Event results

World Mountain Running Trophy and World Masters Mountain Running Champs, Innsbruck, Austria Saturday, 21 September 2002

World Mountain Running Trophy and World Masters Mountain Running Champs, Innsbruck, Austria, 14-15 and 21 September 2002

In the junior womenís race, Victoria Ivanova of Russia was first in 21:00.0. Demelza Murrihy was first New Zealander across the line in 11th place, Club member Jane Nalder was 16th (22:57), and Lucy Cant was 28th. New Zealand was 6th team (2 to count).

In the junior men, Stefano Scaini of Italy was first home in 50:45. Club member Lyndon McGaughran was first New Zealander home in 57:10 (29th), and Matt Prosser was 36th. Other New Zealanders: Morgan Burne 32nd, Max Smith 44th. New Zealand was 10th team (3 to count).

First home in the senior women was Svetlana Demidenko of Russia in 52:16. Club member Moana Burt was 4th just under three minutes back. Other New Zealanders: Shireen Crumpton 6th, defending champ Melissa Moon 22nd, Carline Macdonald 27th. New Zealand was the second team behind Italy (3 to count).

In the senior menís race, held on Sunday in freezing rain, Jonathon Wyatt regained his title with a margin of over three and a half minutes, proving he is truly in a class of his own. Other New Zealandersí results: Callum Harland (52nd), Alistair Snowdon (57th), Patrick Meffan (71st), Paul Forster (76th), and club member Mike Wakelin (101st). The New Zealand team was 9th.

In the mastersí events held a week later, Carline Macdonald won the W35 grade, a minute and a half ahead of the second placegetter. In the men, Paul Forster was first New Zealander home, finishing 7th in the M40 grade. He was followed a minute back by Patrick Meffan 12th M40. Colin Earwaker was 9th in the M45 grade, and club member Barry Prosser was 2nd in M50 grade.

A summary of the results are below.

Junior women

3.3km with a rise of 334m. 46 finishers.

Individual results

Olympic club members in bold.

Place Name Time 1 Victoria Ivanova (RUS) 21:00 2 Lea Vetsch (SWI) 21:10 3 Lisa Reisinger (GER) 21:18 11 Demelza Murrihy 22:22 16 Jane Nalder 22:56 28 Lucy Cant 23:56

Team results (first 2 to count)

Place Country Points 1Turkey11 2Germany12 3Austria17 6New Zealand27

Junior men

9.2km with a rise of 1044m. 64 finishers.

Individual results

Olympic club members in bold.

Place Name Time 1 Stefano Scaini (ITA) 50:45 2 Jan Kreisinger (CZE) 51:18 3 Grzegorz Dorszynski (POL) 51:32 29 Lyndon McGaughran 57:10 32 Morgan Burne 57:32 36 Matt Prosser 58:06 44 Max Smith 59:45

Team results (2 to count)

Place Country Points 1Italy13 2Slovenia28 3Germany36 10New Zealand97

Senior women

9.2km with a rise of 1044m. 86 finishers.

Individual results

Olympic club members in bold.

Place Name Time 1 Svetlana Demidenko (RUS) 52:16 2 Antonella Confortola (ITA) 54:15 3 Izabela Zatorska (POL) 54:44 4 Moana Burt 55:12 6 Shireen Crumpton 56:09 22 Melissa Moon 59:05 27 Carline Macdonald 60:21

Team results (3 to count)

Place Country Points 1Italy22 2New Zealand32 3France37

Senior men

11.7km with a rise of 1331m. 149 finishers.

Individual results

Olympic club members in bold.

Place Name Time 1 Jonathon Wyatt 56:31 2 Raymond Fontaine (FRA) 60:05 3 Ranulfo Sanchez (MEX) 60:12 52 Callum Harland 64:57 57 Alistair Snowdon 65:17 71 Patrick Meffan 66:44 76 Paul Forster 66:53 101 Mike Wakelin 68:57

Team results (4 to count)

Place Country Points 1Italy37 2Slovakia55 3France61 9New Zealand181

Masters races

Olympic club members in bold.

M40 grade

9.2km with a climb of 1044m. 78 finishers.

Place Name Time 1 Bryson Robin (IRE) 50:07,9 2 Torresani Franco (ITA) 51:02,6 3 Donnelly Colin (SCO) 51:46,8 7 Forster Paul 52:26,8 12 Meffan Patrick 53:25,7

M45 grade

9.2km with a climb of 1044m. 68 finishers.

Place Name Time 1 SENONER Hugo (ITA) 53:36,7 2 Oldfield Steven (ENG) 53:56,3 3 Kolinek Frantisek (CZE) 54:20,3 9 Earwaker Colin 56:04,5

M50 grade

9.2km with a climb of 1044m. 66 finishers.

Place Name Time 1 Vello Gianni (ITA) 56:18,8 2 Prosser Barry 56:45,4 3 Moscato Aurelio (ITA) 57:24,0

W35 grade

9.2km with a climb of 1044m. 16 finishers.

Place Name Time 1 MacDonald Carline 1:00:46,7 2 Rueda-Oppliger Fabiola (SUI) 1:02:02,0 3 Hargreaves Jackie (ENG) 1:03:22,9

W40 grade

9.2km with a climb of 1044m. 19 finishers.

Place Name Time 1 De Pay Gudrun (GER) 1:00:22,0 2 Distefano Kari (USA) 1:01:21,6 3 Clark Sue (AUS) 1:05:23,4

W45 grade

9.2km with a climb of 1044m. 13 finishers.

Place Name Time 1 Frotschnig Anni (AUT) 1:08:16,9 2 Beck Edeltraud (GER) 1:08:32,8 3 Prowse Jo Anne (ENG) 1:09:03,7

W50 grade

9.2km with a climb of 1044m. 13 finishers.

Place Name Time 1 Fairfax Louise (AUS) 1:05:31,7 2 Pattis Rosy (ITA) 1:09:29,6 3 Lipp-Scherzer Regine (GER) 1:14:41,7

Results

::[Official results (off-site)]::