Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Needle Relay 2020

Event results

Needle Relay, Zephyrometer, Evans Bay Saturday, 25 July 2020
Updated 29 Jul 2020 at 8:16 pm.

Harriers Wellington inter-club event

The "Needle Relay" is a new relay that replaces the Bays Relay, which was getting too busy with road traffic. The Needle relay is based at the zephyrometer, with the start, finish and all changeovers at the same place. It consists of five laps: 3×5km (2.5km north along Evans Bay Parade and back, for laps 1, 3 and 5) and 2×3km (1.5km east along Cobham Drive and back, for laps 2 and 4). This new format also allowed U14s to race, not possible with the Bays Relay, with their own "Children's Needle Relay" (4×1.5km). 

The conditions for the event made up for last year's appalling weather - perfectly clear with a gentle northerly. While this meant the footpaths were very busy with non-competitors, the event seemed to work well.

Olympic entered four teams in the children's relay and ten in the five-lap version. Our Junior A team won the children's relay, just 10s ahead of Hutt E in second place. Our other teams were 5th, 6th and 8th - well done teams. Our WU20 team (Jess, Amy, Lucy, Saskia and Ava) won their event, nearly two minutes ahead of WHAC A in second.  Second places went to our MU20, SW and W50 teams, and third to M60 and W35. Well done teams!

Note 'lap place' below are for the individual lap, not all laps of the distance.

  • Lap 1 - 5km
  • Lap 2 - 3km
  • Lap 3 - 5km
  • Lap 4 - 3km
  • Lap 5 - 5km 

Fastest lap times: well done to...

  • Theo Bray (2nd fastest lap time for BU14), Ollie Harland (3rd fastest time for BU14),
  • Thomas White (2nd fastest MU20, 3km), Jacob Kilmister (3rd fastest MU20, 3km),
  • Amy McHardy (fastest WU20, 3km), Saskia Knox (2nd fastest WU20, 3km), Ava Sutherland (3rd fastest WU20, 5km)
  • Deb Lynch (3rd fastest SW, 5km)
  • Katie Jenkins (fastest W35, 3km), Ingrid Cree (fastest W35, 5km)
  • Mike Waterman (2nd fastest M50, 5km)
  • Cathy Alderton (2nd fastest W50, 3km)
  • Sheryne Coverdale (3rd fastest W60, 5km)

Results

Official results

Table View     Individual Result Search

Filter results:

reset filters

Hint: To sort results, click the column headings.

Note sorting by time is alphabetic, not time based (so 1:00:00 comes after 0:50:00 because 1 comes after 0, but before 50:00 because 1 comes before 5).

up arrowLap Name Club/Team Grade/Division Lap Time Lap place Team time Team place
1 Ryan McKay Olympic Harrier and Athletic Club Inc Composite Team 21:29.1 4 0:21:29.1 4
1 Brad Thompson Olympic Harrier and Athletic Club Inc Composite Team 22:05.5 6 0:22:05.5 6
1 Michael Waterman Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Men 50+ 17:35.6 2 0:17:35.6 2
1 Graeme Moss Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Men 60+ 20:50.0 1 0:20:50.0 1
1 James Wembridge Olympic Harrier and Athletic Club Inc Men Under 20 18:10.3 3 0:18:10.3 3
1 Simon Angus Olympic Harrier and Athletic Club Inc Senior Men 16:11.3 9 0:16:11.3 9
1 Deborah Lynch Olympic Harrier and Athletic Club Inc Senior Women 18:23.1 2 0:18:23.1 2
1 Deborah Platts-Fowler Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Women 35+ 20:17.0 3 0:20:17.0 3
1 Melissa Bray Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Women 50+ 22:14.0 2 0:22:14.0 2
1 Jessica Hughes Olympic Harrier and Athletic Club Inc Women Under 20 19:21.3 2 0:19:21.3 2
1 Xcylaus Johnson Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 6:03.6 5 0:06:03.6 5
1 Juliet Moorhead Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 6:04.1 6 0:06:04.1 6
1 Annabell Tuck Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 5:59.4 4 0:05:59.4 4
1 Max Wade Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 6:27.6 10 0:06:27.6 10
2 Jennifer Alderton Moss Olympic Harrier and Athletic Club Inc Composite Team 14:04.4 3 0:35:33.5 4
2 Anneke Binkhorst Olympic Harrier and Athletic Club Inc Composite Team 19:32.7 8 0:41:38.2 7
2 Chris Sutherland Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Men 50+ 12:10.4 3 0:29:46.0 3
2 Brian Rusbridge Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Men 60+ 15:11.0 3 0:36:01.0 2
2 Jacob Kilmister Olympic Harrier and Athletic Club Inc Men Under 20 10:51.4 1 0:29:01.7 3
2 Trent Corbett Olympic Harrier and Athletic Club Inc Senior Men 10:33.3 7 0:26:44.6 7
2 Katie Jenkins Olympic Harrier and Athletic Club Inc Senior Women 11:46.5 3 0:30:09.6 3
2 Jacqui Cope Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Women 35+ 13:49.0 3 0:34:06.0 3
2 Tracy Berghan Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Women 50+ 13:54.7 3 0:36:08.7 2
2 Amy McHardy Olympic Harrier and Athletic Club Inc Women Under 20 10:46.9 1 0:30:08.2 1
2 Theo Bray Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 5:40.0 1 0:11:43.6 2
2 Maia Holden Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 6:09.5 4 0:12:13.6 5
2 Sacha Kilminster Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 6:04.4 2 0:12:03.8 4
2 Shaun Robertson Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 7:40.8 11 0:14:08.4 9
3 Cam Millar Olympic Harrier and Athletic Club Inc Composite Team 20:47.5 2 0:56:21.0 4
3 Alison Speakman Olympic Harrier and Athletic Club Inc Composite Team 30:52.6 8 1:12:30.8 8
3 Adrian Jurke Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Men 50+ 20:21.4 4 0:50:07.4 4
3 Sheryne Coverdale Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Men 60+ 25:31.9 3 1:01:32.9 3
3 Nathan Butchard Olympic Harrier and Athletic Club Inc Men Under 20 18:53.2 3 0:47:54.9 3
3 Luke Spindlove Olympic Harrier and Athletic Club Inc Senior Men 17:57.4 9 0:44:42.0 7
3 Amelia Harris Olympic Harrier and Athletic Club Inc Senior Women 20:13.1 3 0:50:22.7 2
3 Bridget Baker Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Women 35+ 24:12.5 3 0:58:18.5 3
3 Angela Clark Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Women 50+ 22:10.4 2 0:58:19.1 2
3 Lucy Jurke Olympic Harrier and Athletic Club Inc Women Under 20 19:46.2 2 0:49:54.4 1
3 Ollie Harland Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 5:56.3 1 0:17:39.9 1
3 Addison Jetly Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 6:12.5 2 0:18:26.1 4
3 Charlotte Harrison Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 6:21.7 4 0:18:25.5 3
3 Oscar Thompson Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 7:30.6 8 0:21:39.0 8
4 Peter Hanson Olympic Harrier and Athletic Club Inc Composite Team 19:47.1 8 1:16:08.1 5
4 Rebecca Jenkins Olympic Harrier and Athletic Club Inc Composite Team 12:36.4 1 1:25:07.2 7
4 Chris Speakman Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Men 50+ 11:40.8 3 1:01:48.2 4
4 Mike Binkhorst Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Men 60+ 15:15.3 3 1:16:48.2 3
4 Thomas White Olympic Harrier and Athletic Club Inc Men Under 20 10:44.9 2 0:58:39.8 3
4 Craig Holden Olympic Harrier and Athletic Club Inc Senior Men 11:49.8 9 0:56:31.8 8
4 Emma Douglass Olympic Harrier and Athletic Club Inc Senior Women 11:59.9 3 1:02:22.6 3
4 Denise Pilcher Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Women 35+ 15:52.5 4 1:14:11.0 3
4 Cathy Alderton Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Women 50+ 13:25.5 1 1:11:44.6 1
4 Saskia Knox Olympic Harrier and Athletic Club Inc Women Under 20 11:43.0 1 1:01:37.4 1
4 Hugo Millar Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 6:03.6 3 0:23:43.5 1
4 Hannah Wade Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 6:04.0 4 0:24:30.1 5
4 Issy de Hair Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 6:36.1 7 0:25:01.6 6
4 Xcylaus Johnson (2) Olympic Harrier and Athletic Club Inc Under 14 Mixed 6:26.4 6 0:28:05.4 8
5 Andy Rawlins Olympic Harrier and Athletic Club Inc Composite Team 20:03.3 2 1:36:11.4 5
5 Simon Angus (2) Olympic Harrier and Athletic Club Inc Composite Team 16:51.9 1 1:41:59.1 6
5 Mark Anderson Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Men 50+ 19:34.1 3 1:21:22.3 4
5 Max O'Kane Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Men 60+ 23:48.7 3 1:40:36.9 3
5 Reuben Beard Olympic Harrier and Athletic Club Inc Men Under 20 17:26.2 1 1:16:06.0 2
5 Joe Fowler Olympic Harrier and Athletic Club Inc Senior Men 17:25.7 8 1:13:57.5 8
5 Ingrid Cree Olympic Harrier and Athletic Club Inc Senior Women 18:09.5 2 1:20:32.1 2
5 Nicola A Hankinson Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Women 35+ 21:20.9 3 1:35:31.9 3
5 Jan Sheppard Olympic Harrier and Athletic Club Inc Masters Women 50+ 22:27.8 2 1:34:12.4 2
5 Ava Sutherland Olympic Harrier and Athletic Club Inc Women Under 20 19:18.9 2 1:20:56.3 1

Results from other years: 2020 2020