Event results
The main event is an open handicap race, with all five races across two distances running together - the walkers, junior women, junior men, open women (SW+MW) and open men (SM+MM) - which puts extra pressure on the handicappers!
Like last year, the course was lengthened but was made trickier by swollen streams (waist height in places) -- and plenty of mud. This meant the short course runners had a slight advantage again -- though almost everyone finished within six minutes of each other so the handicapper did a good job!
Races:
- Race 1: Boys & Girls under 10 scratch race (1km)
- Race 2: Boys and Girls under 14 scratch race (2km)
- Race 3:
- Walkers (4km open handicap),
- Open women (senior and masters women), junior women, junior men (4km open handicap)
- Open men (senior and masters men) (8km open handicap)
In the results for Race 3 below, the 'time' result is the finishing time on the clock, which started when the scratch (first) runner/walker started, and the handicap time is their starting time on the clock. The scratch time and place are the runner/walker's actual running/walking time.
Results
Table View Individual Result Search
Hint: To sort results, click the column headings.
Note sorting by time is alphabetic, not time based (so 1:00:00 comes after 0:50:00 because 1 comes after 0, but before 50:00 because 1 comes before 5).
Place | Name | Grade/Division | Time | Distance | Handicap | Scratch time | Scratch place |
1 | Jackson Browne | Race 1 | 0:05:28 | ||||
1 | Jack Jenkins | Race 2 | 0:06:48 | ||||
1 | Ella Egan | Race 3 | 0:53:36 | 4km | 0:32:00 | 0:25:30 | |
2 | Winston Obrien | Race 1 | 0:05:35 | ||||
2 | Mia Thompson | Race 2 | 0:09:36 | ||||
2 | Chris Sutherland | Race 3 | 0:58:09 | 8km | 0:13:30 | 0:44:00 | |
3 | Riley Holden | Race 1 | 0:05:57 | ||||
3 | George Millar | Race 2 | 0:09:50 | ||||
3 | Deborah lynch | Race 3 | 0:58:44 | 4km | 0:40:00 | 0:17:30 | |
4 | Matthew Jenkins | Race 1 | 0:06:27 | ||||
4 | Jessica Brown | Race 2 | 0:10:16 | ||||
4 | Theo Bray | Race 3 | 0:58:45 | 4km | 0:40:00 | 0:17:30 | |
5 | Ellie Wallace | Race 1 | 0:06:36 | ||||
5 | Seb Penney | Race 2 | 0:10:24 | ||||
5 | Maia Holden | Race 3 | 0:58:53 | 4km | 0:38:00 | 0:19:30 | |
6 | Albert Obrien | Race 1 | 0:06:48 | ||||
6 | Charlotte Harrison | Race 2 | 0:10:31 | ||||
6 | Amy McHardy | Race 3 | 0:58:57 | 4km | 0:41:00 | 0:16:30 | |
7 | Biance Cornell | Race 2 | 0:11:24 | ||||
7 | Barry Prosser | Race 3 | 0:58:58 | 4km | 0:22:00 | 0:35:30 | |
8 | Lucy Thompson | Race 2 | 0:11:24 | ||||
8 | Barbara Prosser | Race 3 | 0:58:58 | 4km | 0:18:00 | 0:39:30 | |
9 | Quinn Stemeitz | Race 2 | 0:11:46 | ||||
9 | Shriya Dalvi | Race 3 | 0:59:00 | 4km | 0:39:00 | 0:18:30 | |
10 | Indie Dinou | Race 2 | 0:11:54 | ||||
10 | Hannah Wade | Race 3 | 0:59:07 | 4km | 0:39:00 | 0:18:30 | |
11 | George Penney | Race 2 | 0:13:19 | ||||
11 | David Cook | Race 3 | 0:59:20 | 4km | 0:40:00 | 0:17:30 | |
12 | Greta Woolloff | Race 3 | 0:59:22 | 4km | 0:37:00 | 0:20:30 | |
13 | Hugo Millar | Race 3 | 0:59:31 | 4km | 0:40:30 | 0:17:00 | |
14 | Rosa Stanley | Race 3 | 0:59:33 | 4km | 0:38:00 | 0:19:30 | |
15 | Akash Marks | Race 3 | 0:59:38 | 4km | 0:42:00 | 0:15:30 | |
16 | Desmond Reddy | Race 3 | 0:59:47 | 4km | 0:42:00 | 0:15:30 | |
17 | Xcylaus Johnson | Race 3 | 0:59:48 | 4km | 0:39:30 | 0:18:00 | |
18 | Max Wade | Race 3 | 0:59:49 | 4km | 0:39:00 | 0:18:30 | |
19 | Annabel Tuck | Race 3 | 0:59:50 | 4km | 0:38:30 | 0:19:00 | |
20 | Sheryne Coverdale | Race 3 | 0:59:54 | 4km | 0:33:00 | 0:24:30 | |
21 | Melissa Bray | Race 3 | 0:59:56 | 4km | 0:37:00 | 0:20:30 | |
22 | Connor Kemp | Race 3 | 1:00:00 | 4km | 0:41:30 | 0:16:00 | |
23 | Mei von Dadelszen | Race 3 | 1:00:02 | 4km | 0:37:30 | 0:20:00 | |
24 | Juliet Moorhead | Race 3 | 1:00:08 | 4km | 0:40:30 | 0:17:00 | |
25 | Keith Chapman | Race 3 | 1:00:09 | 4km | 0:38:00 | 0:19:30 | |
26 | Hillary Wicks | Race 3 | 1:00:12 | 4km | 0:38:00 | 0:19:30 | |
27 | Tony Simmers | Race 3 | 1:00:14 | 8km | 0:12:30 | 0:45:00 | |
28 | Jennie Alderton-Moss | Race 3 | 1:00:17 | 4km | 0:36:00 | 0:21:30 | |
29 | Denise Pilcher | Race 3 | 1:00:20 | 4km | 0:30:30 | 0:27:00 | |
30 | Neve Hermann | Race 3 | 1:00:26 | 4km | 0:37:30 | 0:20:00 | |
31 | Sarah Bakker | Race 3 | 1:00:42 | 4km | 0:35:30 | 0:22:00 | |
32 | Logan Hopfler | Race 3 | 1:01:03 | 4km | 0:41:30 | 0:16:00 | |
33 | Chris Speakman | Race 3 | 1:01:09 | 4km | 0:38:30 | 0:19:00 | |
34 | Martin McCrudden | Race 3 | 1:01:15 | 8km | 0:24:00 | 0:35:00 | |
35 | Tineke Hooft | Race 3 | 1:01:16 | 4km | 0:32:30 | 0:25:00 | |
36 | Tommy Boyd | Race 3 | 1:01:18 | 8km | 0:27:00 | 0:30:30 | |
37 | Craig Holden | Race 3 | 1:01:19 | 8km | 0:21:00 | 0:36:30 | |
38 | Isabelle de Hair | Race 3 | 1:01:20 | 4km | 0:39:00 | 0:18:30 | |
39 | Cathy Alderton | Race 3 | 1:01:24 | 4km | 0:36:00 | 0:21:30 | |
40 | Ava Sutherland | Race 3 | 1:01:39 | 4km | 0:41:00 | 0:16:30 | |
41 | Matt Penney | Race 3 | 1:01:51 | 8km | 0:23:00 | 0:34:30 | |
42 | Rain Milne | Race 3 | 1:01:52 | 4km | 0:38:30 | 0:19:00 | |
43 | Liz Anderson | Race 3 | 1:01:57 | 4km | 0:34:30 | 0:23:00 | |
44 | Adrian Jurke | Race 3 | 1:01:58 | 8km | 0:20:00 | 0:37:30 | |
45 | Andrea Adams | Race 3 | 1:02:00 | 4km | 0:10:00 | 0:47:30 | |
46 | Anneke Binkhorst | Race 3 | 1:02:03 | 4km | 0:25:30 | 0:32:00 | |
47 | Simon Angus | Race 3 | 1:02:10 | 8km | 0:25:00 | 0:32:30 | |
48 | Jean Skilton | Race 3 | 1:02:22 | 4km | 0:30:00 | 0:27:30 | |
49 | Michael Binkhorst | Race 3 | 1:02:30 | 4km | 0:31:30 | 0:26:00 | |
50 | Nico Holmes | Race 3 | 1:02:44 | 8km | 0:17:30 | 0:40:00 | |
51 | Rob Holmes | Race 3 | 1:02:45 | 8km | 0:17:30 | 0:40:00 | |
52 | Paula Binkhorst | Race 3 | 1:02:57 | 4km | 0:13:00 | 0:44:30 | |
53 | Graeme Moss | Race 3 | 1:03:11 | 8km | 0:17:00 | 0:40:30 | |
54 | Matthew Harrison | Race 3 | 1:03:18 | 8km | 0:18:30 | 0:39:00 | |
55 | Max O'Kane | Race 3 | 1:03:21 | 4km | 0:34:00 | 0:23:30 | |
56 | Tim Berry | Race 3 | 1:03:39 | 8km | 0:21:00 | 0:36:30 | |
57 | Andrew Thompson | Race 3 | 1:03:49 | 8km | 0:22:00 | 0:35:30 | |
58 | Chris Martin | Race 3 | 1:04:13 | 8km | 0:17:00 | 0:40:30 | |
59 | ange penny | Race 3 | 1:04:20 | 4km | 0:34:30 | 0:23:00 | |
60 | Martyn Cherry | Race 3 | 1:05:49 | 8km | 0:00:00 | 0:57:30 | |
61 | Barry Howard | Race 3 | 1:06:29 | 4km | 0:31:00 | 0:26:30 | |
62 | Josh Steele | Race 3 | 1:07:18 | 8km | 0:14:30 | 0:43:00 |