Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Philp Shield 2021

Event results

Philp Shield, Johnsonville Saturday, 9 October 2021
Updated 11 Oct 2021 at 8:16 am.

Preliminary official results Harriers Olympic club event

We had seven teams of 7: two runners doing 3 laps, two runners doing 2 laps, two runners doing 1 lap, and one walker doing 1 lap. (Some teams had extras, in which case the best 7 results counted; all finishers get points.)

Conditions were calm, warm and humid – excellent running conditions. 

Results

  Dynamic View   Individual Result Search

Jump to division ::[1 Lap | 2 Laps | 3 Laps | Walkers | Teams]::

1 Lap

Place Name Club/Team Time Team points
1 Ovin 11 6:10 1
2 Juliet Moorhead 16 6:31 2
3 Michelle Van Looy 14 6:52 3
4 Emma Lawden 7 6:54 4
5 Tony Simmer 24 7:11 5
6 Jessica 7 7:21 6
7 Cathy Alderton 28 7:34 7
8 Andrew Begbie 11 7:38 8
9 Max O'Kane 5 7:51 9
10 Liz Anderson 14 7:57 10
11 Brian Rusbridge 5 8:10 11
12 Dave Gardner 11 8:17
13 Brooke Martin 28 8:30 13
14 Mike Binkhorst 16 8:39 14
15 Denise Pilcher 24 8:50 15
16 Paul Moorhead 7 9:00
17 Annie Van H 14 9:18
18 Alison Speakman 24 9:48
19 Jean Skilton 16 9:50
20 Dave McIlwaraith 24 10:09
21 Salem Skilton 5 10:15
22 Anneke Binkhorst 28 11:36

2 Laps

Place Name Club/Team Time Team points
1 Theo Bray 16 12:33 1
2 Ava Sutherland 28 12:37 2
3 Lucy Jurke 11 12:40 3
4 Mark Anderson 28 13:04 4
5 David Cook 24 13:08 5
6 Greta Abbott 28 13:16
7 Addison Jetly 24 13:23 7
8 Richard Martin 16 13:43 8
9 Kevin Chapman 14 13:58 9
10 Maia Holden 5 13:58 10
11 Graeme Moss 11 15:29 11
12 John Abbott 14 14:09 12
13 Brad Thompson 5 14:18 13
14 Dane Atmore Jones 7 15:00 14
15 Jennifer Alderton-Moss 7 16:03 15

3 Laps

Place Name Club/Team Time Team points
1 Simon Angus 28 16:48 1
2 Max Doherty 24 17:31 2
3 Cameron Forrest 16 17:52 3
4 Desmond Reddy 14 18:22 4
5 James Wembridge 11 18:26 5
6 Michael Waterman 24 18:33 6
7 Deborah Lynch 5 18:38 7
8 Darcy Allsop 14 19:04 8
9 Adrian Jurke 11 20:04 9
10 Craig Holden 28 20:12 10
11 Logan Hopfler 7 20:13 11
12 Nicola Hankinson 5 20:18 12
13 Lizzie Buckenberg 16 20:43 13
14 Chris Speakman 7 21:18 14

Walkers

Place Name Club/Team Time Team points
1 Ele Brown 16 10:30 1
2 David Sims 14 10:46 2
3 Rob McCrudden 5 10:58 3
4 Sheryne Coverdale 28 12:04 4
5 Terry K 7 13:20 5
6 Paula Binkhorst 11 13:50 6
7 Miles Coverdale 24 17:18 7

Teams

Place Name Club/Team Time Team points
1 Team 28 41 41
2 Team 16 42 42
3 Team 11 43 43
4 Team 24 47 47
5 Team 14 48 48
6 Team 5 65 65
7 Team 7 69 69