Great running conditions - cool with very little wind.
This year we had two road champs - our under 11s did us proud: Millie Jenkins (1st GU11) and Alex Martin (1st BU11). Other placegetters were Alisha Gilchrist (2nd WU18), Michaela Walker (3rd WU18), Tineke Hooft (2nd W50), Frankie Crawford (3rd GU9), Blair Atmore-Jones (3rd BU9), Michelle Van Looy (3rd W35), Will Anthony (2nd BU13) and Jack Julian (3rd BU13). Well done all of you! There were also a few PBs out there.
In the teams, the W35 and BU13 teams were first, the W50, BU11 and M40 teams were second, and the M50 team was fourth.
Placegetters and Olympic results below. (Results from non-champs races are not included.) The provisional official club champs results are in the right hand column. Well done to our club champions!
Results
Official results
Table View
Dynamic View
Individual Result Search
Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Women Under 20 | Men Under 20 | Women Under 18 | Men Under 18 | Under 15 Boys | Under 15 Girls | Under 13 Boys | Under 13 Girls | Under 11 Boys | Under 11 Girls | Under 9 Boys | Under 9 Girls | Masters Men 40+ | Masters Men 50+ | Masters Men 60+ | Masters Women 35+ | Masters Women 50+ ]::
Senior Men
1
Nick Horspool
Scottish Harriers
31:43
2
John Earles
Scottish Harriers
31:45
3
Dougal Thorburn
Scottish Harriers
31:51
33
Gareth McCash
Olympic Harriers
38:37
1
Senior Women
1
Nicole Mitchell
Scottish Harriers
36:43
2
Sarah Gardner
Trentham United
37:18
3
Ayesha Shafi
Wellington Harriers
39:35
7
Elizabeth Bunckenburg
Olympic Harriers
41:04
1
10
Sarah Riceman
Olympic Harriers
44:25
2
Women Under 20
1
Claudia Green
Athletics & Cycling Masterton
23:26
Men Under 20
1
James Preston
Wellington Harriers
27:14
2
Harry Burnard
Scottish Harriers
27:27
3
Braden Hodgson
Trentham United
28:19
7
Ben Ives
Olympic Harriers
36:01
1
Women Under 18
1
Kelsey Forman
Wellington Harriers
18:34
2
Alisha Gilchrist
Olympic Harriers
18:36
1
3
Michaela Walker
Olympic Harriers
19:00
2
5
Bayley-Rose Van de Coolwijk
Olympic Harriers
20:04
3
Men Under 18
1
Callum Stewart
Wellington Harriers
19:45
2
Rusi Jagose
Wellington Harriers
19:46
3
Joel Carman
Hutt Valley Harriers
19:54
4
Seamus Kane
Olympic Harriers
20:02
1
15
Vaughan Brown
Olympic Harriers
25:19
2
Under 15 Boys
1
Liam Chesney
Wellington Harriers
9:51
2
Dylan Lynch
Scottish Harriers
10:05
3
Thomas Strawbridge
Trentham United
10:14
8
Matthew Walker
Olympic Harriers
10:41
1
10
Harry Jones
Olympic Harriers
10:59
2
12
Mark Cunningham
Olympic Harriers
11:40
3
Under 15 Girls
1
Phoebe McKnight
Hutt Valley Harriers
10:24
2
Caitlin Bassett
Wellington Harriers
10:52
3
Esther Kozyniak
Wellington Harriers
11:08
5
Olivia Pugh
Olympic Harriers
11:57
1
Under 13 Boys
1
Finlay Seeds
Trentham United
6:26
2
Will Anthony
Olympic Harriers
6:35
1
3
Jack Julian
Olympic Harriers
6:52
2
6
Eddy Martin
Olympic Harriers
7:07
3
7
Max Jones
Olympic Harriers
7:11
4
9
Sam Williams
Olympic Harriers
7:12
5
12
Sam Fernyhough
Olympic Harriers
7:23
6
15
Liam Maitland
Olympic Harriers
7:31
7
23
Damon Wong
Olympic Harriers
8:22
8
25
Angis Conder
Olympic Harriers
11:45
9
Under 13 Girls
1
Maali Kyle-Ford
Wellington Harriers
7:23
2
Metiria Doyle
Wellington Harriers
7:25
3
Tawhirikura Doyle
Wellington Harriers
7:29
5
Bex Jenkins
Olympic Harriers
7:34
1
7
Sarah Hay
Olympic Harriers
7:42
2
9
Jess Jenkins
Olympic Harriers
8:07
3
Under 11 Boys
1
Alex Martin
Olympic Harriers
7:11
1
2
Nathaniel Graham
Hutt Valley Harriers
7:14
3
Alexander Prichard
Hutt Valley Harriers
7:21
8
William Julian
Olympic Harriers
7:40
2
11
Dane Atmore-Jones
Olympic Harriers
7:54
3
14
Boston Thurlow
Olympic Harriers
8:17
4
20
Benjamin Farley
Olympic Harriers
10:15
5
Under 11 Girls
1
Millie Jenkins
Olympic Harriers
7:33
1
2
Katelyn Sceats
Trentham United
7:42
3
Rylee Watt
Hutt Valley Harriers
7:46
10
Charlotte Conder
Olympic Harriers
8:51
2
Under 9 Boys
1
Fraser O'Regan-Smith
Wellington Harriers
3:45
2
Jonathan Green
Hutt Valley Harriers
3:51
3
Blair Atmore-Jones
Olympic Harriers
3:56
1
13
Will Jenkins
Olympic Harriers
?
2
Under 9 Girls
1
Zoe Cunningham
Wellington Harriers
4:13
2
Jess Haldane
Scottish Harriers
4:14
3
Frankie Crawford
Olympic Harriers
4:19
1
4
Maggie Robinson
Olympic Harriers
4:26
2
9
Georgie Farley
Olympic Harriers
8:10
3
Masters Men 40+
1
Todd Stevens
Scottish Harriers
34:23
2
Paul Barwick
Scottish Harriers
34:29
3
Josh Campbell
Trentham United
34:36
5
Michael Waterman
Olympic Harriers
35:20
1
9
Kevin Pugh
Olympic Harriers
38:05
2
11
Richard Longman
Olympic Harriers
38:31
3
12
Hayden Munro
Olympic Harriers
38:48
4
14
Mark Anderson
Olympic Harriers
38:54
5
19
Chris Martin
Olympic Harriers
40:11
6
25
Richard Farley
Olympic Harriers
43:05
7
26
Richard Martin
Olympic Harriers
45:42
8
Masters Men 50+
1
Paul Hewitson
Wellington Harriers
35:58
2
James Turner
Scottish Harriers
36:13
3
Graeme Butcher
Athletics & Cycling Masterton
36:27
11
Grant Carroll
Olympic Harriers
39:59
1
22
Tony Simmers
Olympic Harriers
43:55
2
23
Graeme Moss
Olympic Harriers
44:21
3
32
Michael Binkhorst
Olympic Harriers
50:34
4
Masters Men 60+
1
Steve Plowman
Wellington Harriers
41:47
2
Dave Mason
Wellington Harriers
44:15
3
Peter Sparks
Hutt Valley Harriers
45:25
5
Steve Bligh
Olympic Harriers
45:56
1
11
Brian Rusbridge
Olympic Harriers
49:11
2
12
Peter Denman
Olympic Harriers
50:46
3
Masters Women 35+
1
Renae Creser
Kapiti Running and Tri Club
39:49
2
Lindsay Barwick
Scottish Harriers
40:45
3
Michelle Van Looy
Olympic Harriers
41:00
1
8
Marie Pugh
Olympic Harriers
44:44
2
9
Meredith Ogilvie
Olympic Harriers
45:04
3
17
Liz Anderson
Olympic Harriers
49:43
4
Masters Women 50+
1
Victoria Humphries
Wellington Harriers
19:08
2
Tineke Hooft
Olympic Harriers
21:45
1
3
Helen Willis
Scottish Harriers
22:02
10
Jean Skilton
Olympic Harriers
25:08
3
13
Denise Pilcher
Olympic Harriers
26:55
4
14
Eleanore Brown
Olympic Harriers
27:50
5
Geraldine Smith
Olympic Harriers
23:58
2