Event results

Bays Relay, Miramar Peninsula Saturday, 11 August 2018
Harriers Olympic club event

Pretty good conditions again this year - cooler than last year, but still sunny and a gentle south-easterly wind to give the lap 3 runners a gentle push. 

This year our SW and W35 teams were third, our JW team was first, our JM team second and our M60 team was third. 

Our JM team was the fastest Olympic team, finishing slightly ahead of our SM team.

Our JW team was the third fastest Olympic team, finishing ahead of our other women's teams, and posting a faster time than any of our masters mens teams. 

Results

::[Official results (off-site)]::

Viewing options ::[Table View | Dynamic View | Individual Result History Search]::

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Junior Men | Junior Women | Masters Men 35+ | Masters Men 50+ | Masters Men 60+ | Masters Women 35+]::

Senior Men
1 SCOTTISH A 1:08:28
2 WHAC A 1:12:58
3 SCOTTISH B 1:13:03
4 VIC UNI A 1:13:54
5 SCOTTISH C 1:18:14
6 OLYMPIC 1:18:20
Lap Name Lap Time Lap place Team time Team place
1 Cameron Forrest 0:16:06 5 0:16:06 5
2 Bert Prendergast 0:16:45 6 0:32:51 5
3 Tim Judge 0:17:45 8 0:50:36 6
4 Matt Moloney 0:13:41 3 1:04:17 5
5 Lucas Duross 0:14:03 6 1:18:20 6
7 VIC UNI B 1:22:44
8 WHAC B 1:22:46
9 SCOTTISH D 1:27:55
10 VIC UNI C 1:29:00
11 VIC UNI D 1:33:22
Senior Women
1 WHAC A 1:20:51
2 SCOTTISH A 1:21:35
3 OLYMPIC A 1:29:51
Lap Name Lap Time Lap place Team time Team place
1 Amelia Harris 0:18:39 5 0:18:39 5
2 Jo Doherty 0:18:15 3 0:36:54 3
3 Sarah Riceman 0:18:33 3 0:55:27 3
4 Grace Goodall 0:16:52 3 1:12:19 3
5 Charlotte Riceman 0:17:32 4 1:29:51 3
4 HUTT VALLEY 1:34:19
5 WHAC B 1:36:37
6 WELLINGTON TRI CLUB 1:38:10
7 VIC UNI 1:39:10
8 SCOTTISH D 1:44:54
9 SCOTTISH C 1:47:06
10 SCOTTISH B 1:48:53
11 OLYMPIC B 2:04:24
Lap Name Lap Time Lap place Team time Team place
1 Ele Brown 0:24:40 11 0:24:40 11
2 Jean Skilton 0:25:32 11 0:50:12 11
3 Ellie Molloy 0:22:50 10 1:13:02 11
4 Anneke Binkhorst 0:26:18 11 1:39:20 11
5 Barbara Morrison 0:25:04 10 2:04:24 11
Junior Men
1 WHAC A 1:13:40
2 OLYMPIC 1:17:56
Lap Name Lap Time Lap place Team time Team place
1 Patrick White 0:16:02 2 0:16:02 2
2 Gus Reese 0:16:20 2 0:32:22 2
3 Will Anthony 0:15:51 2 0:48:13 2
4 Jack Julian 0:13:29 2 1:01:42 2
5 Jordan Cresswell 0:16:14 2 1:17:56 2
Junior Women
1 OLYMPIC 1:26:39
Lap Name Lap Time Lap place Team time Team place
1 Jess Hughes 0:17:44 1 0:17:44 1
2 Carly Smith 0:18:56 1 0:36:40 1
3 Maia Holbert 0:19:00 2 0:55:40 1
4 Sashia Knox 0:15:38 1 1:11:18 1
5 Emma Douglass 0:15:21 1 1:26:39 1
2 WHAC 1:31:03
Masters Men 35+
1 SCOTTISH A 1:11:28
2 WHAC A 1:15:46
3 TRENTHAM UNITED 1:19:46
4 SCOTTISH C 1:21:30
5 HUTT VALLEY 1:21:37
6 SCOTTISH D 1:24:48
7 SCOTTISH B 1:26:49
8 WHAC B 1:26:59
9 OLYMPIC 1:28:31
Lap Name Lap Time Lap place Team time Team place
1 Mike Waterman 0:16:27 7 0:16:27 7
2 Kevin Pugh 0:17:27 5 0:33:54 6
3 Gareth McCash 0:19:30 9 0:53:24 8
4 Chris Martin 0:18:54 9 1:12:18 9
5 Andrew Kells 0:16:13 7 1:28:31 9
Masters Men 50+
1 SCOTTISH A 1:18:22
2 WHAC A 1:24:27
3 SCOTTISH B 1:30:05
4 OLYMPIC 1:31:40
Lap Name Lap Time Lap place Team time Team place
1 Nick Hegan 0:17:07 2 0:17:07 2
2 Mark Anderson 0:18:38 4 0:35:45 2
3 Graeme Moss 0:19:13 3 0:54:58 2
4 Mike Binkhorst 0:20:10 5 1:15:08 4
5 Chris Speakman 0:16:32 3 1:31:40 4
5 HUTT VALLEY 1:36:58
Masters Men 60+
1 WHAC A 1:37:11
2 SCOTTISH A 1:49:20
3 OLYMPIC 1:51:14
Lap Name Lap Time Lap place Team time Team place
1 Steve Bligh 0:21:06 2 0:21:06 2
2 Dave McIlwraith 0:26:16 3 0:47:22 3
3 Max O'Kane 0:21:46 2 1:09:08 2
4 Peter Denman 0:22:03 4 1:31:11 3
5 Brian Rusbridge 0:20:03 2 1:51:14 3
4 SCOTTISH B 1:54:14
Masters Women 35+
1 SCOTTISH A 1:29:24
2 WHAC 1:30:50
3 OLYMPIC A 1:36:10
Lap Name Lap Time Lap place Team time Team place
1 Katie Jenkins 0:19:10 3 0:19:10 3
2 Liz Eade 0:20:07 3 0:39:17 3
3 Michelle Van Looy 0:19:37 2 0:58:54 3
4 Sheryne Coverdale 0:18:56 4 1:17:50 3
5 Jan Sheppard 0:18:20 3 1:36:10 3
4 WELLINGTON TRI CLUB 1:46:12
5 HUTT VALLEY 1:47:12
6 OLYMPIC B 1:48:47
Lap Name Lap Time Lap place Team time Team place
1 Liz Anderson 0:23:12 6 0:23:12 6
2 Geraldine Smith 0:22:56 5 0:46:08 6
3 Jacqui Cope 0:23:37 5 1:09:45 6
4 Ruth Humble 0:19:14 5 1:28:59 5
5 Melissa Crompton 0:19:48 5 1:48:47 6
7 SCOTTISH B 1:58:19

Results from other years ::[2018|2017|2017|2016|2015|2015|2014|2013|2013|2012|2011|2011|2010|2009|2008|2008|2007|2006|2005|2004|2003|2002|2001|2000|1999|1998]::