Some good results here. Congratulations Jess Kerr, 1st Girls 9 and under (she just keeps getting better!). Her Girls 9 and under team were 1st also great effort all of you girls.
Gareth Bott, Sean McCrudden and Brendon Blacklaws all placed 3rd in their grades; Boys 9 and under, Boys 13 and under and Men 19 and under respectively (also Well done, you three !!)
Some great team results too, showing that a little internal competition can lift everyone: along with the girls 9 and under who were 1st were the boys 11 and under also 1st. Placing 2nd were the Boys 9 and under, Girls 11 and under, Women 16 and under and the Masters Women and the boys 13 and under were 3rd.
NB. Names in Italics below will win club championships trophies
::[
Full Results ]::
Results
Table View
Dynamic View
Individual Result Search
Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Men 19 and under | Women 16 and under | Boys 13 and under | Girls 13 and under | Boys 11 and under | Girls 11 and under | Boys 9 and under | Girls 9 and under | Masters Men | Masters Women | Recreational Women | Walkers ]::
Senior Men
1
<I>Lyndon McGaughran</I>
35:47
2
<I>Andrew Begbie</I>
45:32
Senior Women
1
<I>Shona Sargisson</I>
42:51
2
<I>Jo Frater</I>
44:20
3
<I>Katherine Mainland</I>
45:34
Men 19 and under
1
<I>Brendon Blacklaws</I>
19:01
3rd
2
<I>Matthew Singleton</I>
19:13
5th
3
<I>Andrew Crowley</I>
23:58
Women 16 and under
1
<I>Olivia Johnson-Sullivan</I>
16:05
<B>2nd</B>
2
<I>Victoria Sugden</I>
17:15
3
<I>Jessica Nelson</I>
17:39
4
Anneke Binkhorst
31:11
Boys 13 and under
1
<I>Sean McCrudden</I>
14:32
3rd
<B>3rd</B>
2
<I>Richard Bott</I>
14:59
3
<I>Martin McCrudden</I>
17:04
4
Luke Pollock
17:25
5
Peter Wigglesworth
19:03
Girls 13 and under
1
<I>Emma Nelson</I>
24:08
Boys 11 and under
1
<I>Daniel Rose</I>
08:09
4th
<B>1st</B>
2
<I>Tim Jackson</I>
08:14
5th
3
<I>Fraser Rusbridge</I>
08:35
6th
4
Jamie Pollock
09:04
Girls 11 and under
1
<I>Catherine Bott</I>
08:23
4th
<B>2nd</B>
2
<I>Abigail Dorrington</I>
08:38
6th
3
<I>Sophie Burke</I>
09:05
4
Sarah Brieseman
09:12
5
Rebecca Binkhorst
10:51
Boys 9 and under
1
<I>Gareth Bott</I>
08:07
3rd
<B>2nd</B>
2
<I>Hamish Lockhart</I>
08:50
3
<I>George Dorrington</I>
10:39
4
Mark Wigglesworth
10:50
5
Thomas Peoples
10:53
6
Craig Pollock
10:57
7
Tim Nelson
11:04
Girls 9 and under
1
<I>Jessica Kerr</I>
08:33
1st
<B>1st</B>
2
<I>Shania McQuillan</I>
09:52
5th
3
<I>Erin Lockhart</I>
10:03
6th
4
Emma Burke
10:26
5
Gabrielle Gardner
10:50
6
Melissa Rosamond
10:56
7
Emily Brieseman
11:05
Masters Men
1
<I>Ged Brent</I>
36:28
4th
<B>4th</B>
2
<I>Juan McDonald</I>
38:28
3
<I>Steve Tait</I>
39:20
4
Mike Binkhorst
43:55
5
Robbie Robinson
45:53
6
Brian Watson
50:42
7
Peter Hanson
52:50
Masters Women
1
<I>Gillian Peoples</I>
25:27
<B>2nd</B>
2
<I>Tineke Hooft</I>
29:12
3
<I>Marian Blackford</I>
32:44
4
Jean Skilton
35:42
Recreational Women
1
Erena Tampeau
32:42
Walkers
1
Michael Bott
DQ
<B>Judged</B>
1
Carol Brieseman
01:12:40
5th
<B>Not Judged</B>
2
Paula Binkhorst
01:29:59
<B>Not Judged</B>