Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Shaw Baton - under 10s individual race 2019

Event results

Shaw Baton - under 10s individual race, Battle Hill Saturday, 27 April 2019
Updated 4 May 2019.

Preliminary official results Wellington inter-club event

The harrier season kicked off with the traditional Shaw Baton Relay at Battle Hill Farm Forest Park Park, a 4×2km relay for the U12s and above, and a short scratch (non-relay) race for the U10s. The races are held on a traditional cross country course with rough terrain, hurdles, hills and water

While the conditions were good underfoot, we had a strong northerly blowing this year, which resulted in generally slower times than we saw last year (which was almost windless). 

Results

Table View     Individual Result Search

Filter results:

reset filters

Hint: To sort results, click the column headings.

Note sorting by time is alphabetic, not time based (so 1:00:00 comes after 0:50:00 because 1 comes after 0, but before 50:00 because 1 comes before 5).

up arrowPlace Name Club/Team Grade/Division Time
1 Jemima Squire WHAC Under 10 Girls 5:31
1 Jacob Rice Trentham Under 10 Boys 5:40
2 Alex Lister Trentham Under 10 Boys 5:42
2 Emily Forster Under 10 Girls 5:56
3 Charlie Bazley Under 10 Boys 5:54
3 Felicity Gould Olympic Under 10 Girls 6:08
4 Rosoe Douglas Trentham Under 10 Boys 6:00
4 Penny Houlahan Wainui Under 10 Girls 6:27
5 Jack Jenkins Olympic Under 10 Boys 6:03
5 Bianca Cornal Under 10 Girls 6:31
6 Max Webster Under 10 Boys 6:07
6 Emily Matthews Under 10 Girls 6:38
7 Edward Murphy Under 10 Boys 6:13
7 Elme Penaar Under 10 Girls 6:39
8 Tumake Martin Under 10 Boys 6:23
8 Ruby Flutey Trentham Under 10 Girls 7:14
9 Finlay Robertson Under 10 Boys 6:24
9 Bella Jones Under 10 Girls 7:17
10 Micah Berendsen Under 10 Boys 6:28
10 Delia Davies Under 10 Girls 7:38
11 Miller Buck Scottish Under 10 Boys 6:30
11 Lola Watson Under 10 Girls 7:49
12 Chester Headisten Kapiti Under 10 Boys 6:33
12 Melody Basley Under 10 Girls 8:34
13 Lewis Kenworthy WHAC Under 10 Boys 6:38
13 Heather Ward Scottish Under 10 Girls 8:39
14 William Whitehead Under 10 Boys 6:48
14 Naomi Ririnui Under 10 Girls 8:40
15 Angus Corbett Olympic Under 10 Boys 7:45
15 Lily Jordan Under 10 Girls 8:51
16 Jonathon Wilcox Under 10 Boys 7:59
16 Ariana Lahood Under 10 Girls 9:07
17 Harrison Bazley Under 10 Boys 8:21
18 Sam Clayland Under 10 Boys 8:29
19 Noah Hayes Under 10 Boys 8:32

Results from other years: 2019 2018 2017 2016 2015