Event results

Bays Relay, Island Bay to Evans Bay Saturday, 28 July 2001
Lap Description	                   Distance
1   Island Bay to Lyall Bay        4.8
2   Lyall Bay to Eve Bay           4.6
3   Eve Bay to Scorching Bay       4.8
4   Scorching Bay to Shelly Bay    3.9
5   Shelly Bay to Evans Bay Marina 4.0

Results

::[Official results (off-site)]::

Viewing options ::[Table View | Dynamic View | Individual Result History Search]::

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Junior Men | Junior Women | Veteran Men | Veteran Women]::

Senior Men
1 Scottish A 1:08:58
2 Valleys United A 1:09:12
3 Olympic A 1:12:52
Lap Name Lap Time Lap place Elapsed time Team place
1 Steve Walker 15:58 3 0:15:58 3
2 Alister Jones 14:51 3 0:30:49 3
3 Mike Wakelin 15:29 2 0:46:18 3
4 Chris Speakman 13:41 5 0:59:59 3
5 Mark Anderson 12:53 4 1:12:52 3
10 Olympic B 1:21:51
Lap Name Lap Time Lap place Elapsed time Team place
1 Mike Waterman 16:37 6 0:16:37 6
2 Jerome Shepperd 15:49 7 0:32:26 6
3 Rupert Bromby 19:30 13 0:51:56 9
4 Miles Coverdale 16:16 15 1:08:12 10
5 Lyndon McGaughran 13:39 7 1:21:51 10
Senior Women
1 WHAC A 1:23:38
2 Scottish A 1:26:03
3 Valleys United A 1:28:26
6 Olympic A 1:42:37
Lap Name Lap Time Lap place Elapsed time Team place
1 Liz Hastie 21:15 4 0:21:15 4
2 Esther Martin 21:25 7 0:42:40 6
3 Sharon Walker 23:23 7 1:06:03 7
4 Helen Rush 18:32 5 1:24:35 6
5 Barbara Prosser 18:02 7 1:42:37 6
Junior Men
1 WHAC A 1:14:05
2 Olympic A 1:14:14
Lap Name Lap Time Lap place Elapsed time Team place
1 Hayden Prosser 15:45 2 0:15:45 2
2 Matthew Prosser 14:44 1 0:30:29 1
3 Lyndon McGaughran 16:50 3 0:47:19 1
4 Sam Mallard 13:30 2 1:00:49 1
5 Alistair Crossling 13:25 3 1:14:14 2
3 Valleys United A 1:15:06
10 Olympic B 1:39:57
Lap Name Lap Time Lap place Elapsed time Team place
1 Harry Barton 21:31 10 0:21:31 10
2 Hayden Richards 21:02 10 0:42:33 10
3 Calvin Pfeffer 21:13 10 1:03:46 10
4 Alistair Mallard 17:08 9 1:20:54 10
5 Michael Crowley 19:03 9 1:39:57 10
11 Olympic C 1:43:42
Lap Name Lap Time Lap place Elapsed time Team place
1 Joel Speakman 22:40 11 0:22:40 11
2 Chris Blackford 20:02 9 0:42:42 11
3 Lachlan Rusbridge 22:37 11 1:05:19 11
4 Cole Skilton 19:12 11 1:24:31 11
5 Ashley Wain 19:11 10 1:43:42 11
Junior Women
1 WHAC A 1:32:48
2 Valleys United A 1:36:43
3 WHAC B 1:39:10
4 Olympic A 1:40:11
Lap Name Lap Time Lap place Elapsed time Team place
1 Dana Hastie 21:15 4 0:21:15 4
2 Georgia McLaren 20:48 4 0:42:03 3
3 Clare Fraser 20:45 2 1:02:48 3
4 Renee Wain 17:31 3= 1:20:19 3
5 Hayley Wain 19:52 6 1:40:11 4
Veteran Men
1 Valleys United A 1:15:49
2 WHAC A 1:18:27
3 Scottish A 1:20:36
5 Olympic A 1:25:14
Lap Name Lap Time Lap place Elapsed time Team place
1 Barry Prosser 19:12 7 0:19:12 7
2 Max O’Kane 16:46 4 0:35:58 5
3 Peter Jeromson 18:46 6 0:54:44 5
4 Mike Rodden 15:12 4 1:09:56 5
5 Kevin White 15:18 6 1:25:14 5
8 Olympic B 1:31:31
Lap Name Lap Time Lap place Elapsed time Team place
1 Arthur K 18:56 6 0:18:56 6
2 Dave Mcllwraith 17:52 8 0:36:48 7
3 Tom McClurg 20:52 10 0:57:40 8
4 Rob Archibald 16:42 8 1:14:22 8
5 Derek Locke 17:09 9 1:31:31 8
10 Olympic C 1:38:36
Lap Name Lap Time Lap place Elapsed time Team place
1 Mike Binkhorst 19:15 8 0:19:15 8
2 Mike Wilkinson 19:53 11 0:39:08 10
3 Stephen Drew 21:57 11 1:01:05 10
4 Paul Smith 18:09 10 1:19:14 10
5 Mike Burkinshaw 19:22 11 1:38:36 10
Veteran Women
1 Scottish A 1:35:33
2 Valleys United 1:52:17
3 Scottish B 1:54:51

Results from other years ::[2018|2017|2017|2016|2015|2015|2014|2013|2013|2012|2011|2011|2010|2009|2008|2008|2007|2006|2005|2004|2003|2002|2001|2000|1999|1998]::