Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > University Relay 2021

Event results

University Relay, Queen Elizabeth Park Saturday, 8 May 2021
Updated 30 May 2021.

Harriers Wellington inter-club event

A new circuit for this year! The out-and-back on the gravel road has gone, replaced with a more circular route. Warm summery day with a brisk north-westerly.

A very impressive run from WIll Anthony who ran the fastest time of the day for our senior men's team (11:28). Amy McHardy ran the second fastest women's overall time (14:08).

A summary of Olympic team results: 

  • Olympic O60 A 2
  • Olympic O60 B 6
  • Olympic Mix A 5
  • Olympic M35 A 8
  • Olympic M35 B 10
  • Olympic M35 C 11
  • Olympic M50 A 3
  • Olympic M50 B 5
  • Olympic MU20 gold 3
  • Olympic MU20 black 6
  • Olympic MU20 white 7
  • Olympic MU20 red 8
  • Olympic SM A 7
  • Olympic SW A 4
  • Olympic W35 A 3
  • Olympic W35 B 7
  • Olympic W50 A 1
  • Olympic JW gold 1
  • Olympic JW black 3
  • Olympic JW red 5
  • Olympic JW silver 7
  • Olympic JW white 10

Full results below. 

 

Results

Table View     Individual Result Search

Filter results:

reset filters

Hint: To sort results, click the column headings.

Note sorting by time is alphabetic, not time based (so 1:00:00 comes after 0:50:00 because 1 comes after 0, but before 50:00 because 1 comes before 5).

up arrowLap Name Club/Team Grade/Division Lap Time Grade place Team time Team place
1 Paul May Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 17:57.7 3 0:17:57.7 2
1 Graeme A Moss Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 16:48.4 1 0:16:48.4 1
1 Ross Lake Wellington Scottish Open masters 60 21:00.8 18 0:21:00.8 5
1 Mike Pearce Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 19:05.3 6 0:19:05.3 3
1 Tim Murchland Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 20:41.4 15 0:20:41.4 4
1 Denise Pilcher Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 22:22.4 21 0:22:22.4 7
1 Christine Jones Wellington Scottish Open masters 60 22:17.2 20 0:22:17.2 6
1 Heather King Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 26:39.6 31 0:26:39.6 8
1 Cameron Forsyth Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 13:57.3 2 0:13:57.3 2
1 Lucy Lawlor Kapiti Running and Tri Club Composite Team 15:29.0 3 0:15:29.0 3
1 Amy Auld Wellington Scottish Composite Team 19:55.7 19 0:19:55.7 5
1 Daniel Goldsworthy Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 13:44.2 1 0:13:44.2 1
1 Juan McDonald Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 19:04.3 15= 0:19:04.3 4
1 Brendan Shaw Kapiti Running and Tri Club Composite Team 21:41.9 21 0:21:41.9 6
1 Dougal Thorburn Wellington Scottish Masters Men 35+ 12:28.5 1 0:12:28.5 1
1 Dan Clendon Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 35+ 12:36.7 3 0:12:36.7 2
1 Shaun Brannigan Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 35+ 14:24.2 23 0:14:24.2 7
1 Tom Bland Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 13:49.8 14 0:13:49.8 5
1 Paul Barwick Wellington Scottish Masters Men 35+ 14:22.5 22 0:14:22.5 6
1 Valentino Luna Hernandez Wellington Scottish Masters Men 35+ 13:19.0 9 0:13:19.0 3
1 Brian Garmonsway Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 13:22.5 10 0:13:22.5 4
1 Joe Fowler Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 14:26.0 24 0:14:26.0 8
1 Darren Gordon Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 35+ 14:28.2 26 0:14:28.2 9
1 Matt Penney Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 15:40.6 35 0:15:40.6 10
1 Richard Van Looy Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 16:04.0 38 0:16:04.0 11
1 Jake Roos Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 17:42.0 51 0:17:42.0 13
1 Gary Spierling Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 18:47.8 54 0:18:47.8 14
1 Geoff Ness Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 17:35.9 50 0:17:35.9 12
1 Nick Perry Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 14:31.7 3 0:14:31.7 1
1 Michael Wray Wellington Scottish Masters Men 50+ 15:06.7 8 0:15:06.7 2
1 Craig Walker Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 16:05.0 17 0:16:05.0 5
1 Colin Price Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 15:44.4 12 0:15:44.4 3
1 Andy Rawlins Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 17:14.5 32 0:17:14.5 9
1 Stephen Mair Trentham United Harrier Club Masters Men 50+ 15:54.3 13 0:15:54.3 4
1 Bertram Manz Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 17:01.0 28 0:17:01.0 7
1 Brendon Quinta Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 16:41.9 26 0:16:41.9 6
1 Joseph Muollo Wellington Scottish Masters Men 50+ 17:05.0 29 0:17:05.0 8
1 Pete Frawley Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 19:23.8 46 0:19:23.8 13
1 Mike Heron Kapiti Running and Tri Club Masters Men 50+ 18:23.4 40 0:18:23.4 10
1 Richard Doyle Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 19:10.2 44 0:19:10.2 12
1 Murray Penno Aurora Harriers Masters Men 50+ 21:09.4 51 0:21:09.4 14
1 Mike Sceats Victoria University Athletic Club Masters Men 50+ 19:06.2 43 0:19:06.2 11
1 Daniel du Toit Trentham United Harrier Club Junior Men 13:28.9 5 0:13:28.9 3
1 Conor Chesney Wellington Harrier Athletic Club Junior Men 13:59.0 12 0:13:59.0 4
1 Max Doherty Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 12:59.3 3 0:12:59.3 2
1 Luca Evett Wellington Harrier Athletic Club Junior Men 12:53.5 2 0:12:53.5 1
1 Nicholas Green Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 14:17.3 14 0:14:17.3 5
1 James Wembridge Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 14:43.6 21 0:14:43.6 6
1 Desmond Reddy Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 15:04.9 23 0:15:04.9 7
1 Logan Hopfler Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 15:41.9 27 0:15:41.9 8
1 Seamus Kane Wellington Scottish Senior Men 12:03.6 3 0:12:03.6 2
1 Marcus Karamanolis Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 13:03.2 18 0:13:03.2 7
1 Sam Phillips Feilding Moa Harrier Club Senior Men 12:36.2 8 0:12:36.2 3
1 Ryan McAlister Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 12:55.8 15 0:12:55.8 6
1 Harry McLean Wellington Scottish Senior Men 12:53.0 12 0:12:53.0 4
1 Tommy Boyd Victoria University Athletic Club Senior Men 13:10.5 22 0:13:10.5 8
1 Will Anthony Olympic Harrier and Athletic Club Senior Men 11:28.0 1 0:11:28.0 1
1 Michael du Toit Trentham United Harrier Club Senior Men 12:54.4 13 0:12:54.4 5
1 Chris McIlroy Wellington Scottish Senior Men 13:45.4 32 0:13:45.4 10
1 Ronan McIlvenny Victoria University Athletic Club Senior Men 14:04.3 39 0:14:04.3 12
1 Hamish Miller Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 13:31.9 30 0:13:31.9 9
1 Jed McDermott Victoria University Athletic Club Senior Men 14:54.6 48 0:14:54.6 13
1 Karl Jackson Wellington Scottish Senior Men 17:49.3 56 0:17:49.3 14
1 Guy Lees Wellington Scottish Senior Men 13:54.8 35 0:13:54.8 11
1 Hamish Paterson Victoria University Athletic Club Senior Men 19:40.1 59 0:19:40.1 15
1 Andrea Peat Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 14:34.7 6 0:14:34.7 3
1 Ruby Muir Wellington Scottish Senior Women 13:37.5 1 0:13:37.5 1
1 Natasha Rae Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 14:25.6 4 0:14:25.6 2
1 Amelia Harris Olympic Harrier and Athletic Club Senior Women 15:33.2 13 0:15:33.2 4
1 Josie Coombes Victoria University Athletic Club Senior Women 15:51.2 14 0:15:51.2 5
1 Bex Hutchinson Wellington Scottish Senior Women 17:27.5 24 0:17:27.5 7
1 Lucy Fauth Wellington Scottish Senior Women 16:52.0 20 0:16:52.0 6
1 Dani Stevens Wellington Scottish Senior Women 18:43.5 27 0:18:43.5 8
1 Bethany Walker Trentham United Harrier Club Senior Women 21:09.4 32 0:21:09.4 9
1 Karis Rae Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 16:14.5 2 0:16:14.5 1
1 Emily Solsberg Wellington Scottish Masters Women 35+ 17:15.7 5 0:17:15.7 3
1 Deborah Platts-Fowler Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 35+ 16:32.0 3 0:16:32.0 2
1 Shar McDonald Trentham United Harrier Club Masters Women 35+ 18:08.4 7 0:18:08.4 5
1 Jo Humphries Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 19:24.2 14 0:19:24.2 6
1 Kelly Forster Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Women 35+ 17:40.8 6 0:17:40.8 4
1 Julie Klein Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 35+ 25:15.9 29 0:25:15.9 8
1 Megan Omara Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 23:16.9 27 0:23:16.9 7
1 Tracy Berghan Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 17:53.5 2 0:17:53.5 1
1 Anna Guy Wellington Scottish Masters Women 50+ 18:19.3 4 0:18:19.3 2
1 Terri Grimmett Wellington Scottish Masters Women 50+ 23:46.8 10 0:23:46.8 2
1 Maggie Hitchcock Aurora Harriers Masters Women 50+ 29:21.2 16 0:29:21.2 2
1 Amy McHardy Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 14:08.2 1 0:14:08.2 1
1 Ruby Barton Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 15:08.4 4 0:15:08.4 2
1 Juliet Moorhead Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 16:09.8 19 0:16:09.8 5
1 Anna Bassett Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 16:17.2 21 0:16:17.2 6
1 Annabel Tuck Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 16:23.2 22 0:16:23.2 7
1 Jessica McKenzie Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 15:43.8 13 0:15:43.8 4
1 Kate McHardy Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 15:16.8 7 0:15:16.8 3
1 Maria Relevant Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 17:07.5 31 0:17:07.5 9
1 Maddie Wos Trentham United Harrier Club Junior Women 18:29.9 38= 0:18:29.9 10
1 Charlotte Baldwin Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 17:05.8 28 0:17:05.8 8
1 Ruby Cross Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 19:11.9 43 0:19:11.9 11
2 Brian Hayes Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 18:28.2 4 0:36:25.9 1
2 Sheryne Coverdale Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 20:39.1 14 0:37:27.5 2
2 David Hatfield Wellington Scottish Open masters 60 19:34.8 7 0:40:35.6 3
2 Zig Juchnowicz Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 22:59.1 23 0:42:04.3 5
2 Tony Dawbin Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 20:28.6 13 0:41:10.0 4
2 Jean Skilton Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 24:37.2 28 0:46:59.5 7
2 Pam Graham Wellington Scottish Open masters 60 23:38.8 26 0:45:56.0 6
2 Harold Robinson Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 32:58.4 32 0:59:38.0 8
2 Lucy Houlihan Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 19:36.5 17 0:33:33.8 1
2 Naomi Hough Kapiti Running and Tri Club Composite Team 21:38.9 20 0:37:07.9 3
2 Anna Smith Wellington Scottish Composite Team 16:45.2 7 0:36:40.9 2
2 Isobel Franklin Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 24:35.0 22 0:38:19.2 4
2 Anneke Binkhorst Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 30:40.8 24 0:49:45.1 6
2 Randall Walker Kapiti Running and Tri Club Composite Team 17:56.0 10 0:39:37.9 5
2 Stephen Day Wellington Scottish Masters Men 35+ 13:08.5 7 0:25:37.0 2
2 Dan Nixon Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 35+ 12:32.0 2 0:25:08.6 1
2 Brent Healy Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 35+ 14:46.8 28 0:29:11.0 8
2 Sam Yeoman Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 15:19.2 33 0:29:09.0 7
2 Geoff Ferry Wellington Scottish Masters Men 35+ 14:08.4 18 0:28:30.9 6
2 Simon Keller Wellington Scottish Masters Men 35+ 14:01.3 16 0:27:20.3 3
2 Mark Boyd Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 14:48.8 29 0:28:11.3 5
2 Trent Corbett Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 14:50.6 30 0:29:16.6 9
2 Luke Walton Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 35+ 13:30.1 11 0:27:58.4 4
2 Craig Holden Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 14:54.9 32 0:30:35.5 10
2 Darcy Mellsop Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 15:49.7 36 0:31:53.7 11
2 Dan Headifen Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 16:30.0 41 0:34:11.9 13
2 Carl Berendsen Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 17:31.6 49 0:36:19.3 14
2 Ariki Vertongen Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 16:31.2 42 0:34:07.1 12
2 Terry Fraser Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 15:03.4 7 0:29:35.1 1
2 Dave Kettles Wellington Scottish Masters Men 50+ 14:50.4 5 0:29:57.1 2
2 Adrian Jurke Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 15:55.4 14 0:32:00.4 3
2 Murray Peebles Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 16:23.4 22 0:32:07.8 4
2 Chris Sutherland Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 16:23.1 21 0:33:37.7 7
2 Philip Secker Trentham United Harrier Club Masters Men 50+ 16:17.2 20 0:32:11.5 5
2 Ali Kenworthy Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 18:04.6 35 0:33:36.9 6
2 Karl von Polonen Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 17:10.5 31 0:33:52.4 8
2 Don Stevens Wellington Scottish Masters Men 50+ 16:00.3 15 0:35:15.0 9
2 Kelvin Wong Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 18:34.5 41 0:37:58.3 12
2 Terry Morris Kapiti Running and Tri Club Masters Men 50+ 19:13.8 45 0:37:37.2 11
2 Joel Green Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 19:42.6 47 0:38:52.8 13
2 Neon Tang Aurora Harriers Masters Men 50+ 23:12.6 52 0:44:22.0 14
2 Phil Wallace Victoria University Athletic Club Masters Men 50+ 16:42.4 27 0:35:48.6 10
2 Josh Jordan Trentham United Harrier Club Junior Men 13:07.0 4 0:26:35.9 1
2 Mason Waterworth Wellington Harrier Athletic Club Junior Men 13:51.4 10 0:27:50.3 4
2 Thomas White Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 13:38.9 6 0:26:38.2 2
2 Wilson Li Wellington Harrier Athletic Club Junior Men 13:51.8 11 0:26:45.3 3
2 Oscar Strickland Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 14:55.3 22 0:29:12.6 5
2 Ryan Mackay Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 14:31.9 18 0:29:15.5 6
2 Ovin Angammana Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 15:54.4 29 0:30:59.3 7
2 Hugo Millar Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 16:32.9 31 0:32:14.8 8
2 Ben Twyman Wellington Scottish Senior Men 12:37.9 9 0:24:55.5 1
2 Christian Davey Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 13:08.5 20 0:26:11.6 7
2 Andre Le Pine-Day Feilding Moa Harrier Club Senior Men 13:09.3 21 0:25:45.5 4
2 Theodore Purdy Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 13:00.0 16 0:25:55.8 5
2 Alistair Richardson Wellington Scottish Senior Men 13:28.6 29 0:26:21.6 3
2 Ryan Hunt Victoria University Athletic Club Senior Men 12:50.3 10 0:26:00.9 6
2 Denny Adamson Barkla Olympic Harrier and Athletic Club Senior Men 13:58.0 38 0:25:26.0 2
2 Fletcher Greaves Trentham United Harrier Club Senior Men 14:11.2 41 0:27:05.7 8
2 Jack Shaw Wellington Scottish Senior Men 13:25.1 28 0:27:10.6 9
2 Oskar Victor Victoria University Athletic Club Senior Men 14:27.3 44 0:28:31.6 11
2 Magnus Monahan Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 13:45.7 33 0:27:17.7 10
2 Darcy Snell Victoria University Athletic Club Senior Men 14:50.1 47 0:29:44.7 12
2 Charlie Hulley Wellington Scottish Senior Men 14:37.6 46 0:32:26.9 13
2 Willie Stephens Wellington Scottish Senior Men 21:04.1 60 0:34:58.9 14
2 Chandra Gowda Victoria University Athletic Club Senior Men 19:24.6 58 0:39:04.8 15
2 Sarah Drought Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 14:23.7 3 0:28:58.4 2
2 Amy Walker Wellington Scottish Senior Women 15:17.7 10 0:28:55.2 1
2 Miranda Spencer Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 15:31.8 12 0:29:57.4 3
2 Bridget Kiddle Olympic Harrier and Athletic Club Senior Women 15:25.1 11 0:30:58.3 4
2 Cassie Sutherland Victoria University Athletic Club Senior Women 18:54.1 28 0:34:45.3 6
2 Emma Sturmfels Wellington Scottish Senior Women 19:04.0 29 0:36:31.5 7
2 Amanda Broughton Wellington Scottish Senior Women 16:29.7 18 0:33:21.7 5
2 Jasmine Smith Wellington Scottish Senior Women 19:33.6 30 0:38:17.1 8
2 Sarah du Toit Trentham United Harrier Club Senior Women 25:07.2 35 0:46:16.6 9
2 Jaye Williams Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 19:26.9 15 0:35:41.4 2
2 Lindsay Barwick Wellington Scottish Masters Women 35+ 20:06.3 19 0:37:22.1 3
2 Melissa Crompton Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 35+ 19:07.4 11 0:35:39.4 1
2 Liz Wilson Trentham United Harrier Club Masters Women 35+ 22:27.7 24 0:40:36.1 6
2 Paula Reardon Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 19:38.2 16 0:39:02.4 5
2 Marian Goodwin Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Women 35+ 20:47.8 22 0:38:28.5 4
2 Alison Speakman Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 35+ 26:39.9 30 0:51:55.8 7
2 Janie Evans Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 29:41.1 32 0:52:58.0 8
2 Jan Sheppard Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 18:13.8 3 0:36:07.3 1
2 Maria Williams Wellington Scottish Masters Women 50+ 23:21.9 9 0:41:41.2 2
2 Claire Jennings Wellington Scottish Masters Women 50+ 26:03.9 13 0:49:50.6 2
2 Kate Twyford Aurora Harriers Masters Women 50+ 23:10.2 8 0:52:31.4 2
2 Ava Sutherland Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 15:11.9 5 0:29:20.2 1
2 Eliza Squire Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 15:16.1 6 0:30:24.5 2
2 Greta Abbott Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 15:54.4 15 0:32:04.2 3
2 Lulu Davies Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 16:04.6 18 0:32:21.8 4
2 Addison Jetly Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 17:03.3 26 0:33:26.5 6
2 Gwen McGrath Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 17:03.7 27 0:32:47.5 5
2 Aya von Dadleszen Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 18:40.4 40 0:33:57.2 7
2 Scarlett Anderson Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 17:09.3 32 0:34:16.8 8
2 Katie Jordan Trentham United Harrier Club Junior Women 17:43.3 36 0:36:13.3 10
2 Brianna Bir Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 17:13.0 33 0:34:18.8 9
2 Charlotte Ross Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 21:23.5 44 0:40:35.4 11
3 Peter Corbett Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 19:00.9 5 0:55:26.8 1
3 Tineke Hooft Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 20:59.7 17 0:58:27.3 2
3 John Skinnon Wellington Scottish Open masters 60 19:37.1 8 1:00:12.7 3
3 Don Foote Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 20:19.3 12 1:02:23.7 4
3 Neil Froude Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 25:16.5 29 1:06:26.5 5
3 Annie Van Herck Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 23:10.9 24 1:10:10.4 7
3 Loretta De Sourdy Wellington Scottish Open masters 60 24:05.5 27 1:10:01.5 6
3 Bill Gardner Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 22:14.3 19 1:21:52.3 8
3 Alan Carman Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 18:55.3 13 0:52:29.1 1
3 Jaime Rae Kapiti Running and Tri Club Composite Team 16:33.7 5 0:53:41.6 2
3 Paul Cunningham Wellington Scottish Composite Team 17:23.8 8 0:54:04.7 3
3 Arnika Lahood Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 17:49.5 9 0:56:08.6 4
3 Jennie Alderton-Moss Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 19:41.9 18 1:09:27.1 6
3 Adam Lawlor Kapiti Running and Tri Club Composite Team 18:56.6 14 0:58:34.6 5
3 James Richardson Wellington Scottish Masters Men 35+ 12:59.0 4= 0:38:36.0 1
3 Richard Swan Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 35+ 13:56.8 15 0:39:05.4 2
3 Seth Campbell Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 35+ 14:04.7 17 0:43:15.7 4
3 Luke Anderson Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 14:21.0 21 0:43:30.1 7
3 Adrian Macquet Wellington Scottish Masters Men 35+ 14:50.7 31 0:43:21.6 5
3 Andy Ford Wellington Scottish Masters Men 35+ 13:34.0 12 0:40:54.3 3
3 Chris Watson Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 16:51.6 45 0:45:02.9 9
3 Rowan Hannah Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 14:28.7 27 0:43:45.3 8
3 Matthew Hunt Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 35+ 15:24.5 34 0:43:22.9 6
3 Jeremy Wade Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 15:59.5 37 0:46:35.0 10
3 Rhys Thomas Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 16:50.3 44 0:48:44.0 11
3 Brent Atkins Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 16:12.8 39 0:50:24.7 12
3 Darryl Robinson Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 16:59.7 46 0:53:19.0 13
3 Mike Keenan Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 19:42.4 56 0:53:49.5 14
3 Paul Hewitson Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 14:37.3 4 0:44:12.3 1
3 James Turner Wellington Scottish Masters Men 50+ 15:29.1 10 0:45:26.2 2
3 Simon Wright Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 16:15.0 19 0:48:15.4 3
3 Ian Macfarlane Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 17:18.7 33 0:49:26.5 4
3 Chris Speakman Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 17:19.7 34 0:50:57.4 6
3 David Hood Trentham United Harrier Club Masters Men 50+ 19:50.2 48 0:52:01.7 7
3 Taro Matsumoto Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 16:35.9 25 0:50:42.6 5
3 Paul Strickland Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 18:44.2 42 0:52:36.6 8
3 Nicholas Bagnall Wellington Scottish Masters Men 50+ 18:09.9 36= 0:55:38.7 9
3 Nigel Heeney Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 18:17.8 39 0:56:16.1 10
3 Craig Jarrett Kapiti Running and Tri Club Masters Men 50+ 19:54.6 49 0:57:31.9 12
3 John Robertson Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 18:10.1 38 0:57:02.9 11
3 Roger Vincent Aurora Harriers Masters Men 50+ 19:59.5 50 1:04:21.5 14
3 Richard Owen Victoria University Athletic Club Masters Men 50+ 24:01.1 54 0:59:49.7 13
3 Callum Wos Trentham United Harrier Club Junior Men 13:49.8 9 0:40:25.6 2
3 Henry Beliveau Wellington Harrier Athletic Club Junior Men 12:07.5 1 0:39:57.8 1
3 Nathan Butchard Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 14:22.5 16 0:41:00.7 3
3 Theo Wilkinson Wellington Harrier Athletic Club Junior Men 14:35.4 19 0:41:20.6 4
3 Jonathan Green Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 16:27.4 30 0:45:40.1 6
3 Bladon Roe Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 15:32.5 26 0:44:48.0 5
3 Lachlan Millar Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 16:44.9 32 0:47:44.2 7
3 Xcylaus Johnson Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 15:28.5 25 0:47:43.3 8
3 Daniel Jones Wellington Scottish Senior Men 11:39.2 2 0:36:20.7 1
3 Nathan Tse Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 12:21.7 7 0:38:33.3 3
3 David Martin Feilding Moa Harrier Club Senior Men 12:51.4 11 0:38:37.0 4
3 John O'Driscoll Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 13:00.4 17 0:38:56.2 5
3 Bert Prendergast Wellington Scottish Senior Men 13:14.0 23 0:39:35.6 6
3 Nick Sasse Victoria University Athletic Club Senior Men 13:22.5 26 0:39:23.4 2
3 Cameron Forrest Olympic Harrier and Athletic Club Senior Men 14:34.1 45 0:40:00.1 7
3 Hugh Taylor Trentham United Harrier Club Senior Men 13:55.9 36 0:41:01.6 8
3 Oliver McLean Wellington Scottish Senior Men 13:56.7 37 0:41:07.2 9
3 George Furniss Victoria University Athletic Club Senior Men 13:54.5 34 0:42:26.1 10
3 Clint Morris Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 15:26.7 49 0:42:44.3 11
3 Matthew Womack Victoria University Athletic Club Senior Men 15:58.6 51 0:45:43.3 12
3 James Coventry Wellington Scottish Senior Men 16:15.2 52 0:48:42.1 13
3 Matyas James Wellington Scottish Senior Men 17:27.2 55 0:52:26.1 14
3 Kaden Cherian Victoria University Athletic Club Senior Men 15:41.3 50 0:54:46.1 15
3 Sarah Riceman Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 14:33.8 5 0:43:32.2 1
3 Ali Campbell Wellington Scottish Senior Women 14:57.3 8 0:43:52.5 2
3 Natalie Hardaker Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 15:57.4 15 0:45:54.8 3
3 Michaela Walker Olympic Harrier and Athletic Club Senior Women 16:08.8 16 0:47:07.2 4
3 Charlotte Carpenter Victoria University Athletic Club Senior Women 17:02.8 21 0:51:48.1 5
3 Danielle Trewoon Wellington Scottish Senior Women 16:43.0 19 0:53:14.5 7
3 Sophie Whelan Wellington Scottish Senior Women 17:23.7 22 0:50:45.5 6
3 Jaime Vessiot Wellington Scottish Senior Women 17:53.4 26 0:56:10.5 8
3 Marie Nicholls Trentham United Harrier Club Senior Women 24:46.1 34 1:11:02.7 9
3 Kristina Cameron Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 18:45.7 9 0:54:27.1 1
3 Karyn McLean Wellington Scottish Masters Women 35+ 19:47.5 17 0:57:09.6 3
3 Jacqui Cope Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 35+ 19:11.0 12 0:54:50.3 2
3 Sarah Tobin Trentham United Harrier Club Masters Women 35+ 19:19.5 13 0:59:55.6 4
3 Kristin Hickling Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 21:05.4 23 1:00:07.8 5
3 Keryn Morgan Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Women 35+ 23:59.8 28 1:02:28.3 6
3 Catherine Alderton Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 35+ 18:21.0 8 1:10:16.8 7
3 Carrie Yaxley Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 28:36.9 31 1:21:34.9 8
3 Angela Clark Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 17:15.5 1 0:53:22.9 1
3 Helen Bradford Wellington Scottish Masters Women 50+ 19:36.6 7 1:01:17.8 2
3 Fiona MacMaster Wellington Scottish Masters Women 50+ 25:10.3 11 1:15:00.9 2
3 Robyn Sharma Aurora Harriers Masters Women 50+ 26:13.4 14 1:18:44.7 2
3 Lucy Jurke Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 15:30.4 9 0:44:50.5 1
3 Phoebe Squire Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 15:19.2 8 0:45:43.6 2
3 Maia Holden Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 15:55.3 16 0:47:59.5 4
3 Lola Campbell Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 15:37.0 10 0:47:58.8 3
3 Lucy Hannah Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 15:43.2 12 0:49:09.7 5
3 Jane Doyle Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 17:39.6 35 0:50:27.1 6
3 Mei von Dadleszen Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 19:08.2 42 0:53:05.4 10
3 Lillie Beliveau Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 16:46.0 23 0:51:02.8 7
3 Zoe Hilton Trentham United Harrier Club Junior Women 15:50.3 14 0:52:03.6 8
3 Bianca Cornell Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 18:07.9 37 0:52:26.7 9
3 Emalise Alding Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 18:29.9 38= 0:59:05.3 11
4 Peter Wood Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 19:59.8 11 1:15:26.6 1
4 Max O'Kane Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 19:40.2 9 1:18:07.5 2
4 Paul Rodway Wellington Scottish Open masters 60 19:41.8 10 1:19:54.5 3
4 David Thorburn Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 20:53.2 16 1:23:16.9 4
4 Paul Forster Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 17:48.0 2 1:24:14.5 5
4 Mike Binkhorst Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 22:44.7 22 1:32:55.1 6
4 Bev Hodge Wellington Scottish Open masters 60 23:12.9 25 1:33:14.4 7
4 Roger Childs Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 26:27.5 30 1:48:19.8 8
4 Shelley Tietjens Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 19:04.3 15= 1:11:33.4 1
4 Ash Hough Kapiti Running and Tri Club Composite Team 17:58.9 11 1:11:40.5 6
4 Isabel Bridgman Wellington Scottish Composite Team 18:15.2 12 1:12:19.9 2
4 Stuart Graham Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 16:40.1 6 1:12:48.7 3
4 Craig Holden 2 Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 15:41.7 4 1:25:08.8 4
4 Peter Ellis Kapiti Running and Tri Club Composite Team 26:35.5 23 1:25:10.0 5
4 Rowan Hooper Wellington Scottish Masters Men 35+ 13:06.9 6 0:51:42.8 1
4 James Waite Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 35+ 14:27.2 25 0:53:32.6 2
4 Dan Clendon 2 Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 35+ 13:12.3 8 0:56:28.0 3
4 Alvirg Busa Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 13:44.2 13 0:57:14.2 4
4 Stephen Bass Wellington Scottish Masters Men 35+ 14:08.9 19 0:57:30.5 5
4 Malcolm Kerr Wellington Scottish Masters Men 35+ 16:49.7 43 0:57:43.9 6
4 Josh Campbell Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 12:59.0 4= 0:58:02.0 7
4 Butch Borlase Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 14:20.3 20 0:58:05.6 8
4 Antony Jackson Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 35+ 18:43.1 53 1:02:06.0 9
4 John Abbott Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 16:15.5 40 1:02:50.5 10
4 Tim von Dadleszen Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 18:05.3 52 1:06:49.2 11
4 Matt Rollinson Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 19:19.9 55 1:09:44.6 12
4 Scott Waldrom Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 17:03.7 48 1:10:22.7 13
4 Harley Hubbard Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 17:03.2 47 1:10:52.7 14
4 Steve Gawn Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 14:07.8 1 0:58:20.2 1
4 Todd Stevens Wellington Scottish Masters Men 50+ 14:30.5 2 0:59:56.6 2
4 Bruce Atmore Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 16:03.9 16 1:04:19.3 3
4 Jono Hales Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 14:55.5 6 1:04:22.0 4
4 Michael Waterman Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 15:14.9 9 1:06:12.3 5
4 Bill Edwards Trentham United Harrier Club Masters Men 50+ 15:33.9 11 1:07:35.7 6
4 Michele Goverale Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 17:05.6 30 0:51:40.5 7
4 Bill Trumptter Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 16:29.5 24 1:09:06.1 8
4 Phil Sadgrove Wellington Scottish Masters Men 50+ 18:09.9 36= 0:55:38.8 9
4 Nigel Kirk Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 16:07.4 18 1:12:23.5 10
4 Ricky Bevan Kapiti Running and Tri Club Masters Men 50+ 16:28.8 23 1:14:00.7 11
4 Albert van Veen Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 25:11.2 55 1:22:14.1 12
4 Hadley Bond Aurora Harriers Masters Men 50+ 23:52.6 53 1:28:14.1 13
4 John Vickerman Victoria University Athletic Club Masters Men 50+ 31:59.2 56 1:31:49.0 14
4 Hassan McCall Trentham United Harrier Club Junior Men 13:42.6 7 0:54:08.2 1
4 Aidan Chesney Wellington Harrier Athletic Club Junior Men 14:36.7 20 0:54:34.5 2
4 Connor Elsworth Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 13:48.9 8 0:54:49.6 3
4 Jag Willers Wellington Harrier Athletic Club Junior Men 14:30.8 17 0:55:51.5 4
4 Nathaniel Graham Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 14:16.6 13 0:59:56.7 5
4 Oliver harland Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 15:43.6 28 1:00:31.6 6
4 Max Doherty 2 Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 14:18.9 15 1:02:03.1 7
4 David Cook Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 15:25.2 24 1:03:08.5 8
4 Tim Hodge Wellington Scottish Senior Men 12:13.1 6 0:48:33.8 1
4 Max Karamanolis Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 12:08.5 5 0:50:41.8 2
4 Damion Lardner Feilding Moa Harrier Club Senior Men 12:06.1 4 0:50:43.0 3
4 Julian Baker Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 13:14.7 24 0:52:10.9 4
4 Kristian Day Wellington Scottish Senior Men 13:05.2 19 0:52:40.8 5
4 Will Critchlow Victoria University Athletic Club Senior Men 13:40.0 31 0:53:03.5 6
4 Simon Angus Olympic Harrier and Athletic Club Senior Men 13:16.7 25 0:53:16.8 7
4 Thomas Strawbridge Trentham United Harrier Club Senior Men 12:54.9 14 0:53:56.5 8
4 Ben Bielski Wellington Scottish Senior Men 14:08.0 40 0:55:15.2 9
4 Dan Hunt Victoria University Athletic Club Senior Men 13:24.9 27 0:55:51.0 10
4 Louis Hogan Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 14:13.1 42 0:56:57.4 11
4 Paddy Ou Victoria University Athletic Club Senior Men 16:37.7 53 1:02:21.0 12
4 Murtesa Hassen Wellington Scottish Senior Men 14:24.7 43 1:03:06.8 13
4 Rupert Rouch Wellington Scottish Senior Men 17:14.5 54 1:09:40.6 14
4 Zac Milne Victoria University Athletic Club Senior Men 19:23.8 57 1:14:09.9 15
4 Esther George Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 14:13.4 2 0:57:45.5 1
4 Maeve O'Regan-Smith Wellington Scottish Senior Women 16:14.3 17 1:00:06.7 2
4 Andrea Peat 2 Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 15:14.0 9 1:01:08.8 3
4 Emma Douglass Olympic Harrier and Athletic Club Senior Women 14:52.6 7 1:01:59.7 4
4 Rain Milne Victoria University Athletic Club Senior Women 17:36.1 25 1:09:24.3 5
4 Maree O'Regan Wellington Scottish Senior Women 17:25.8 23 1:10:40.3 6
4 Neve Kerrison Wellington Scottish Senior Women 25:29.7 36 1:16:15.1 7
4 Kath Littler Wellington Scottish Senior Women 20:59.8 31 1:17:10.3 8
4 Lisa Kynaston Trentham United Harrier Club Senior Women 22:06.8 33 1:33:09.5 9
4 Anna Douglas Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 17:12.5 4 1:11:39.6 1
4 Lindsay Young Wellington Scottish Masters Women 35+ 16:07.7 1 1:13:17.3 2
4 Sarah Bakker Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 35+ 18:49.4 10 1:13:39.8 3
4 Michelle Wos Trentham United Harrier Club Masters Women 35+ 20:35.9 20 1:20:31.5 4
4 Delores Litherland Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 20:47.0 21 1:20:54.8 5
4 Annabel Montgomery Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Women 35+ 23:02.6 26 1:25:30.9 6
4 Liz Anderson Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 35+ 19:52.2 18 1:30:09.1 7
4 Cat Wild Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 22:40.0 25 1:44:15.0 8
4 Michelle van looy Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 18:50.2 5 1:12:13.1 1
4 Anne Hare Wellington Scottish Masters Women 50+ 19:05.7 6 1:20:23.5 2
4 Andrena Patterson Wellington Scottish Masters Women 50+ 25:14.3 12 1:40:15.3 2
4 Jocelyn Syme Aurora Harriers Masters Women 50+ 28:50.7 15 1:47:35.4 2
4 Maeghan Casey Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 14:36.6 2 0:59:27.1 1
4 Gabriella Healy Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 15:40.5 11 1:01:24.1 2
4 Hannah Wade Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 15:59.3 17 1:03:58.8 3
4 Sarah Bassett Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 17:06.7 29 1:05:05.4 4
4 Rosa Stanley Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 16:54.8 25 0:49:10.0 5
4 Eva Green Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 16:13.3 20 1:06:40.4 6
4 Amy McHardy 2 Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 14:43.8 3 1:07:49.2 7
4 Lily Davies Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 17:17.0 34 1:08:19.8 8
4 Savannah Allen Trentham United Harrier Club Junior Women 16:49.6 24 1:08:53.2 9
4 Christie Heath Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 18:54.7 41 1:11:21.4 10
4 Emily Forster Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 17:06.9 30 1:16:12.3 11