Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Vosseler Shield 2021

Event results

Vosseler Shield, Mt Victoria Saturday, 22 May 2021
Updated 26 May 2021.

Harriers Wellington inter-club event

The day was perfect for this year's Vosseler, returning after a break last year. Olympic had 49 members running (down on our usual numbers), with six placegetters - including four first places:

  • Susannah Lynch, 1st SW
  • Will Anthony, 1st M-U20
  • Max Doherty, 1st M-U16
  • Angela Clark, 1st W-50
  • Ovin Angammana, 3rd B-U12
  • Nic Hankinson, 3rd women's non-championship 10km (i.e. fun run)

A big congratulations to you placegetters!

In the teams, Olympic won the W50 grade (again), second in the G-U12, third in the B-U12, second in the G-U14, third in the M35, third in the M50, third in the open women and fifth in the open men. 

Below are all placegetters and Olympic results.

Results

Official results

Table View     Individual Result Search

Filter results:

reset filters

Hint: To sort results, click the column headings.

Note sorting by time is alphabetic, not time based (so 1:00:00 comes after 0:50:00 because 1 comes after 0, but before 50:00 because 1 comes before 5).

up arrowPlace Name Club/Team Grade/Division Time
1 Amy Walker Wgtn Scottish Athletics Women Under 20 14:51.2
1 Dan Nixon Wgtn Harrier Athletics Masters Men 35+ 42:21.7
1 Grant McLean Wgtn Scottish Athletics Masters Men 50+ 48:17.8
1 Dave Holland Wgtn Harrier Athletics Masters Men 60+ 25:59.7
1 Brian Hayes Wgtn Harrier Athletics Masters Men 70+ 30:44.9
1 Ian Macfarlane Wgtn Harrier Athletics Non-championship (men) 26:32.2
1 Daniel Jones Wgtn Scottish Athletics Senior Men 40:30.4
1 Susannah Lynch Olympic Harriers Senior Women 21:44.8
1 Jacob Williams Hutt Valley Harriers Under 12 Boys 7:21.3
1 Zoe Hilton Trentham United Harriers Under 12 Girls 7:58.1
1 George Gray Wgtn Harrier Athletics Under 14 Boys 6:57.1
1 Eva Green Hutt Valley Harriers Under 14 Girls 7:22.4
1 Max Doherty Olympic Harriers Under 16 Boys 13:08.5
1 Lola Campbell Wgtn Harrier Athletics Under 16 Girls 15:22.6
1 Josh Jordan Trentham United Harriers Men Under 18 13:06.5
1 Ruby Barton Wgtn Harrier Athletics Women Under 18 14:35.9
1 Will Anthony Olympic Harriers Men Under 20 19:27.2
1 Mel Stevens Wgtn Scottish Athletics Masters Women 35+ 24:29.8
1 Angela Clark Olympic Harriers Masters Women 50+ 27:28.9
1 Sue Bankier Athletics & Cycling Masterton Masters Women 60+ 29:44.0
1 Pam Graham Wgtn Scottish Athletics Masters Women 70+ 39:17.4
1 Ruby Muir Wgtn Scottish Athletics Non-championship (women) 46:24.0
2 Rain Milne Victoria University Athletics Women Under 20 17:22.0
2 Daniel Clendon Wgtn Harrier Athletics Masters Men 35+ 42:35.9
2 David Kettles Wgtn Scottish Athletics Masters Men 50+ 48:27.8
2 Todd Krieble Wgtn Harrier Athletics Masters Men 60+ 27:20.8
2 Paul Rodway Wgtn Scottish Athletics Masters Men 70+ 32:34.9
2 Chris Howard Wgtn Scottish Athletics Non-championship (men) 27:06.7
2 Nathan Tse Wgtn Harrier Athletics Senior Men 42:00.8
2 Esther George Wgtn Harrier Athletics Senior Women 23:02.0
2 Jacob Rice Trentham United Harriers Under 12 Boys 7:42.2
2 Eva Cody Hutt Valley Harriers Under 12 Girls 8:40.6
2 Blake Miscall Hutt Valley Harriers Under 14 Boys 7:09.0
2 Madison Wos Trentham United Harriers Under 14 Girls 7:30.4
2 Hassan Joel McCall Trentham United Harriers Under 16 Boys 13:20.8
2 Lulu Davies Wgtn Harrier Athletics Under 16 Girls 15:30.1
2 Conor Chesney Wgtn Harrier Athletics Men Under 18 13:23.3
2 Eliza Squire Wgtn Harrier Athletics Women Under 18 14:58.0
2 Nat Hardaker Wgtn Harrier Athletics Masters Women 35+ 25:58.4
2 Victoria Humphries Wgtn Harrier Athletics Masters Women 50+ 27:58.0
2 Betty Harp Wgtn Scottish Athletics Masters Women 60+ 31:03.2
2 Ali Campbell Wgtn Scottish Athletics Non-championship (women) 49:44.1
3 Simon Wills Victoria University Athletics Masters Men 35+ 42:54.4
3 Paul Hewitson Wgtn Harrier Athletics Masters Men 50+ 49:17.4
3 David Hood Trentham United Harriers Masters Men 60+ 27:52.5
3 Jeff Annan Wgtn Harrier Athletics Masters Men 70+ 33:42.7
3 Ray Haste Athletics & Cycling Masterton Non-championship (men) 33:52.0
3 Ryan Hunt Victoria University Athletics Senior Men 42:51.3
3 Nicole Mitchell Wgtn Scottish Athletics Senior Women 23:13.0
3 Ovin Angammana Olympic Harriers Under 12 Boys 7:42.7
3 Harriett Young Hutt Valley Harriers Under 12 Girls 8:46.3
3 Caleb Anderton Under 14 Boys 7:54.9
3 Katie Jordan Trentham United Harriers Under 14 Girls 7:40.3
3 Max Poland Trentham United Harriers Under 16 Boys 13:22.0
3 Gabrielle (Poppy) Healy Wgtn Harrier Athletics Under 16 Girls 15:35.1
3 Nicholas Green Hutt Valley Harriers Men Under 18 14:06.3
3 Phoebe Squire Wgtn Harrier Athletics Women Under 18 15:06.0
3 Emma Bassett Wgtn Scottish Athletics Masters Women 35+ 26:21.8
3 Tricia Sloan Wgtn Scottish Athletics Masters Women 50+ 29:39.0
3 Franky Spite Athletics & Cycling Masterton Masters Women 60+ 36:00.1
3 Nicola Hankinson Olympic Harriers Non-championship (women) 55:25.8
4 Sasha Handley-Craig Olympic Harriers Under 12 Girls 8:49.3
4 Lucy Hannah Olympic Harriers Under 14 Girls 7:43.9
4 Nathan Cornell Olympic Harriers Men Under 18 14:15.5
4 Tracy Berghan Olympic Harriers Masters Women 50+ 30:03.7
5 Graeme Moss Olympic Harriers Masters Men 60+ 28:23.1
5 Greta Abbott Olympic Harriers Under 14 Girls 7:49.1
5 Jan Sheppard Olympic Harriers Masters Women 50+ 30:12.8
6 Deborah Lynch Olympic Harriers Senior Women 24:36.6
6 Michelle Van Looy Olympic Harriers Masters Women 50+ 30:25.2
6 Annie Van Herck Olympic Harriers Masters Women 60+ 36:26.5
7 Bianca Cornell Olympic Harriers Under 12 Girls 9:12.6
7 Bernard Stallard Olympic Harriers Under 14 Boys 8:02.2
7 Maia Holden Olympic Harriers Under 14 Girls 8:02.6
8 Andrew Thompson Olympic Harriers Masters Men 35+ 46:54.0
8 Jean Skilton Olympic Harriers Masters Women 60+ 38:53.3
9 Simon Angus Olympic Harriers Senior Men 44:11.8
9 Max Wade Olympic Harriers Under 12 Boys 8:34.5
10 Michaela Walker Olympic Harriers Senior Women 27:09.8
10 Liz Anderson Olympic Harriers Masters Women 35+ 32:40.5
11 Anjali Pushparaj Olympic Harriers Under 12 Girls 9:57.2
11 Isabelle de Hair Olympic Harriers Under 14 Girls 8:19.9
13 Adrian Jurke Olympic Harriers Masters Men 50+ 56:03.9
14 Trent Corbett Olympic Harriers Masters Men 35+ 49:28.5
14 Bruce Atmore Olympic Harriers Masters Men 50+ 56:15.5
14 Riley Holden Olympic Harriers Under 12 Girls 10:07.2
14 Alex Mabey Olympic Harriers Under 14 Boys 11:52.0
14 Addison Jetly Olympic Harriers Under 14 Girls 8:29.1
15 Butch Borlase Olympic Harriers Masters Men 35+ 49:51.9
16 Craig Holden Olympic Harriers Masters Men 35+ 50:48.1
16 Simon Wright Olympic Harriers Masters Men 50+ 57:33.8
16 Aaron Lynch Olympic Harriers Senior Men 45:39.7
16 Jennie Alderton-Moss Olympic Harriers Senior Women 35:27.4
16 Joel Flynn Olympic Harriers Under 12 Boys 9:20.1
17 Anneke Binkhorst Olympic Harriers Senior Women 41:40.8
17 Julie Klein Olympic Harriers Masters Women 50+ 40:30.1
18 Matt Penney Olympic Harriers Masters Men 35+ 51:15.8
18 Michael Binkhorst Olympic Harriers Masters Men 60+ 35:46.0
20 Tony Simmers Olympic Harriers Masters Men 50+ 1:02:41.8
22 Aasha Pushparaj Olympic Harriers Under 12 Girls 13:06.6
23 Salem Skilton Olympic Harriers Under 12 Boys 12:08.4
27 Richard Van Looy Olympic Harriers Masters Men 35+ 55:46.4
30 Darcy Mellsop Olympic Harriers Masters Men 35+ 57:04.9