Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > University Relay 2020

Event results

University Relay, Mackays Crossing, QEII Park Saturday, 8 August 2020

Harriers Wellington inter-club event

This year we had 15 teams taking place, with good conditions underfoot but a cool southerly to make the first and last quarters tough. 

The highlight was our Senior Men's team, featuring Will Anthony and Toby Gualter, taking second place behind Scottish and just sneaking in ahead of the winning Needle Relay team, Wellington. Will's time was the third fastest lap of the day, less than a second slower than Hamish Carson (fastest time), while Toby, running the last lap, was fourth - regaining second place for the team. Farewell to Toby who now leaves NZ to take up his university scholarship in the US. 

Our Senior Women were again second to Wellington, with Susannah and Deb running 2nd and 4th fastest lap times. 

Four more second places - from the Junior Men (Olympic teams also 3rd and 4th), the Junior Women, the Womens Masters 50, and the Open Masters 60. 

Special mention to Graeme moss for running the fastest time in the 60s grade, more than half a minute faster than the second fastest time - good job!

Results

Table View     Individual Result Search

Filter results:

reset filters

Hint: To sort results, click the column headings.

Note sorting by time is alphabetic, not time based (so 1:00:00 comes after 0:50:00 because 1 comes after 0, but before 50:00 because 1 comes before 5).

up arrowLap Name Club/Team Grade/Division Lap Time Team time Lap place
1 James Waite Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 15:05.6 15:05.6 2
1 Scarlett Anderson Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 17:29.2 17:29.2 11
1 Cameron Forsyth Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 14:23.9 14:23.9 1
1 Bertram Manz Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 18:35.3 18:35.3 15
1 Laura Wood Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 20:12.0 20:12.0 20
1 Terry Fraser Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 16:25.1 16:25.1 8
1 Katie Jenkins Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 16:54.7 16:54.7 9
1 Jennie Alderton-Moss Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 21:19.2 21:19.2 25
1 Thomas Strawbridge Trentham United Harrier Club Junior Men 12:59.9 12:59.9 1
1 James Wembridge Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 15:02.5 15:02.5 8
1 Jacob Kilmister Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 14:42.2 14:42.2 6
1 Xcylaus Johnson Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 17:02.3 17:02.3 20
1 Blake Miscall Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 16:16.7 16:16.7 16
1 Max Tebbutt Trentham United Harrier Club Junior Men 16:31.5 16:31.5 17
1 Nathaniel Graham Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 15:34.2 15:34.2 12
1 Maia Wilkinson Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 15:39.6 15:39.6 1
1 Ava Sutherland Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 15:40.8 15:40.8 2
1 Gabrielle Healey Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 16:27.6 16:27.6 9
1 Madison Wos Trentham United Harrier Club Junior Women 17:06.5 17:06.5 17
1 Maia Holbert Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 17:23.3 17:23.3 20
1 Eva Green Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 16:43.7 16:43.7 11
1 Juliet Moorhead Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 17:06.1 17:06.1 16
1 Geoff Ferry Wellington Scottish Masters Men 35+ 13:57.9 13:57.9 6
1 Hirotaka Tanimoto Wellington Scottish Masters Men 35+ 13:14.1 13:14.1 1
1 Josh Campbell Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 14:28.0 14:28.0 8
1 Andy Ford Wellington Scottish Masters Men 35+ 14:59.6 14:59.6 13
1 John Abbott Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 17:00.9 17:00.9 25
1 Darren Gordon Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 35+ 15:05.8 15:05.8 15
1 Hayden Smith Wellington Scottish Masters Men 35+ 16:02.4 16:02.4 20
1 Bill Wang Wellington Scottish Masters Men 35+ 17:51.4 17:51.4 31
1 Andrew Smith Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 19:36.7 19:36.7 40
1 Ioasa Kosena Victoria University Athletic Club Masters Men 35+ 18:33.4 18:33.4 35
1 Kike Keenan Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 18:28.5 18:43.9 34
1 Roger Vincent Aurora Harriers Masters Men 35+ 21:23.5 21:23.5 45
1 Grant McLean Wellington Scottish Masters Men 50+ 14:31.9 14:31.9 1
1 Todd Stevens Wellington Scottish Masters Men 50+ 15:35.9 15:35.9 5
1 Paul Hewitson Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 15:05.7 15:05.7 3
1 Adrian Jurke Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 16:36.9 16:36.9 11
1 David Hood Trentham United Harrier Club Masters Men 50+ 18:30.7 18:30.7 25
1 Ali Kenworthy Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 17:58.2 17:58.2 23
1 Paul Newsom Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 17:32.5 17:32.5 21
1 Joseph Muollo Wellington Scottish Masters Men 50+ 18:40.7 18:40.7 27
1 Phil Wallace Victoria University Athletic Club Masters Men 50+ 16:46.9 16:46.9 13
1 Michael Cummins Wellington Scottish Open masters 60 17:33.5 17:33.5 2
1 Graeme Moss Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 17:00.9 17:00.9 1
1 Paul May Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 18:55.7 18:55.7 3
1 Richard Sweetman Wellington Scottish Open masters 60 23:21.0 23:21.0 16
1 Bill Gardner Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 23:20.5 23:20.5 15
1 Seamus Kane Wellington Scottish Senior Men 12:20.5 12:20.5 2
1 Will Anthony Olympic Harrier and Athletic Club Senior Men 12:20.6 12:20.6 3
1 Max Karamanolis Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 13:09.4 13:09.4 9
1 Ben Twyman Wellington Scottish Senior Men 13:22.1 13:22.1 10
1 Kristian Day Wellington Scottish Senior Men 14:01.0 14:01.0 18
1 Simon Wills Victoria University Athletic Club Senior Men 14:03.4 14:03.4 20
1 Richard Swan Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 14:37.2 14:37.2 27
1 Liam Jones Wellington Scottish Senior Men 14:27.4 14:27.4 25
1 Ronan McIlvenny Victoria University Athletic Club Senior Men 14:49.0 14:49.0 30
1 Robbie Weaver Victoria University Athletic Club Senior Men 16:13.7 16:13.7 43
1 Hugh Taylor Trentham United Harrier Club Senior Men 14:46.9 14:46.9 29
1 Lucas Duross Wellington Scottish Senior Men 13:26.4 13:26.4 11
1 Tom Bland Kapiti Running and Tri Club Senior Men 15:39.2 15:39.2 40
1 Karl Jackson Wellington Scottish Senior Men 17:01.5 17:01.5 50
1 Hamish Paterson Victoria University Athletic Club Senior Men 19:32.5 19:32.5 59
1 Jean Kozyniak Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 14:39.7 14:39.7 1
1 Deborah Lynch Olympic Harrier and Athletic Club Senior Women 15:30.5 15:30.5 4
1 Danielle Trewoon Wellington Scottish Senior Women 17:35.6 17:35.6 16
1 Cassie Sutherland Victoria University Athletic Club Senior Women 18:47.0 18:47.0 21
1 Anan Spencer Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 18:57.6 18:57.6 24
1 Nina Maurer Wellington Scottish Senior Women 17:38.5 17:38.5 17
1 Janine Sharma Victoria University Athletic Club Senior Women 19:54.8 19:54.8 32
1 Jaime Vessiot Wellington Scottish Senior Women 19:31.8 19:31.8 29
1 Emma Sturmfels Wellington Scottish Senior Women 19:15.9 19:15.9 27
1 Shar McDonald Trentham United Harrier Club Senior Women 20:18.0 20:18.0 34
1 Mel Stevens Wellington Scottish Masters Women 35+ 15:38.4 15:38.4 1
1 Renae Creser Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 18:43.9 18:28.5 7
1 Lindsay Young Wellington Scottish Masters Women 35+ 21:27.2 21:27.2 9
1 Pam Graham Wellington Scottish Masters Women 35+ 24:41.0 24:41.0 16
1 Liz Gibson Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Women 35+ 24:23.8 24:23.8 14
1 Anudchana Desai Aurora Harriers Masters Women 35+ 25:56.9 25:56.9 21
1 Heather Walker Wellington Scottish Masters Women 50+ 15:52.0 15:52.0 1
1 Angela Clark Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 18:51.9 18:51.9 5
1 Michele Allison Wellington Scottish Masters Women 50+ 20:22.3 20:22.3 13
1 Maria Williams Wellington Scottish Masters Women 50+ 26:06.7 26:06.7 19
1 Alison Speakman Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 27:44.3 27:44.3 20
2 Jane Leverington Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 22:04.6 37:10.2 27
2 Lillie Davies Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 18:28.6 35:57.8 14
2 Alan Carman Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 19:19.6 33:43.5 17
2 Peter Fawley Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 19:14.6 37:49.9 16
2 Lucy Houlihan Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 20:01.6 40:13.7 18
2 Theo Wilkinson Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 16:21.8 32:47.0 7
2 Andy Rawlins Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 18:00.9 34:55.6 13
2 Jacqueline Cope Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 20:23.7 41:42.9 21
2 Daniel du Toit Trentham United Harrier Club Junior Men 14:00.4 27:00.3 2
2 Noah Abbott Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 14:26.0 29:28.5 4
2 Nathan Butchard Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 15:23.9 30:06.0 10
2 Ollie Harland Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 16:03.1 33:05.5 15
2 Thomas Prichard Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 17:50.4 34:07.1 24
2 Caleb Rice Trentham United Harrier Club Junior Men 18:14.3 34:45.9 27
2 Alexander Prichard Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 17:57.7 33:31.9 25
2 Esther Squire Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 15:53.3 31:32.9 4
2 Jessica Hughes Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 17:19.0 32:59.8 19
2 Phoebe Squire Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 16:25.6 32:53.2 8
2 Katie Jordan Trentham United Harrier Club Junior Women 17:28.7 34:35.2 21
2 Olivia Pugh Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 17:04.5 34:27.8 15
2 Emalise Alding Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 19:24.6 36:08.3 28
2 Addison Jetly Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 17:50.0 34:56.1 23
2 Stephen Day Wellington Scottish Masters Men 35+ 13:38.6 27:36.5 3
2 Valentino Luna Hernandez Wellington Scottish Masters Men 35+ 14:05.2 27:19.3 7
2 Brian Garmonsway Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 13:25.5 27:53.6 2
2 Stephen Bass Wellington Scottish Masters Men 35+ 15:19.9 30:19.5 17
2 Trent Corbett Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 15:07.0 32:08.0 16
2 Matt Rodgers Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 35+ 14:45.5 29:51.3 11
2 Iain Shaw Wellington Scottish Masters Men 35+ 17:07.2 33:09.6 27
2 Brad Wong Wellington Scottish Masters Men 35+ 17:06.7 34:58.1 26
2 Darryl Robinson Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 18:19.7 37:56.4 32
2 Sashi Athota Victoria University Athletic Club Masters Men 35+ 20:17.1 38:50.5 42
2 Terry Morris Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 20:54.4 38:57.8 44
2 Jim Sutton Aurora Harriers Masters Men 35+ 22:58.9 44:22.4 46
2 Dave Kettles Wellington Scottish Masters Men 50+ 15:26.1 29:58.0 4
2 Nicholas Bagnall Wellington Scottish Masters Men 50+ 16:57.3 32:33.2 14
2 Nick Perry Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 16:42.1 31:47.7 12
2 Mark Anderson Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 16:22.8 32:59.7 8
2 Stephen Mair Trentham United Harrier Club Masters Men 50+ 16:36.5 35:07.2 10
2 Liam Healy Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 18:56.7 36:54.9 28
2 Karl Van Polanen Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 18:40.0 36:12.5 26
2 Glen Wallis Wellington Scottish Masters Men 50+ 19:19.0 37:59.7 31
2 Richard Owen Victoria University Athletic Club Masters Men 50+ 22:35.0 39:21.9 34
2 Marshall Clark Wellington Scottish Open masters 60 19:03.0 36:36.5 4
2 Max O'Kane Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 20:01.0 37:01.8 5
2 Tony Dawbin Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 21:09.9 40:05.6 10
2 Ross Lake Wellington Scottish Open masters 60 22:12.8 45:33.8 13
2 Mike Pearse Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 20:10.2 43:30.7 7
2 Hamish Carson Wellington Scottish Senior Men 12:19.8 24:40.3 1
2 Simon Angus Olympic Harrier and Athletic Club Senior Men 14:05.2 26:25.7 21
2 John O'Driscoll Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 13:34.9 26:44.3 12
2 Jamies Barnes Wellington Scottish Senior Men 12:59.9 26:22.0 8
2 Alistair Richardson Wellington Scottish Senior Men 13:49.0 27:50.1 15
2 Ryan Hunt Victoria University Athletic Club Senior Men 14:00.8 28:04.2 17
2 Theo Purdy Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 14:17.2 28:54.5 23
2 Matt Bonner Wellington Scottish Senior Men 16:45.8 31:13.1 47
2 Oskar Victor Victoria University Athletic Club Senior Men 15:00.2 29:49.2 32
2 Alexey Amos Victoria University Athletic Club Senior Men 15:47.1 32:00.8 42
2 Harry Poland Trentham United Harrier Club Senior Men 15:24.7 30:11.6 37
2 Dave Wilson Wellington Scottish Senior Men 17:55.8 31:22.2 54
2 Alvirg Busa Kapiti Running and Tri Club Senior Men 14:51.2 30:30.5 31
2 Malcolm Kerr Wellington Scottish Senior Men 18:35.4 35:36.9 57
2 Zac Milne Victoria University Athletic Club Senior Men 19:43.1 39:15.6 60
2 Miranda Spencer Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 16:21.7 31:01.4 8
2 Amelia Harris Olympic Harrier and Athletic Club Senior Women 16:12.9 31:43.5 7
2 Bex Hutchinson Wellington Scottish Senior Women 17:11.5 34:47.0 11
2 Charlotte Carpenter Victoria University Athletic Club Senior Women 17:12.0 35:59.0 12
2 Sarah Drought Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 17:22.2 36:19.8 15
2 Sophie Whelan Wellington Scottish Senior Women 18:48.1 36:26.6 22
2 Grace Irwin Victoria University Athletic Club Senior Women 19:01.2 38:56.0 25
2 Herms Townsley Wellington Scottish Senior Women 19:30.9 39:02.6 28
2 Abigail Pitman Wellington Scottish Senior Women 18:55.0 38:10.9 23
2 Bethany Walker Trentham United Harrier Club Senior Women 21:14.4 41:32.5 36
2 Fiona Hayvice Wellington Scottish Masters Women 35+ 17:11.8 32:50.1 3
2 Jo Humphries Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 20:13.9 39:23.0 8
2 Della Laird Wellington Scottish Masters Women 35+ 26:52.8 48:19.9 22
2 Christine Jones Wellington Scottish Masters Women 35+ 25:42.7 50:23.8 19
2 Vanessa Trompeter Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Women 35+ 22:14.6 46:38.4 11
2 Maggie Hitchcock Aurora Harriers Masters Women 35+ 29:57.5 55:54.4 23
2 Anna Guy Wellington Scottish Masters Women 50+ 18:49.6 34:41.6 4
2 Catherine Alderton Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 19:24.4 38:16.3 9
2 Anne Hare Wellington Scottish Masters Women 50+ 20:11.0 40:33.2 12
2 Bev Hodge Wellington Scottish Masters Women 50+ 22:37.9 48:44.6 14
2 Denise Pilcher Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 23:08.2 50:52.5 15
3 Connor Chesney Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 15:20.8 52:31.0 3
3 Lillie Beliveau Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 18:00.6 53:58.4 12
3 Don McGowan Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 21:10.0 54:53.4 24
3 Bruce Michelson Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 22:58.4 1:00:48.2 28
3 Nikki Braniff-Jones Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 20:09.2 1:00:22.8 19
3 Onur Oktem Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 21:47.4 54:34.3 26
3 Nicola Hankinson Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 17:17.8 52:13.4 10
3 Annie Van Herck Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 25:04.1 1:06:47.0 29
3 Max Poland Trentham United Harrier Club Junior Men 14:40.6 41:40.9 5
3 Max Doherty Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 14:42.9 44:11.4 7
3 John Zhang Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 17:57.9 48:03.9 26
3 Theo Bray Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 17:29.3 50:34.8 22
3 Jonathan Green Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 17:20.6 51:27.7 21
3 Jacob Rice Trentham United Harrier Club Junior Men 17:40.2 52:26.1 23
3 Nicholas Green Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 16:37.6 50:09.5 18
3 Charlotte Flood-Smith Ryan Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 16:14.4 47:47.2 6
3 Lucy Jurke Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 15:59.7 48:59.5 5
3 Edie Kozyniak Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 16:23.5 49:16.7 7
3 Zoe Hilton Trentham United Harrier Club Junior Women 18:21.6 52:56.8 25
3 Sophie Holbert Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 18:56.3 53:24.1 27
3 Jane Doyle Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 18:11.3 54:19.6 24
3 Lucy Hannah Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 18:38.3 53:34.4 26
3 Rowan Hooper Wellington Scottish Masters Men 35+ 13:50.2 41:26.7 5
3 Paul Barwick Wellington Scottish Masters Men 35+ 14:44.9 42:04.3 10
3 Mark Boyd Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 16:04.2 43:57.8 21
3 Simon Keller Wellington Scottish Masters Men 35+ 15:01.2 45:20.7 14
3 Rowan P Hannah Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 16:07.1 48:15.0 22
3 Brendan Quirke Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 35+ 17:32.0 47:23.3 29
3 Matyas James Wellington Scottish Masters Men 35+ 18:25.3 51:34.9 33
3 Ray Manahan Wellington Scottish Masters Men 35+ 17:47.6 52:45.7 30
3 Carl Berendsen Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 18:56.7 56:53.1 37
3 Nick Whalley Victoria University Athletic Club Masters Men 35+ 17:22.7 56:13.2 28
3 Mike Heron Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 19:31.4 1:03:23.5 38
3 Adam Sigley Aurora Harriers Masters Men 35+ 20:12.3 1:04:34.6 41
3 Michael Wray Wellington Scottish Masters Men 50+ 15:43.3 45:41.2 6
3 James Turner Wellington Scottish Masters Men 50+ 16:32.4 49:05.6 9
3 Ian Macfarlane Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 17:13.0 49:00.7 16
3 Chris Speakman Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 17:27.8 50:27.5 19
3 Philip Secker Trentham United Harrier Club Masters Men 50+ 17:23.1 52:30.3 17
3 Dave Creamer Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 17:38.0 54:32.9 22
3 Richard Doyle Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 22:15.7 58:28.2 33
3 Don Stevens Wellington Scottish Masters Men 50+ 20:47.9 58:47.5 32
3 Gary Moller Victoria University Athletic Club Masters Men 50+ 19:13.8 58:35.7 30
3 Paul Rodway Wellington Scottish Open masters 60 20:53.2 57:29.7 9
3 Michael Binkhorst Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 22:35.5 59:37.3 14
3 Peter Wood Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 21:50.9 1:01:56.5 11
3 Bob Stephens Wellington Scottish Open masters 60 24:08.9 1:09:42.6 17
3 Zig Juchnowicz Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 24:32.8 1:08:03.5 18
3 Niam MacDonald Wellington Scottish Senior Men 12:44.8 37:25.1 5
3 Martin McCrudden Olympic Harrier and Athletic Club Senior Men 14:02.0 40:27.7 19
3 Nathan Tse Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 12:47.4 39:31.6 6
3 Bert Prendergast Wellington Scottish Senior Men 14:09.5 40:31.5 22
3 Harry Mclean Wellington Scottish Senior Men 14:34.5 42:24.6 26
3 Stuart Engleback Victoria University Athletic Club Senior Men 15:14.6 43:18.9 36
3 Daniel Palrefyman Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 13:58.1 42:52.6 16
3 Tom Sawyer Wellington Scottish Senior Men 14:46.4 45:59.6 28
3 Thomas Dodds Victoria University Athletic Club Senior Men 16:35.2 46:24.4 46
3 George Furniss Victoria University Athletic Club Senior Men 15:29.3 47:30.0 38
3 Tom Poland Trentham United Harrier Club Senior Men 19:04.9 49:16.5 58
3 Alistair Collow Wellington Scottish Senior Men 16:49.4 48:11.6 48
3 Finlay Bland Kapiti Running and Tri Club Senior Men 18:04.4 48:34.9 56
3 Dan Rakic Wellington Scottish Senior Men 16:58.0 52:34.9 49
3 Tommy Boyd Victoria University Athletic Club Senior Men 17:38.9 56:54.5 53
3 Sarah Riceman Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 15:37.1 46:38.5 5
3 Saskia Knox Olympic Harrier and Athletic Club Senior Women 16:37.8 48:21.2 10
3 Amy Walker Wellington Scottish Senior Women 16:02.6 50:49.6 6
3 Myra Moller Victoria University Athletic Club Senior Women 18:24.3 54:23.3 18
3 Ella Bates-Hermans Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 21:22.8 57:42.7 37
3 Anna Hooper Wellington Scottish Senior Women 17:13.6 53:40.1 13
3 Sophie Halliday Victoria University Athletic Club Senior Women 20:33.9 59:29.9 35
3 Jasmine Smith Wellington Scottish Senior Women 19:37.3 58:39.9 30
3 Kahurangi Graham Wellington Scottish Senior Women 26:17.8 1:04:28.7 40
3 Sarah du Toit Trentham United Harrier Club Senior Women 23:00.0 1:04:32.4 38
3 Carla Denneny Wellington Scottish Masters Women 35+ 16:38.9 49:29.0 2
3 Christine Heron Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 24:25.6 58:54.3 15
3 Kath Littler Wellington Scottish Masters Women 35+ 21:31.8 1:09:51.7 10
3 Loretta de Sourdy Wellington Scottish Masters Women 35+ 25:19.4 1:15:43.1 17
3 Keryn Morgan Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Women 35+ 25:47.9 1:12:26.2 20
3 Karen Sigley Aurora Harriers Masters Women 35+ 24:23.7 1:20:18.0 13
3 Melissa Moon Wellington Scottish Masters Women 50+ 19:04.0 53:45.6 6
3 Jan Sheppard Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 19:05.9 57:22.2 7
3 Tanya Lavington Wellington Scottish Masters Women 50+ 20:03.9 1:00:37.1 11
3 Kirsty Burnett Wellington Scottish Masters Women 50+ 25:18.8 1:14:03.4 17
3 Eleanore Brown Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 23:42.8 1:14:35.3 16
4 Paul Hewitson (2) Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 16:09.2 1:08:40.2 6
4 Unknown?? Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 16:06.1 1:10:04.6 5
4 Stewart Clement Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 20:45.6 1:15:39.0 23
4 John Beale Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 15:53.4 1:16:41.7 4
4 Shelley Tietjens Wainuiomata Athletic and Harrier Club Composite Team 20:43.9 1:21:06.8 22
4 Katrina Michelson Wellington Harrier Athletic Club Composite Team 28:44.9 1:23:19.2 30
4 Peter Hanson Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 32:19.2 1:24:32.6 32
4 Anneke Binkhorst Olympic Harrier and Athletic Club Composite Team 30:02.4 1:36:49.4 31
4 Josh Jordan Trentham United Harrier Club Junior Men 15:11.0 56:51.9 9
4 Reuben Beard Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 14:06.7 58:18.1 3
4 Ryan Mackay Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 16:38.3 1:04:42.3 19
4 James Wembridge (2) Olympic Harrier and Athletic Club Junior Men 15:48.4 1:06:23.2 14
4 Anton Leisner Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 15:31.0 1:06:58.7 11
4 Hassan McCall Trentham United Harrier Club Junior Men 15:41.5 1:08:07.6 13
4 Tyler Rollo Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Men 18:26.4 1:08:35.9 28
4 Sarah Hay Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 16:44.6 1:04:31.8 13
4 Poppy Rae Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 15:50.1 1:04:49.6 3
4 Lulu Davies Wellington Harrier Athletic Club Junior Women 16:40.5 1:05:57.2 10
4 Savannah Allen Trentham United Harrier Club Junior Women 16:50.5 1:09:47.3 14
4 Annabel Tuck Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 17:18.2 1:10:42.2 18
4 Jessica McKenzie Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Junior Women 16:44.0 1:11:03.6 12
4 Maia Suttie Olympic Harrier and Athletic Club Junior Women 17:39.8 1:11:14.2 22
4 James Richardson Wellington Scottish Masters Men 35+ 13:45.9 55:12.6 4
4 Alasdair Saunders Wellington Scottish Masters Men 35+ 14:55.0 56:59.3 12
4 Michael Beaumont Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 15:45.0 59:42.8 18
4 Dion Gamperle Wellington Scottish Masters Men 35+ 15:47.0 1:01:07.8 19
4 Joe Fowler Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 35+ 14:44.4 1:02:59.4 9
4 Paul Strickland Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 35+ 19:31.8 1:06:55.1 39
4 Adrian Macquet Wellington Scottish Masters Men 35+ 16:53.0 1:08:27.9 24
4 Nico Vessiot Wellington Scottish Masters Men 35+ 16:24.3 1:09:10.0 23
4 Matt Poland Trentham United Harrier Club Masters Men 35+ 18:40.3 1:15:33.4 36
4 Dave Eastgate Victoria University Athletic Club Masters Men 35+ 20:17.6 1:16:30.8 43
4 Rob Calder Kapiti Running and Tri Club Masters Men 35+ 24:13.3 1:21:44.8 47
4 Neon Tang Aurora Harriers Masters Men 35+ 29:12.0 1:33:46.7 48
4 Peter Stevens Wellington Scottish Masters Men 50+ 14:44.1 1:00:25.3 2
4 Gerard Gordon Wellington Scottish Masters Men 50+ 15:43.8 1:04:37.5 7
4 Murry Peebles Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 17:24.8 1:06:25.6 18
4 Chris Sutherland Olympic Harrier and Athletic Club Masters Men 50+ 17:28.5 1:07:56.0 20
4 Kevin Thompson Trentham United Harrier Club Masters Men 50+ 17:04.8 1:09:35.1 15
4 Gordon Clarke Wellington Harrier Athletic Club Masters Men 50+ 18:57.9 1:13:30.9 29
4 Bill Trompetter Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Men 50+ 17:59.3 1:16:27.5 24
4 Stu Beresford Wellington Scottish Masters Men 50+ 22:49.3 1:21:36.8 35
4 John Vickerman Victoria University Athletic Club Masters Men 50+ 33:19.1 1:31:54.8 36
4 John Gardiner Wellington Scottish Open masters 60 20:50.7 1:18:20.4 8
4 Brian Rusbridge Olympic Harrier and Athletic Club Open masters 60 21:52.9 1:21:30.2 12
4 Brian Hayes Wellington Harrier Athletic Club Open masters 60 20:03.3 1:21:59.8 6
4 John Howell Wellington Scottish Open masters 60 25:56.7 1:35:39.3 20
4 Peter Ellis Kapiti Running and Tri Club Open masters 60 25:25.2 1:33:28.7 19
4 Malcolm Hodge Wellington Scottish Senior Men 12:58.5 50:23.6 7
4 Toby Gualter Olympic Harrier and Athletic Club Senior Men 12:36.4 53:04.1 4
4 Will Bell Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 13:47.9 53:19.5 14
4 Matt Moloney Wellington Scottish Senior Men 13:39.2 54:10.7 13
4 Oliver Mclean Wellington Scottish Senior Men 14:19.9 56:44.5 24
4 Will Critchlow Victoria University Athletic Club Senior Men 15:02.1 58:21.0 33
4 Marcus Karamanolis Wellington Harrier Athletic Club Senior Men 15:40.8 58:33.4 41
4 Tim Judge Wellington Scottish Senior Men 15:11.8 1:01:11.4 35
4 Tim Berry Victoria University Athletic Club Senior Men 15:35.0 1:01:59.4 39
4 Tom Crumpton Victoria University Athletic Club Senior Men 16:34.0 1:04:04.0 45
4 Callum Wos Trentham United Harrier Club Senior Men 15:09.0 1:04:25.5 34
4 Jim Jones Wellington Scottish Senior Men 17:27.0 1:05:38.6 52
4 Dan Headifen Kapiti Running and Tri Club Senior Men 17:15.6 1:05:50.5 51
4 James Coventry Wellington Scottish Senior Men 16:29.4 1:09:04.4 44
4 Paddy Ou Victoria University Athletic Club Senior Men 18:04.3 1:14:58.8 55
4 Esther George Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 15:20.4 1:01:58.9 3
4 Susannah Lynch Olympic Harrier and Athletic Club Senior Women 15:13.2 1:03:34.4 2
4 Maeve O'Regan Smith Wellington Scottish Senior Women 16:26.9 1:07:16.5 9
4 Felicity Wills Victoria University Athletic Club Senior Women 19:38.8 1:14:02.1 31
4 Natalie Hardaker Wellington Harrier Athletic Club Senior Women 17:13.6 1:14:56.3 13
4 Michelle Knight Wellington Scottish Senior Women 23:18.1 1:16:58.3 39
4 Charlotte Carpenter (2) Victoria University Athletic Club Senior Women 18:33.2 1:18:03.2 19
4 Dani Stevens Wellington Scottish Senior Women 20:10.6 1:18:50.5 33
4 Danielle Trewoon (2) Wellington Scottish Senior Women 18:36.5 1:23:05.2 20
4 Belinda Walker Trentham United Harrier Club Senior Women 19:14.5 1:23:46.9 26
4 Emily Solsberg Wellington Scottish Masters Women 35+ 17:39.7 1:07:08.7 4
4 Hannah Buglass Devereux Kapiti Running and Tri Club Masters Women 35+ 18:21.4 1:23:07.6 6
4 Marketa Langova Wellington Scottish Masters Women 35+ 22:35.0 1:32:26.7 12
4 Fiona Hayvice (2) Wellington Scottish Masters Women 35+ 18:14.0 1:33:57.1 5
4 Anabel Montgomery Hutt Valley Harrier and Amateur Athletic Masters Women 35+ 25:21.8 1:37:48.0 18
4 Jocelyn Syme Aurora Harriers Masters Women 35+ 30:39.3 1:50:57.4 24
4 Helen Bradford Wellington Scottish Masters Women 50+ 20:02.4 1:13:48.0 10
4 Melissa Bray Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 18:09.4 1:15:31.5 3
4 Tricia Sloan Wellington Scottish Masters Women 50+ 19:07.0 1:19:44.1 8
4 Heather Walker (2) Wellington Scottish Masters Women 50+ 16:47.2 1:30:50.7 2
4 Jean Skilton Olympic Harrier and Athletic Club Masters Women 50+ 25:47.4 1:40:22.7 18