Event results

Wellington Cross Country Championships, Grenada North Park Sunday, 9 July 2017
Updated 14 Jul 2017.
Harriers Wellington inter-club event

For the second year, this event was based at Grenada North Park, with U15 and above grades coming under the banner of Athletics Wellington championships, and the younger grades being part of the Kids' Cross Country Series. Also like last year, seniors and masters also had the choice of running either the short course (5km) or long course (10km) races. Or both.

Wellington had seen very little rain in the week leading up to this event, so the course was only half boggy. (Until the last race when is rained quite heavily, churning up the course significantly.)

Olympic had 13 medal winners:

  • Firsts to Esther George (SW short course), Deb Platts-Fowler (W40 short course), Michaela Walker (WU20) and Max O'Kane (M60 long course)
  • Seconds to Mike Waterman (M40 short course) and Jan Sheppard (W50 long course)
  • Thirds to Jessica Hughes (GU15), Will Anthony (BU15), Nicola Hankinson (SW short course), Michelle Van Looy (W40 short course), Jean Skilton (W60 short course), Kevin Pugh (M40 short course), Amelia Harris (WU20).

Team results:

  • 1st W20-49 (short course)
  • 2nd W50+ (short course)
  • 2nd M20-49 (short course)
  • 2nd WU18, WU20

Placegetters and Olympic results below.

::[Photos (off-site)]::

Results

::[Official results (off-site)]::

Viewing options ::[Table View | Dynamic View | Individual Result History Search]::

Jump to division ::[Senior Men (10km) | Senior Men (5km) | Senior Women (10km) | Senior Women (5km) | Men Under 20 (8km) | Women Under 20 (6km) | Men Under 18 (6km) | Women Under 18 (4km) | Boys Under 15 (3km) | Girls Under 15 (3km) | Masters Men 40 (5km) | Masters Men 40 (10km) | Masters Men 50 (5km) | Masters Men 50 (10km) | Masters Men 60 (5km) | Masters Men 60 (10km) | Masters Men 70 (5km) | Masters Men 70 (10km) | Masters Women 40 (5km) | Masters Women 40 (10km) | Masters Women 50 (5km) | Masters Women 50 (10km) | Masters Women 60 (5km)]::

Senior Men (10km)
Place Name Club/Team Time
1 Nick Horspool Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:33:15
2 Scott Russell Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:33:28
3 Harry Burnard Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:33:57
12 Cameron Forrest Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:37:15
16 Martin Mccrudden Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:38:42
18 Trent Corbett Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:39:56
21 Gareth Mccash Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:41:04
23 Liam McDonald Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:42:37
Senior Men (5km)
Place Name Club/Team Time
1 Matthew Taylor Other-Hastings Harriers 0:16:29
2 Ben Winder Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:18:01
3 Will Bell Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:18:15
Senior Women (10km)
Place Name Club/Team Time
1 Sarah Drought Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:39:34
2 Melissa Black Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:40:18
3 Andrea Peat Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:41:41
Senior Women (5km)
Place Name Club/Team Time
1 Esther George Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:21:00
2 Nat Hardaker Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:21:36
3 Nicola Hankinson Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:21:37
4 Sarah Riceman Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:22:36
6 Meredith Ogilvie Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:23:51
7 Anneke Binkhorst Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:36:01
Men Under 20 (8km)
Place Name Club/Team Time
1 Joel Carman Wainuiomata Athletic and Harrier Club Inc 0:27:32
2 Hugh O'Donoghue Athletics Wairarapa Inc 0:27:48
3 Seamus Kane Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:27:53
Women Under 20 (6km)
Place Name Club/Team Time
1 Michaela Walker Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:24:35
2 Claudia Layton Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:25:51
3 Amelia Harris Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:26:07
Men Under 18 (6km)
Place Name Club/Team Time
1 Liam Back Other-Wanganui athletics 0:20:19
2 Logan Slee Trentham United Harrier Club Inc 0:20:24
3 Liam Chesney Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:20:34
Women Under 18 (4km)
Place Name Club/Team Time
1 Jayme Maxwell Hutt Valley Harrier and Amateur Athletics Club 0:14:43
2 Esther Kozyniak Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:15:35
3 Emma Douglass Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:16:11
4 Caitlin Douglass Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:17:17
6 Olivia Stevens Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:17:53
7 Olivia Pugh Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:18:09
9 Sophie Atkinson Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:18:52
Boys Under 15 (3km)
Place Name Club/Team Time
1 Finlay Seeds Trentham United Harrier Club Inc 0:10:29
2 felix williamson Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:10:39
3 Will Anthony Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:10:50
Girls Under 15 (3km)
Place Name Club/Team Time
1 Maali kyle-Ford Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:12:15
2 Ruby Barton Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:12:30
3 Jessica Hughes Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:13:06
4 Sarah Hay Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:13:45
Masters Men 40 (5km)
Place Name Club/Team Time
1 Dan Nixon Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:17:18
2 Michael Waterman Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:19:15
3 Kevin Pugh Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:19:59
4 Mark Anderson Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:20:53
Masters Men 40 (10km)
Place Name Club/Team Time
1 Stephen Day Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:34:25
2 Daniel Clendon Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:35:26
3 Andrew Wharton Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:36:52
4 Joe Fowler Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:37:31
14 Shane Eagar Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:50:31
Masters Men 50 (5km)
Place Name Club/Team Time
1 Paul Hewitson Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:19:55
2 Andrew Wheatley Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:20:02
3 Todd Krieble Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:20:28
11 Michael Binkhorst Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:28:41
Masters Men 50 (10km)
Place Name Club/Team Time
1 Peter Stevens Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:38:03
2 Michael Wray Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:38:30
3 David Kettles Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:38:46
12 Bruce Atmore Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:44:12
21 Graeme Moss Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:47:53
26 Tony Simmers Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:50:54
Masters Men 60 (5km)
Place Name Club/Team Time
1 Tony Price Athletics & Cycling Masterton 0:21:08
2 Marshall Clark Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:22:39
3 Jonathon Harper Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:24:43
12 Brian Rusbridge Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:27:28
14 Peter Denman Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:30:53
Masters Men 60 (10km)
Place Name Club/Team Time
1 Max O'Kane Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:47:05
2 Lloyd Millar Athletics & Cycling Masterton 0:49:06
3 Peter Sparks Hutt Valley Harrier and Amateur Athletics Club 0:52:07
Masters Men 70 (5km)
Place Name Club/Team Time
1 John Skinnon Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:24:30
2 Bob Stephens Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:27:02
3 John Barrance Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:30:32
Masters Men 70 (10km)
Place Name Club/Team Time
1 Brian Hayes Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:48:53
2 John Wood Hutt Valley Harrier and Amateur Athletics Club 0:53:09
3 David Farlow Athletics & Cycling Masterton 0:57:45
Masters Women 40 (5km)
Place Name Club/Team Time
1 Deborah Platts-Fowler Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:21:33
2 renae creser Kapiti Running and Tri Club Inc 0:22:20
3 Michelle Van Looy Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:22:40
4 Marie Pugh Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:24:02
5 Heidi-Jane Humphries Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:24:49
9 Ruth Humble Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:30:05
Masters Women 40 (10km)
Place Name Club/Team Time
1 Jo Badham Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:53:13
2 Helen Bradford Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:55:02
3 Megan Simpson Athletics & Cycling Masterton 1:02:32
Masters Women 50 (5km)
Place Name Club/Team Time
1 Victoria Humphries Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:21:16
2 Carline Thomas Wellington Harrier Athletic Club Inc 0:22:52
3 Belinda Walker Trentham United Harrier Club Inc 0:24:23
7 Geraldine Smith Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:26:49
10 Alison Speakman Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:30:38
Masters Women 50 (10km)
Place Name Club/Team Time
1 Tricia Sloan Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:48:37
2 Jan Sheppard Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:48:51
3 Robyn Green Athletics & Cycling Masterton 0:50:44
5 Ele Brown Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:57:40
Masters Women 60 (5km)
Place Name Club/Team Time
1 Michele Allison Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:24:37
2 Pam Graham Wellington Scottish Athletics Club Inc 0:28:56
3 Jean Skilton Olympic Harrier and Athletic Club Inc 0:32:15

Results from other years ::[2017|2016|2015|2014|2013|2013|2012|2011|2010|2009|2008|2007|2006|2005|2004|2003|2003|2003|2002|2001|2000|1999|1999|1998|1983]::