team # 7 19:17
7 Mark Handley Team # 6 19:49
8 Juan McDonald Team # 8 20:14

Teams

Place Name Club/Team Time Points
1 Chris Team Team # 7 46
2 Marks Team Team # 6 49
3 Juans Team Team # 8 51
4 Jims Team Team # 3 65
5 Lyndons Team Team # 4 67
6 Mikes Team Team # 1 69
7 Matts Team Team # 2 73
8 Geds Team Team # 5 77