Event results

Shaw Baton Relay, Battle Hill Forest Park Saturday, 23 April 2016
Updated 22 May 2016.
Official results Harriers Wellington inter-club event

Just the odd spot of rain to get people nervous, but otherwise a great day for a relay.  A slightly longer course than last year meant times were down a bit -- but then last year the course was shorter due to work on the pines.  

First up on the day were the women, with WHAC showing the way in the Juniors, but Scottish coming through in the Seniors and Masters.

The kids scratch race was next with Joe Martin from Olympic winning the boys under 10, and Anya Birmingham from Mana the girls (full kids results).

Next up were the youth, where Olympic took out both the boys and girls under 14 with Hutt Valley and Trentham first in U12B and U12G.  In both the mixed grades WHAC won out..

In the Mens races WHAC had the edge in Junior Men and the OM50, bookending Scottish who won the Senior Men and Masters Men.

For corrections please email results@olympicharriers.org.nz.

::[Photos (off-site)]::

Results

Viewing options ::[Table View | Dynamic View | Individual Result History Search]::

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Junior Men | Junior Women | Under 14 Boys | Under 14 Girls | Under 14 Mixed | Under 12 Boys | Under 12 Girls | Under 12s | Masters Men | Open masters 50 | Masters Women]::

Senior Men
1 Scottish A 0:40:26
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Chris McIlroy 0:06:32 2 2 0:06:32
2 Hiro Tanimoto 0:06:53 11 1 0:13:25
3 Timothy Hodge 0:06:40 5 1 0:20:05
4 John Earles 0:06:50 9 1 0:26:55
5 Rowan Hooper 0:06:39 4 1 0:33:34
6 Nick Horspool 0:06:52 10 1 0:40:26
2 WHAC A 0:43:27
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Nathan Tse 0:06:31 1 1 0:06:31
2 Joel Wyatt 0:07:16 25 4 0:13:47
3 Daniel Clendon 0:06:54 12 3 0:20:41
4 Will Bell 0:07:38 39 3 0:28:19
5 Tim Rabone 0:07:26 30 2 0:35:45
6 Michael Sutton 0:07:42 42 2 0:43:27
3 Trentham TU12 0:43:44
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Michael Du Toit 0:06:48 8 4 0:06:48
2 Brian Garmonsway 0:06:42 6 2 0:13:30
3 Josh Campbell 0:07:05 17 2 0:20:35
4 Mark Searle 0:07:34 32 2 0:28:09
5 Michael Beaumont 0:07:52 49 3 0:36:01
6 Chris Howan 0:07:43 44 3 0:43:44
4 Scottish B 0:43:47
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Jamie White 0:07:00 16 7 0:07:00
2 Niam Mac Donald 0:06:46 7 3 0:13:46
3 Jonathan Justice 0:07:34 34 4 0:21:20
4 John Osborne 0:07:08 19 4 0:28:28
5 Alasdair Saunders 0:08:03 53 4 0:36:31
6 Andrew Ford 0:07:16 24 4 0:43:47
5 Olympic 0:46:17
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Josh Nairne 0:06:54 13 5 0:06:54
2 Aaron Lynch 0:07:11 21 6 0:14:05
3 Matt Croxford 0:07:48 46 6 0:21:53
4 Liam McDonald 0:08:27 65 5 0:30:20
5 Mark Cunningham 0:08:34 69 6 0:38:54
6 Martin McCrudden 0:07:23 29 5 0:46:17
6 Kapiti 0:46:18
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Stefan Prychodzko 0:06:35 3 3 0:06:35
2 Jake Tenberge 0:08:13 61 7 0:14:48
3 Sean Eaton 0:07:35 35 7 0:22:23
4 Dan Headifen 0:08:28 67 6 0:30:51
5 Ricky Bevan 0:08:21 64 7 0:39:12
6 Tom Bland 0:07:06 18 6 0:46:18
7 WHAC C 0:46:37
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Doug Hancock 0:07:49 47 10 0:07:49
2 Stew Hancock 0:07:10 20 9 0:14:59
3 Clayton Sime 0:07:36 37 8 0:22:35
4 Brendon Flanagan 0:08:40 73 8 0:31:15
5 Jonty Sanders 0:07:37 38 5 0:38:52
6 John Beale 0:07:45 45 7 0:46:37
8 WHAC B 0:47:05
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Nick Whalley 0:08:10 59 13 0:08:10
2 Julian Davidson 0:07:20 26 11 0:15:30
3 Chris O'Conner 0:08:43 75 12 0:24:13
4 Trent Stallard 0:07:36 36 11 0:31:49
5 Michael Waterhouse 0:08:03 54 9 0:39:52
6 Tim Cornish 0:07:13 22 8 0:47:05
9 Wellington Tri 0:47:22
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Kit Bennett 0:07:34 33 9 0:07:34
2 Tim Noble 0:07:23 28 8 0:14:57
3 Gene Mc Naught 0:08:12 60 9 0:23:09
4 Ross Jamieson 0:08:39 72 10 0:31:48
5 Chris Redpathy 0:08:19 62 10 0:40:07
6 Nick Sasse 0:07:15 23 9 0:47:22
10 Scottish C 0:47:28
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Matt Gibbons 0:07:20 27 8 0:07:20
2 Bede van Schaijik 0:07:55 51 10 0:15:15
3 Matt O'Conner 0:08:04 56 10 0:23:19
4 Hooman Bahreini 0:08:10 58 9 0:31:29
5 Huw Crosweller 0:07:56 52 8 0:39:25
6 Rees Buck 0:08:03 55 10 0:47:28
11 Victoria 1 0:48:13
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Tom Middlemiss 0:08:04 57 12 0:08:04
2 Glen Tarboton 0:07:41 41 12 0:15:45
3 Tetsu Kozawa 0:07:39 40 11 0:23:24
4 Pawel Kotarba 0:08:28 68 12 0:31:52
5 Tom Crumpton 0:08:28 66 11 0:40:20
6 Gregg Corthwall 0:07:53 50 11 0:48:13
12 Hutt Valley 0:48:37
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Mat Rodger 0:06:56 14 6 0:06:56
2 Nick Sasse 0:06:57 15 5 0:13:53
3 Grant Pritchard 0:07:43 43 5 0:21:36
4 Jared Bothwell 0:09:18 78 7 0:30:54
5 Jay Waties 0:10:15 85 12 0:41:09
6 Jack Hammond 0:07:28 31 12 0:48:37
13 Wainuiomata 0:57:35
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Matt Davies 0:08:20 63 14 0:08:20
2 Warwick Pettigrew 0:09:43 81 13 0:18:03
3 Stewart Clement 0:09:57 83 13 0:28:00
4 Paul Richardson 0:09:41 80 14 0:37:41
5 Brook Teulevi 0:09:30 79 14 0:47:11
6 Don McGowan 0:10:24 86 13 0:57:35
14 Victoria 2 0:58:16
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Rik Olthuis 0:07:51 48 11 0:07:51
2 Debs Peachers 0:10:59 88 14 0:18:50
3 Dave Eastgate 0:09:17 77 14 0:28:07
4 Phil Wallace 0:08:40 74 13 0:36:47
5 Martin Durney 0:08:35 70 13 0:45:22
6 John Vickerman 0:12:54 90 14 0:58:16
15 Scottish D 0:59:38
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 John Gardiner 0:09:59 84 15 0:09:59
2 Don Stevens 0:10:44 87 15 0:20:43
3 Glen Wallis 0:09:45 82 15 0:30:28
4 Peter Murmu 0:09:17 76 15 0:39:45
5 Ian Morton 0:11:17 89 15 0.035439815
6 Liam Corkery 0:08:36 71 15 0:59:38
Senior Women
1 Scottish A 0:34:53
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Amanda Broughton 0:08:17 3 2 0:08:17
2 Angeline Penberthy 0:09:20 15 1 0:17:37
3 Demelza Murrihy-Topp 0:08:47 9 1 0.018333333
4 Emily Solsberg 0:08:29 5 1 0:34:53
2 Olympic A 0:35:00
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Katie Jenkins 0:08:43 8 3 0:08:43
2 Angie Keen 0:09:17 13 2 0:18:00
3 Michelle Van Looy 0:08:52 10 3 0.018657407
4 Jo Crawford 0:08:08 2 2 0:35:00
3 WHAC A 0:35:38
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Ayesha Shafi 0:08:58 12 4 0:08:58
2 Letha Whtiham 0:09:24 18 4 0:18:22
3 Sarah Drought 0:08:23 4 2 0.018576389
4 Sarah Joubert 0:08:53 11 3 0:35:38
4 Trentham TU10 0:36:12
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Sarah Gardner 0:07:41 1 1 0:07:41
2 Mckenzie Jacques 0:10:28 27 3 0:18:09
3 Madison Robinson 0:09:24 17 4 0.019131944
4 Sophie Dawson 0:08:39 7 4 0:36:12
5 WHAC B 0:38:09
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Tessa Finnigan 0:09:48 21 7 0:09:48
2 Karen Chow 0:09:56 24 7 0:19:44
3 Snna-Rose Fourt-Wells 0:09:49 22 6 0.020520833
4 Alice Feslier-Homes 0:08:36 6 5 0:38:09
6 Wellington Tri 0:40:41
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Margo Southgate 0:09:18 14 5 0:09:18
2 Brooke Hines 0:09:28 19 5 0:18:46
3 Becky Hawthorne 0:10:05 26 5 0.020034722
4 Clarie Hannan 0:11:50 38 6 0:40:41
7 Scottish B 0:41:00
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Karen Nuun 0:09:21 16 6 0:09:21
2 Emma Wicks 0:10:01 25 6 0:19:22
3 Hermaleigh Townsley 0:10:39 29 7 0.020844907
4 Carla 0'Donnell 0:10:59 35 7 0:41:00
8 Wainuiomata 0:43:00
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Sam Lightfoot 0:10:53 33 8 0:10:53
2 Natasha Goldworthy 0:10:40 30 8 0:21:33
3 Grace Forysyth 0:10:49 31 8 0.022476852
4 Shelly-Anne Tietjens 0:10:38 28 8 0:43:00
9 Hutt Valley 0:45:17
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Isobel Franklin 0:12:01 39 10 0:12:01
2 Chole Throne 0:12:50 43 11 0:24:51
3 Kristi Perkinson 0:09:35 20 9 0.023912037
4 Keryn Morgan 0:10:51 32 9 0:45:17
10 Scottish Mixed 0:46:25
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Loretta Desourdy 0:12:11 40 11 0:12:11
2 Christian Gardner 0:11:50 37 10 0:24:01
3 Diane Morgan 0:12:34 42 11 0.025405093
4 Megan Willis 0:09:50 23 10 0:46:25
11 Olympic B 0:47:57
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Sheryne Coverdale 0:10:55 34 9 0:10:55
2 Ele Brown 0:11:29 36 9 0:22:24
3 Anneke Binkhorst 0:13:20 44 10 0:35:44
4 Julie Klein 0:12:13 41 11 0:47:57
Junior Men
1 WHAC A 0:41:48
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Max Karamanolis 0:06:43 1 1 0:06:43
2 Liam Chesney 0:07:03 9 1 0:13:46
3 Christian Davey 0:06:53 4 1 0:20:39
4 Sam Hyde-Smith 0:07:19 12 1 0:27:58
5 Rusi Jagose 0:06:54 5 1 0:34:52
6 Callum Stewart 0:06:56 6 1 0:41:48
2 Trentham TU3 0:44:35
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Logan Slee 0:06:47 2 2 0:06:47
2 Finn Molloy 0:07:14 11 2 0:14:01
3 Finn Molloy 0:07:41 21 2 0:21:42
4 Thomas Strawbridge 0:07:26 16 2 0:29:08
5 Ollie Barrass 0:08:02 25 2 0:37:10
6 Andy Ledger 0:07:25 15 2 0:44:35
3 Hutt Valley 0:44:45
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Peter Roberts 0:07:05 10 4 0:07:05
2 Reubern Goldingham-Newsom 0:07:24 14 3 0:14:29
3 Matthew Roberts 0:07:51 23 3 0:22:20
4 Jayden Mc Knight 0:07:35 20 3 0:29:55
5 Gus Reecee 0:07:22 13 3 0:37:17
6 Ben Wall 0:07:28 17 3 0:44:45
4 Scottish 0:44:45
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Harry Burnard 0:06:51 3 3 0:06:51
2 Ryan Brydges 0:08:29 33 4 0:15:20
3 Tom Goodwin 0:07:02 8 4 0:22:22
4 Callan Rothmets 0:07:34 19 4 0:29:56
5 Ben Mitchell 0:07:49 22 4 0:37:45
6 Dylan Lynch 0:07:00 7 4 0:44:45
5 WHAC B 0:49:04
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Jack Waterworth 0:08:06 26 5 0:08:06
2 Cameron Morgon 0:07:30 18 5 0:15:36
3 Jack Gibson-Scarlett 0:08:16 28 5 0:23:52
4 Finn Nicai 0:08:19 29 5 0:32:11
5 Mason Waterworth 0:08:26 31 5 0:40:37
6 Finbar Chesney 0:08:27 32 5 0:49:04
6 Trentham TU4 0:50:53
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Jack Thompson 0:08:34 34 6 0:08:34
2 Randall Tyler 0:08:41 35 6 0:17:15
3 William Adams 0:07:57 24 6 0:25:12
4 Nikolac Adams 0:08:25 30 6 0:33:37
5 Jack Thompson 0:09:09 36 6 0:42:46
6 Harry Poland 0:08:07 27 6 0:50:53
Junior Women
1 WHAC A 0:31:34
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Tessa Hunt 0:07:35 2 2 0:07:35
2 Kelsey Forman 0:07:42 3 1 0:15:17
3 Kirstie Rae 0:07:57 4 1 0:23:14
4 Imogen Skelton 0:08:20 12 1 0:31:34
2 WHAC B 0:34:12
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Caitlin Bassett 0:08:42 13 5 0:08:42
2 Maadli Kyle-Fard 0:08:16 11 3 0:16:58
3 Esther Kozyniak 0:08:08 7 2 0:25:06
4 Molly Newton Smith 0:09:06 15 2 0:34:12
3 Olympic 0:34:49
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Izzy Hegan 0:08:12 10 4 0:08:12
2 Caitlin Douglass 0:09:04 14 4 0:17:16
3 Eleanor White 0:09:22 16 4 0:26:38
4 Lucy Hegan 0:08:11 9 3 0:34:49
4 WHAC C 0:35:10
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Ilean Shadboult 0:08:06 5 3 0:08:06
2 Petra Clareson 0:09:23 17 5 0:17:29
3 Lucy Preston 0:09:32 18 5 0:27:01
4 Kelsey Forman 0:08:09 8 4 0:35:10
5 Hutt Valley 0:36:15
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Phoebe McKnight 0:07:23 1 1 0:07:23
2 Jayme Gordon 0:08:08 6 2 0:15:31
3 Hannah Gordon 0:09:51 19 3 0:25:22
4 Mieke Van den Bergh 0:10:53 20 5 0:36:15
Under 14 Boys
1 Olympic A 0:31:39
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Eddy Martin 0:07:32 2 1 0:07:32
2 Oscar Crowe 0:08:18 14 1 0:15:50
3 Spencer Cameron 0:08:14 13 3 0:24:04
4 Jack Julian 0:07:35 4 1 0:31:39
2 Trentham TU5 0:31:46
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Daniel Du Toit 0:07:48 7 4 0:07:48
2 Christopher Coetzee 0:08:13 12 4 0:16:01
3 Finn Seeds 0:07:13 1 1 0:23:14
4 Tristan Bargnell 0:08:32 18 2 0:31:46
3 WHAC A 0:32:02
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Henry Beliveau 0:07:45 6 3 0:07:45
2 Max Boennic 0:08:10 11 2 0:15:55
3 Josh Timmer 0:07:58 8 2 0:23:53
4 Ari Koed Chang 0:08:09 10 3 0:32:02
4 Hutt Valley Blue 0:33:53
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Johnathon Roberts 0:07:35 3 2 0:07:35
2 Logan Stoupe 0:08:22 15 3 0:15:57
3 Luke Stoupe 0:09:26 26 4 0:25:23
4 Johnathon Roberts 0:08:30 17 4 0:33:53
5 WHAC B 0:36:30
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Curtis Melljop 0:08:53 20 6 0:08:53
2 Lucas Boennic 0:09:12 24 6 0:18:05
3 Regan Watson 0:09:41 30 6 0:27:46
4 Luke Grover 0:08:44 19 5 0:36:30
6 Olympic B 0:38:46
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Alex Urlich 0:08:59 21 7 0:08:59
2 Damon Wong 0:09:44 32 8 0:18:43
3 James Tuck 0:10:08 35 7 0:28:51
4 Joe Martin 0:09:55 33 6 0:38:46
7 WHAC C 0:39:19
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Jacob Timmins 0:09:19 25 8 0:09:19
2 Epeli Kilioni 0:10:17 36 10 0:19:36
3 Jacob Watson 0:09:41 31 8 0:29:17
4 Jeremy Wallace 0:10:02 34 7 0:39:19
8 Trentham Blue 0:39:49
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Tom Poland 0:09:38 29 10 0:09:38
2 Colton Foss 0:08:27 16 7 0:18:05
3 Finlay Benge 0:11:14 41 9 0:29:19
4 Calum Wos 0:10:30 39 8 0:39:49
9 Scottish 0:39:54
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Maaike Day 0:10:34 40 11 0:10:34
2 Rowan Woolloff 0:08:59 22 9 0:19:33
3 Nunke Keizer 0:12:44 44 11 0:32:17
4 Felix Williamson 0:07:37 5 9 0:39:54
10 Wainuiomata 0:40:14
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Cameron Forsyth 0:08:03 9 5 0:08:03
2 Ashden Brew 0:09:04 23 5 0:17:07
3 Isaac Smith 0:10:27 38 5 0:27:34
4 Daniel McNatty 0:12:40 43 10 0:40:14
11 Olympic C 0:41:47
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Jake Butchard 0:09:26 27 9 0:09:26
2 Jake Urlich 0:10:25 37 11 0:19:51
3 Nathan Butchard 0:09:38 28 10 0:29:29
4 Jan Munro 0:12:18 42 11 0:41:47
Under 14 Girls
1 Olympic A 0:35:36
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Becs Jenkins 0:08:27 1 1 0:08:27
2 Jess Jenkins 0:09:28 9 1 0:17:55
3 Millie Jenkins 0:09:00 4 1 0:26:55
4 Libby Browne 0:08:41 2 1 0:35:36
2 WHAC A 0:37:29
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Grace Mellsop 0:08:55 3 2 0:08:55
2 Samantha Whyte 0:09:31 10 2 0:18:26
3 Anna Bassett 0:09:11 7 2 0:27:37
4 Saskia Cosgrove-Drayton 0:09:52 15 2 0:37:29
3 Olympic B 0:38:33
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Oliva Pugh 0:09:04 6 3 0:09:04
2 Caren Lockhart 0:10:08 18 4 0:19:12
3 Samanth Smith 0:10:04 16 4 0:29:16
4 Sarah Hay 0:09:17 8 3 0:38:33
4 Trentham TU6 0:38:40
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Kirara Flutey 0:09:47 13 5 0:09:47
2 Maria Geoghegan 0:09:04 5 3 0:18:51
3 Grace Barr 0:09:43 12 3 0:28:34
4 Killarney Howsan 0:10:06 17 4 0:38:40
5 Hutt Valley Orange 0:43:01
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Jorja Watt 0:09:41 11 4 0:09:41
2 Lily Trompretter 0:12:00 22 5 0:21:41
3 Gemma Gordon 0:11:29 20 5 0:33:10
4 Rylee Watt 0:09:51 14 5 0:43:01
6 Olympic C 0:46:39
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Jessica Morrison 0:12:44 24 6 0:12:44
2 Gemma Pugh 0:11:31 21 6 0:24:15
3 Annika Munro 0:12:13 23 6 0:36:28
4 Olivia Stevens 0:10:11 19 6 0:46:39
Under 14 Mixed
1 WHAC W13 0:40:07
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Isabelle Hegglun 0:09:41 4 2 0:09:41
2 Cristo Cosgrove-Drayton 0:11:00 7 2 0:20:41
3 Maali Kyle-ford 0:08:42 1 2 0:29:23
4 Isabelle Hegglun 0:10:44 6 1 0:40:07
2 Kapiti 0:40:24
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Jessica Pryzchodzko 0:09:28 3 1 0:09:28
2 Gideon Dyer 0:09:00 2 1 0:18:28
3 Josh Dyer 0.007060185 5 1 0:28:38
4 Art Woodley Hanan 0.008171296 8 2 0:40:24
Under 12 Boys
1 Hutt Valley Green 0:34:37
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 AJ Pritahard 0:08:20 4 3 0:08:20
2 Josh Allen 0:09:03 12 3 0:17:23
3 Nicholas Green 0:09:03 11 3 0:26:26
4 Nathaniel Graham 0:08:11 3 1 0:34:37
2 Trentham TU8 0:34:40
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Josh Jordon 0:07:58 2 2 0:07:58
2 Johah Seed 0:08:58 8 2 0:16:56
3 Mario Cotzee 0:09:05 13 2 0:26:01
4 Max Poland 0:08:39 5 2 0:34:40
3 Olympic 0:34:53
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Alex Martin 0:07:34 1 1 0:07:34
2 Thomas White 0:08:57 6 1 0:16:31
3 William Julian 0:09:24 17 1 0:25:55
4 Ryan Tsourgas 0:08:58 7 3 0:34:53
4 Hutt Valley Black 0:38:03
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Tyler Rollo 0:09:45 21 5 0:09:45
2 Nkhata Hollywell 0:09:21 16 4 0:19:06
3 Oscar Strickland 0:09:17 15 4 0:28:23
4 Regan Kowalczyk 0:09:40 20 4 0:38:03
5 WHAC W20 0:39:28
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Adian Chesney 0:09:00 9 4 0:09:00
2 Connor Chesney 0:10:27 27 5 0:19:27
3 Oscar Throburn 0:11:01 29 6 0:30:28
4 Luca Evett 0:09:00 10 5 0:39:28
6 Hutt Valley Purple 0:39:37
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Thomas Pritchard 0:10:06 24 7 0:10:06
2 Ashton Tietjens 0:10:17 25 7 0:20:23
3 Jonathon Green 0:10:01 23 5 0:30:24
4 Nick Drayton 0:09:13 14 6 0:39:37
7 Hutt Valley Red 0:42:02
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Harrison Kowalczyk 0:10:20 26 8 0:10:20
2 Kian O'Connell 0:09:27 18 6 0:19:47
3 Harvey Butler 0:11:08 32 7 0:30:55
4 Nick England 0:11:07 31 7 0:42:02
8 Scottish S14 0:46:56
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Jelle Keizer 0:10:43 28 9 0:10:43
2 Daniel Wallis 0:15:16 35 9 0:25:59
3 Mathew Wallis 0:11:20 33 9 0:37:19
4 LauchlanParsons 0:09:37 19 8 0:46:56
9 Hutt Valley Brown 0:48:13
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Aiden Jackson 0:09:46 22 6 0:09:46
2 Hunter Hughes 0:11:01 30 8 0:20:47
3 David Gordon 0:12:07 34 8 0:32:54
4 Liam Garson 0:15:19 36 9 0:48:13
Under 12 Girls
1 Trentham TU9 0:42:02
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Katelyn Sceats 0:09:17 1 1 0:09:17
2 Antumn Bradley 0:10:05 3 1 0:19:22
3 Emily Barr 0:09:32 2 1 0:28:54
4 Sarah Du Toit 0:13:08 8 1 0:42:02
2 Hutt Valley Pink 0:44:32
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Sophia Avery 0:11:54 7 2 0:11:54
2 Amy Murray 0:10:32 4 2 0:22:26
3 Emalise Alding 0:11:04 6 2 0:33:30
4 Charlotte Ross 0:11:02 5 2 0:44:32
Under 12s
1 WHAC Mixed 0:39:57
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Maeve O'Regan-Smith 0:08:57 2 1 0:08:57
2 Chille Murphy 0:11:13 5 1 0:20:10
3 Fraser O'Regan Smith 0:10:55 3 1 0:31:05
4 Edie Kozyniak 0:08:52 1 1 0:39:57
2 Wainuiomata 0:47:07
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Rebecca Forsyth 0:10:57 4 2 0:10:57
2 Serena Smith 0:12:56 8 2 0:23:53
3 Finn Brew 0:11:53 7 2 0:35:46
4 Mackenzie Winter 0:11:21 6 2 0:47:07
Masters Men
1 Scottish 0:44:11
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Michael Wray 0:07:51 14 3 0:07:51
2 Paul Barwick 0:07:28 7 3 0:15:19
3 Stephen Day 0:06:40 1 1 0:21:59
4 Jim Jones 0:07:29 8 1 0:29:28
5 Grant Mc Lean 0:07:43 13 1 0:37:11
6 Andrew Wharton 0:07:00 2 1 0:44:11
2 Olympic A 0:45:51
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Michael Waterman 0:07:17 5 2 0:07:17
2 Butch Borlase 0:07:13 4 1 0:14:30
3 Kevin Pugh 0:07:41 11 2 0:22:11
4 Nick Hegan 0:07:56 15 2 0:30:07
5 Hayden Munro 0:07:40 10 2 0:37:47
6 Richard Longman 0:08:04 16 2 0:45:51
3 WHAC A 0:48:34
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Francis Evett 0:07:06 3 1 0:07:06
2 Seth Campbell 0:07:37 9 2 0:14:43
3 Murray Peebles 0:08:30 20 3 0:23:13
4 Brendon Thomson 0:07:41 12 3 0:30:54
5 Terry Fraser 0:08:09 17 3 0:39:03
6 Brett Smith 0:09:31 32 3 0:48:34
4 Hutt Valley A 0:52:26
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Stephen Cummings 0:08:33 22 6 0:08:33
2 Darren Gordon 0:08:35 23 4 0:17:08
3 Reon Rollo 0:07:19 6 4 0:24:27
4 Paul Strickland 0:09:58 37 4 0:34:25
5 Myles Carson 0:08:59 27 4 0:43:24
6 Brendon Quirke 0:09:02 28 4 0:52:26
5 Kapiti 0:57:04
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Grant Ayson 0:08:30 19 5 0:08:30
2 Bruce Candy 0:08:47 24 5 0:17:17
3 Glenn Burgass-Devereuz 0:09:58 36 5 0:27:15
4 Malcom Dyer 0:10:46 40 6 0:38:01
5 Richard Halliday 0:10:09 38 6 0:48:10
6 An Other 0:08:54 25 5 0:57:04
6 Trentham TU13 0:57:09
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Andrew Smith 0:09:53 34 7 0:09:53
2 Darryl Robinson 0:08:58 26 7 0:18:51
3 Paul Carlson 0:08:32 21 6 0:27:23
4 Philip Secker 0:09:07 30 5 0:36:30
5 Edward Jordon 0:11:36 46 5 0:48:06
6 Randall Tyler 0:09:03 29 6 0:57:09
7 Olympic B 1:01:42
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Craig Walker 0:08:22 18 4 0:08:22
2 Brad Thompson 0:09:13 31 6 0:17:35
3 Brian Rusbridge 0:11:27 44 7 0:29:02
4 Mike Binkhorst 0:11:17 43 7 0:40:19
5 Dave McIlwraith 0:11:32 45 7 0:51:51
6 Zhihao Cai 0:09:51 33 7 1:01:42
8 Hutt Valley B 1:07:43
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Steve Robertson 0:09:56 35 8 0:09:56
2 Liz Gibson 0:11:12 41 8 0:21:08
3 Janessa Trompetter 0:11:17 42 8 0:32:25
4 Mike Butler 0:10:29 39 8 0:42:54
5 Keith Holmes 0:12:21 47 8 0.038368056
6 Albert Van Veen 0:12:28 48 8 1:07:43
Open masters 50
1 WHAC A 0:48:15
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Andrew Wheathley 0:07:47 2 2 0:07:47
2 Colin Price 0:08:11 9 2 0:15:58
3 Dave Creamer 0:08:05 6 1 0:24:03
4 Ian Macfarlane 0:08:18 12 1 0:32:21
5 Jonathan Hales 0:08:02 5 1 0:40:23
6 Paul Hewitson 0:07:52 3 1 0:48:15
2 Scottish 0:50:25
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Peter Stevens 0:07:26 1 1 0:07:26
2 James Turner 0:08:07 7 1 0:15:33
3 John Plimmer 0:09:06 24 3 0:24:39
4 David Hatfield 0:09:11 26 2 0:33:50
5 Warren Maguren 0:08:23 14 2 0:42:13
6 Phil Sadgrove 0:08:12 10 2 0:50:25
3 WHAC B 0:53:35
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Dean Patter 0:08:22 13 4 0:08:22
2 Paul Forster 0:08:42 21 4 0:17:04
3 Gordon Clarke 0:09:16 29 5 0:26:20
4 Bertram Manz 0:08:41 20 4 0:35:01
5 Peter Frawley 0:09:26 31 3 0:44:27
6 Steve Melsop 0:09:08 25 3 0:53:35
4 Trentham TU1 0:54:00
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Kevin Thompson 0:07:57 4 3 0:07:57
2 Stephen Mairl 0:08:08 8 3 0:16:05
3 David Hood 0:08:32 17 2 0:24:37
4 Terry Bedlington 0:10:09 35 3 0:34:46
5 Brett Wilbug 0:10:58 37 5 0:45:44
6 Kevin Thompson 0:08:16 11 4 0:54:00
5 Hutt Valley 0:54:30
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Marus Smith 0:08:24 16 5 0:08:24
2 Richard Kellett 0:08:43 22 5 0:17:07
3 Karl van Polancn 0:08:36 19 4 0:25:43
4 Paul Newson 0:09:18 30 5 0:35:01
5 Graeme Burr 0:09:39 32 4 0:44:40
6 Donald Coley 0:09:50 33 5 0:54:30
6 Olympic 0:55:56
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Steve Bligh 0:10:08 34 7 0:10:08
2 Graeme Moss 0:08:33 18 6 0:18:41
3 Chris Speakman 0:08:23 15 6 0:27:04
4 Tony Simmers 0:09:12 27 6 0:36:16
5 Rob McCrudden 0:10:28 36 6 0:46:44
6 Grant Carroll 0:09:12 28 6 0:55:56
7 Scottish 1:05:17
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Marshell Clark 0:08:51 23 6 0:08:51
2 Bob Gardner 0:11:13 40 7 0:20:04
3 Bob Stephens 0:11:08 39 7 0:31:12
4 John Howell 0:11:42 42 7 0:42:54
5 Ross Lake 0:11:06 38 7 0:54:00
6 Paul Rodway 0:11:17 41 7 1:05:17
Masters Women
1 Scottish A 0:38:31
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Anne Hare 0:09:14 3 2 0:09:14
2 Jo Badham 0:10:00 11 3 0:19:14
3 Lyn Clark 0:09:55 8 3 0.020243056
4 Lindsay Barwick 0:09:22 4 1 0:38:31
2 WHAC 0:38:49
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Vickie Humphries 0:08:33 1 1 0:08:33
2 Lorraine Boennic 0:09:56 9 1 0:18:29
3 Maree O'Regan 0:09:41 6 1 0.019560185
4 Jane Heather-Sclater 0:10:39 16 2 0:38:49
3 Olympic A 0:39:06
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Marie Pugh 0:09:24 5 3 0:09:24
2 Meredith Ogilvie 0:09:42 7 2 0:19:06
3 Tineke Hooft 0:10:02 12 2 0.020231481
4 Tracey Berghan 0:09:58 10 3 0:39:06
4 Scottish B 0:43:47
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Jenny Mason 0:10:48 17 6 0:10:48
2 Sharon Wray 0:11:26 19 5 0:22:14
3 Pam Graham 0:11:05 18 5 0.023136574
4 Helen Willis 0:10:28 13 4 0:43:47
5 Kapiti 0:44:56
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Judith Taylor 0:10:32 15 5 0:10:32
2 Renae Creser 0:08:48 2 4 0:19:20
3 Janie Evans 0:13:56 29 4 0.023101852
4 Serena Harper 0:11:40 21 5 0:44:56
6 Olympic B 0:48:21
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Denise Pilcher 0:11:44 22 7 0:11:44
2 Alison Speakman 0:12:05 23 6 0:23:49
3 Annie Van Herck 0:12:18 27 6 0.025081019
4 Jean Skilton 0:12:14 26 6 0:48:21
7 Trentham TU2 0:49:08
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Kim Goodwin 0:12:11 25 8 0:12:11
2 Wendy Grocott 0:13:22 28 7 0:25:33
3 Suzanne Van der Jagt 0:12:09 24 7 0.026180556
4 Belinda Walker 0:11:26 20 7 0:49:08
8 Wainuiomata 1:01:00
Lap Name Lap Time Grade Place Team Place Elapsed Time
1 Georgina Cox 0:10:30 14 4 0:10:30
2 Saane Teulevi 0:18:11 31 8 0:28:41
3 Anne Hubbard 0:18:16 32 8 0:46:57
4 Fay Brown 0:14:03 30 8 1:01:00

Results from other years ::[2017|2016|2015|2014|2013|2012|2011|2010|2009|2008|2007|2006|2005|2004|2003|2002|2001|2000|1999|1998|1997|1996|1995|1994]::