Event results

New Zealand Cross Country Championships, Halswell Quarry, Christchurch Saturday, 23 July 2011
Harriers National event
Nine club members competed at the national champs, including eight running for Wellington.
  • Mike Waterman, 9th M40-44 (12th masters men) (out of counting M35-49 team)
  • Craig Walker, 17th M40-44
  • Mark Handley, 11th M50-54; member of Wellington M50+ team - 3rd
  • Susannah Lynch, 6th W16; member of Wellington team - 3rd
  • Kathryn Bunckenburg, 14th W19; member of Wellington team - 3rd
  • Lizzy Bunckenburg, 15th W19; member of Wellington team - 3rd
  • Roshit Bothara, 17th M19; member of Wellington team - 2nd
  • Nick Rogerson, 18th M19; member of Wellington team - 2nd
  • Hayden Prosser, DNF SM
Placegetters and club results below.

::[Photos (off-site)]::

Results

::[Official results (off-site)]::

Viewing options ::[Table View | Dynamic View | Individual Result History Search]::

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Men 19 and under | Women 19 and under | Men 16 and under | Women 16 and under | Boys 14 and under | Girls 14 and under | Boys 12 and under | Girls 12 and under | Masters Men 35+ | Masters Men 40+ | Masters Men 45+ | Masters Men 50+ | Masters Men 55+ | Masters Men 60+ | Masters Men 65+ | Masters Men 70+ | Masters Men 75+ | Masters Men 80+ | Masters Women 35+ | Masters Women 40+ | Masters Women 45+ | Masters Women 50+ | Masters Women 55+ | Masters Women 60+ | Masters Women 65+ | Masters Women 70+]::

Senior Men
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Matt Smith Canterbury 37:47
2 Stephen Lett Auckland 37:52
3 Andrew Davidson Canterbury 38:05
Senior Women
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Danielle Trevis Auckland 28:20
2 Nicki McFadzien Canterbury 28:52
3 Caroline Mellsop Wellington 29:45
Men 19 and under
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Declan Wilson Auckland 25:00
2 Cameron Graves Auckland 25:20
3 John Schreuder Auckland 26:13
17 Roshit Bothara Wellington 28:08
18 Nick Rogerson Wellington 28:12
Women 19 and under
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Mikayla Nielsen Waikato Bay of Plenty 21:16
2 Annika Pfitzinger Auckland 22:36
3 Nicole Mitchell Wellington 22:40
14 Kathryn Bunckenburg Wellington 24:33
15 Elizabeth Bunckenburg Wellington 24:44
Men 16 and under
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Mike Lowe Tasman 20:04
2 Finn Wilson Auckland 20:16
3 Jacob Priddey Waikato Bay of Plenty 20:23
Women 16 and under
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Kara Macdermid Manawatu Wanganui 14:33
2 Rosa Flanagan Canterbury 14:42
3 Kiri Atkin Canterbury 15:12
6 Susannah Lynch Wellington 15:35
Boys 14 and under
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Sean Eustace Christchurch Avon AC 10:19
2 James Fletcher Wellington Harrier Athletic Club 10:31
3 Angus White Egmont Athletics 10:40
Girls 14 and under
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Jessica Morrison Pakuranga Athletic Club 11:28
2 Arianna Lord Hamilton City Hawks Athletics 11:43
3 Jessie Anderson University Canterbury AC 11:52
Boys 12 and under
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Byron Heath Christchurch Avon AC 07:21
2 Jesse Weldschidt Pakuranga Athletic Club 07:23
3 Harrison Brown Papanui Toc H 07:39
Girls 12 and under
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Ari Graham Phoenix Athletic Club 07:16
2 Rebekah McCafferty Athletics Tauranga Inc 07:23
3 Zia macdermid Feilding Moa Harriers 07:25
Masters Men 35+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Rees Buck Wellington 27:07 2
2 Stephen Day Wellington 27:15 3
3 Allan Staite Christchurch Methodist Harrier 29:14 19
Masters Men 40+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Phil Costley Tasman 26:33 1
2 Carsten Joergensen Canterbury 27:31 4
3 Grant McLean Wellington 27:43 5
9 Michael Waterman Wellington 28:35 12
17 Craig Walker Olympic Harrier Club 33:10 54
Masters Men 45+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Greg Mitchell Wellington 28:14 9
2 Richard Seigne Canterbury 28:36 13
3 Ricky Gutsell Southland 28:41 14
Masters Men 50+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Don Greig Canterbury 29:05 18
2 Vaughan New Wellington 29:48 25
3 Ray Knox Otago 30:10 28
11 Mark Handley Wellington 32:07 48
Masters Men 55+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Tony Price Wellington 30:08 27
2 Alan Nicholls Otago 30:56 38
3 Peter Clark Otago 31:24 42
Masters Men 60+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Tony McManus Canterbury 30:56 37
2 Peter Larkin Canterbury 31:57 45
3 Greg Harney Olympic H & AC Inc 33:26 56
Masters Men 65+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Michael Bond University 36:04 68
2 John Shivas Port Hills Athletic Club 36:44 70
3 David Trow Olympic H & AC Inc 37:04 71
Masters Men 70+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Walter Hume Timaru Harrier Club 39:01 74
Masters Men 75+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Sid Pavett Waikato Bay of Plenty 41:46 79
2 Mike Mee Christchurch Methodist Harrier 44:21 83
3 Ron Stevens Olympic H & AC Inc. 46:32 84
Masters Men 80+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Brian Keown New Brighton Athletic Club 52:22 85
2 Stan Gawler Port Hills Athletic Club 53:50 86
Masters Women 35+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Stephanie MacKenzie Wellington 22:54 2
2 Tracy Crossley Canterbury 23:15 3
3 Louisa Andrew Otago 23:29 4
Masters Women 40+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Gabrielle O'Rourke Wellington 22:34 1
2 Karen Muller Canterbury 24:33 5
3 Fiona Gilroy Canterbury 24:54 6
Masters Women 45+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Katharine Atkin Canterbury 25:21 8
2 Robyn Perkins Christchurch Avon AC 26:47 15
3 Robyn Daly Port Hills Athletic Club 27:00 16
Masters Women 50+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Carolyn Smith Auckland 25:31 10
2 Maria Sleeman Otago 25:36 11
3 Debbie Telfer Southland 25:58 12
Masters Women 55+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Dalise Sanderson Otago 29:01 25
2 Linda Te Au Southland 32:34 26
Masters Women 60+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Loris Reed Port Hills Athletic Club 27:52 22
2 Shirley Rolston Port Hills Athletic Club 37:49 30
Masters Women 65+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Fay Riley New Zealand Masters 52:50 31
Masters Women 70+
Place Name Club/Team Time Overall place
1 Carol Thompson Port Hills Athletic Club 35:48 27
2 Pat Boland Sumner Running Club 37:10 29

Results from other years ::[2018|2017|2016|2015|2014|2013|2012|2011|2010|2009|2008|2005|2004|2003|2002|1998]::