Olympic logo
Olympic Home
 
Home > Results > Shaw Baton Relay 2013

Event results

Shaw Baton Relay, Battle Hill Farm Forest Park Saturday, 27 April 2013
Updated 18 Jun 2013.

Official results Harriers Wellington inter-club event

Superb conditions underfoot for the Shaw Baton - smooth, not too hard, and fast. A reasonably strong northerly however probably kept the times slightly higher than normal.



See also: Scratch race for the under-10s



Please send comments to results@olympicharriers.org.nz

Results

Table View     Individual Result Search

Filter results:

reset filters

Hint: To sort results, click the column headings.

Note sorting by time is alphabetic, not time based (so 1:00:00 comes after 0:50:00 because 1 comes after 0, but before 50:00 because 1 comes before 5).

up arrowLap Name Club/Team Grade/Division Lap Time Grade Place Elapsed Time Team Place
1 Jean Kozyniak WHAC Junior Women 7:30 1 7:30 1
1 Susannah Lynch Olympic Junior Women 8:03 5 8:03 2
1 Alisha Gilchrist Olympic Junior Women 8:22 9 8:22 3
1 Michellie Sasse Hutt Valley Harriers Junior Women 9:01 14 9:01 6
1 Georgina Maud Kapiti Running & Tri Club Junior Women 9:31 22 9:31 8
1 Jharna Melbourne Feilding Moa Junior Women 8:39 12 8:39 4
1 Lara Molloy Scottish Junior Women 9:36 24 9:36 9
1 Helen O’Connor Olympic Junior Women 9:07 15 9:07 7
1 Madeleine Piesocki WHAC Junior Women 10:12 30 10:12 10
1 Ruby Leverington WHAC Junior Women 8:58 13 8:58 5
1 Becky Dobbin Trentham Harriers Junior Women 10:33 35= 10:33 11
1 Jackie Mexted Scottish Masters Women 8:02 2 8:02 1
1 Katie Jenkins Olympic Masters Women 8:27 4 8:27 2
1 Vicky Humphries WHAC Masters Women 8:36 5 8:36 3
1 Nic Ayson Kapiti Running & Tri Club Masters Women 10:20 23 10:20 8
1 Gail Kincaid Hutt Valley Harriers Masters Women 9:05 8 9:05 4
1 Robyn Stansfield Scottish Masters Women 9:38 14 9:38 6
1 Anja Raynes Trentham Harriers Masters Women 10:36 25 10:36 9
1 Helen Willis Scottish Masters Women 9:46 18 9:46 7
1 Bev Hodge Scottish Masters Women 10:52 29 10:52 10
1 Tracy Berghan Olympic Masters Women 9:15 9 9:15 5
1 Annie Van Herk Olympic Masters Women 11:55 37 11:55 11
1 Tina Harris Scottish Senior Women 7:50 2 7:50 1
1 Elaine Brent WHAC Senior Women 7:48 1 7:48 2
1 Courtney Strom Olympic Senior Women 8:55 12= 8:55 6=
1 Abby Macfie Victoria University Senior Women 8:42 8 8:42 3
1 Sierra Ryland Scottish Senior Women 8:50 10 8:50 5
1 Katie Duncan Victoria University Senior Women 8:46 9 8:46 4
1 Shauni James   Trentham Harriers Senior Women 10:08 22 10:08 8
1 Maria Cramp Wainuiomata Senior Women 8:55 12= 8:55 6=
1 Juan McDonald Olympic Senior Women 10:00 10:00
1 Jake Tennent WHAC Junior Men 6:25 1= 6:25 1=
1 Riva Williams Scottish Junior Men 6:38 4 6:38 3
1 Tim Robertson Hutt Valley Harriers Junior Men 6:25 1= 6:25 1=
1 James Preston WHAC Junior Men 6:56 13 6:56 4
1 Jordan Mayuren Scottish Junior Men 7:10 22= 7:10 6
1 Christian Davey WHAC Junior Men 7:11 24= 7:11 7
1 Matt Croxford Olympic Junior Men 7:05 19 7:05 5
1 Hunter Club StreamzTC Junior Men 7:32 40 7:32 9
1 Sean Read Trentham Harriers Junior Men 7:28 34= 7:28 8
1 Harry Poland Trentham Harriers Junior Men 7:59 49 7:59 12
1 Patrick Twiss Scottish Junior Men 7:44 45= 7:44 10
1 Alex Hooft Olympic Junior Men 7:54 47 7:54 11
1 Jackson Thompson Kapiti Running & Tri Club Junior Men 9:33 71 9:33 13
1 Todd Stevens Scottish Masters Men 6:56 4 6:56 3
1 Mike Waterman Olympic Masters Men 6:53 3 6:53 2
1 Francis Evett Hutt Valley Harriers Masters Men 6:45 1 6:45 1
1 Jim Jones Scottish Masters Men 7:16 8 7:16 4
1 Craig Walker Olympic Masters Men 7:58 17= 7:58 5=
1 Stephen Mair Trentham Harriers Masters Men 7:58 17= 7:58 5=
1 Tony McKone Hutt Valley Harriers Masters Men 9:01 34 9:01 7
1 Malcolm Standrill  Olympic Masters Men 9:46 42 9:46 8
1 Paul Sharp WHAC Open masters 50 7:49 2 7:49 1
1 Graeme Moss  Olympic Open masters 50 8:18 8 8:18 2
1 John Skinnon Scottish Open masters 50 9:17 18 9:17 4
1 Bruce Candy Kapiti Running & Tri club Open masters 50 8:45 13 8:45 3
1 Paul Cavie Hutt Valley Harriers Open masters 50 10:45 33 10:45 6
1 Richard Sweetman Scottish Open masters 50 10:03 27 10:03 5
1 Rowan Hooper Scottish Senior Men 6:22 6 6:22 1
1 Rees Buck Scottish Senior Men 6:31 7= 6:31 2=
1 Julian Baker WHAC Senior Men 6:32 9 6:32 4
1 Adam Carlson Olympic Senior Men 6:42 16= 6:42 5
1 Dave Parsons Scottish Senior Men 6:55 21= 6:55 6=
1 Brian Garmonsway Trentham Harriers Senior Men 6:31 7= 6:31 2=
1 Mitchell Rutter Kapiti Running & Tri Club Senior Men 6:55 21= 6:55 6=
1 Michael Macklin Masterton Senior Men 7:20 34 7:20 8
1 Colin Price WHAC Senior Men 8:15 50= 8:15 11
1 Jamie Duncan Victoria University Senior Men 7:27 38 7:27 9
1 Joel Carman Wainuiomata Senior Men 7:29 39 7:29 10
1 Brendan Quirke Hutt Valley Harriers Senior Men 8:24 53 8:24 12
1 Nick Whalley Scottish Senior Men 8:41 59 8:41 13
1 George Harrington Olympic Under 12 Boys 8:07 1 8:07 1
1 Thomas Woodward WHAC Under 12 Boys 9:07 12 9:07 5
1 Max Jones Olympic Under 12 Boys 9:01 10 9:01 4
1 Harrison Watt Trentham Harriers Under 12 Boys 8:44 6= 8:44 3
1 Liam Wall Feilding Moa Under 12 Boys 8:18 2 8:18 2
1 Jonathan Sceats Trentham Harriers Under 12 Boys 9:12 15 9:12 6
1 Keenan Gale Trentham Harriers Under 12 Boys 11:29 28 11:29 7
1 Jess Jenkins Olympic Under 12 Girls 8:59 2 8:59 1
1 Tuuaari Topp Trentham Harriers Under 12 Girls 9:57 10 9:57 4
1 Maali Kyle-Ford WHAC Under 12 Girls 9:21 5 9:21 2
1 Rebekah Hollands Olympic Under 12 Girls 9:54 9 9:54 3
1 Logan Slee Trentham Harriers Under 14 Boys 7:33 2 7:33 2
1 Callum Brooker Olympic Under 14 Boys 7:31 1 7:31 1
1 Benjamin Wall Feilding Moa Under 14 Boys 7:47 6 7:47 4
1 Max Karamonolis WHAC Under 14 Boys 8:22 13 8:22 6
1 Reuben Goldingham-Newsom Hutt Valley Harriers Under 14 Boys 7:34 3 7:34 3
1 Matthew Walker Olympic Under 14 Boys 9:02 31 9:02 9
1 Jesse Carmon Wainuiomata Under 14 Boys 9:11 34 9:11 10
1 Hew Kerrison WHAC Under 14 Boys 9:32 38 9:32 12
1 Jackson Roil Trentham Harriers Under 14 Boys 9:22 36 9:22 11
1 Issac Dyer Kapiti Running & Tri club Under 14 Boys 8:55 26 8:55 7
1 Tyler Raroa Intermediate Under 14 Boys 9:00 28 9:00 8
1 Felix Williamson Scottish Under 14 Boys 8:00 7= 8:00 5
1 Phoebe McKnight Hutt Valley Harriers Under 14 Girls 8:06 2 8:06 1
1 Tessa Hunt WHAC Under 14 Girls 8:37 5 8:37 2
1 Jess Gleeson Feilding Moa Under 14 Girls 8:52 13 8:52 4
1 Amelia Kerr Olympic Under 14 Girls 8:56 15 8:56 6
1 Mckenzie Jacques Trentham Harriers Under 14 Girls 8:44 6 8:44 3
1 Elizabeth Crowe Wadestown/Wellington girls Under 14 Girls 8:54 14 8:54 5
1 Phoebe Harris Raroa Intermediate Under 14 Girls 9:32 24 9:32 7
1 Grace Ohlsson Olympic Under 14 Girls 9:50 28 9:50 9
1 Maia Trompetter Hutt Valley Harriers Under 14 Girls 10:10 36 10:10 11
1 Alexandra Talbot Olympic Under 14 Girls 9:55 30= 9:55 10
1 Grace Gordon Scottish Under 14 Girls 9:34 25 9:34 8
1 Ananera Ford Wainuiomata Under 14 Girls 16:41 48 16:41 12
1 Dillon O'Connor Karori Under 14 Mixed 9:29 6 9:29 1
1 Imogen Kilioni WHAC Under 14 Mixed 9:49 10 9:49 3
1 Shannen Gale Trentham Harriers Under 14 Mixed 10:45 18 10:45 5
1 Rebecca Yorker Kapital Running & Tri Club Under 14 Mixed 9:51 11 9:51 4
1 Hannah Evett Hutt Valley Harriers Under 14 Mixed 9:42 9 9:42 2
1 Abbie Kincaid Hutt Valley Harriers Under 14 Mixed 12:09 22 12:09 6
2 Kelsey Forman WHAC Junior Women 7:54 3 15:24 1
2 Jess Kerr Olympic Junior Women 8:28 10 16:31 2
2 Amelia Harris Olympic Junior Women 8:29 11 16:51 3
2 Bayley-Rose van de Coolwijk Hutt Valley Harriers Junior Women 8:16 8 17:17 4
2 Isabella Maud Kapiti Running & Tri Club Junior Women 9:24 17 18:55 7
2 Georgia Whiteman Feilding Moa Junior Women 10:48 38= 19:27 8
2 Caitlan McQuarrie Scottish Junior Women 10:48 38= 20:24 10
2 Ruby Stirling Olympic Junior Women 9:16 16 18:23 5
2 Lucy Newton-Smith WHAC Junior Women 11:35 41 21:47 11
2 Barbara Harris WHAC Junior Women 9:44 25 18:42 6
2 Neteska Venter Trentham Harriers Junior Women 9:30 19= 20:03 9
2 Melissa Moon Scottish Masters Women 7:46 1 15:48 1
2 Marie Pugh Olympic Masters Women 9:20 11 17:47 2
2 Jane Leverington WHAC Masters Women 9:21 12 17:57 3
2 Janie Evans Kapiti Running & Tri Club Masters Women 10:43 28 21:03 6
2 Marian Goodwin Hutt Valley Harriers Masters Women 9:37 13 18:42 4
2 Maryann Palmer Scottish Masters Women 11:58 38 21:36 8
2 Steph Robinson  Trentham Harriers Masters Women 10:59 31 21:35 7
2 Claire Jennives Scottish Masters Women 12:58 42 22:44 10
2 Christina Gardner Scottish Masters Women 11:11 33 22:03 9
2 Liz Anderson Olympic Masters Women 10:59 31 20:14 5
2 Bernadette Lewis Olympic Masters Women 12:08 39 24:03 11
2 Andrea Smith Scottish Senior Women 8:31 6 16:21 1
2 Jo Ryder WHAC Senior Women 8:34 7 16:22 2
2 Jo Frater Olympic Senior Women 9:06 14 18:01 3
2 Bianca Hayward Victoria University Senior Women 11:50 30 20:32 6
2 Rebecca Speirs Scottish Senior Women 9:41 18 18:31 4
2 Lucy Appleby Victoria University Senior Women 12:09 31 20:55 7
2 Wendy Grocott Trentham Harriers Senior Women 12:21 32 22:29 8
2 Jen Stoupe Wainuiomata Senior Women 10:11 24 19:06 5
2 Juan McDonald Olympic Senior Women 10:29 20:29
2 Kieron McDonald WHAC Junior Men 6:30 3 12:55 1
2 Olly Boyd Scottish Junior Men 6:53 11 13:31 3
2 Leon Falvey Hutt Valley Harriers Junior Men 6:40 5 13:05 2
2 Rusi Jagose WHAC Junior Men 7:18 30 14:14 6
2 Faiyeuny Szeto Scottish Junior Men 6:57 14 14:07 4=
2 Jack Turnbull WHAC Junior Men 8:57 66 16:08 9
2 Elroy Lederman Olympic Junior Men 7:02 18 14:07 4=
2 Collins Club StreamzTC Junior Men 7:06 20= 14:38 7
2 Jack Thompson Trentham Harriers Junior Men 9:31 70 16:59 12
2 Ollie Barrass Trentham Harriers Junior Men 8:09 52 16:08 9
2 Jake Paul Scottish Junior Men 8:19 59 16:03 8
2 Michael Fenton Olympic Junior Men 8:28 61 16:22 11
2 Sarah Dyer Kapiti Running & Tri Club Junior Men 10:42 76 20:15 13
2 Vaile Mexted Scottish Masters Men 7:09 6= 14:05 2
2 Butch Borlase Olympic Masters Men 6:51 2 13:44 1
2 Simon England Hutt Valley Harriers Masters Men 8:10 19 14:55 3
2 Paul Brydges Scottish Masters Men 8:17 22= 15:33 4
2 Robbie Robinson Olympic Masters Men 9:02 35 17:00 5
2 Brett Wilby Trentham Harriers Masters Men 9:33 41 17:31 7
2 Stephen Cummings Hutt Valley Harriers Masters Men 8:22 26= 17:23 6
2 Miles Coverdale Olympic Masters Men 9:53 43 19:39 8
2 Alan McCauley WHAC Open masters 50 8:41 10 16:30 1
2 Steve Bligh  Olympic Open masters 50 9:42 23 18:00 5
2 James Turner Scottish Open masters 50 8:05 5 17:22 3
2 Mike Heron Kapiti Running & Tri club Open masters 50 9:02 15= 17:47 4
2 Marcus Smith Hutt Valley Harriers Open masters 50 7:59 3= 18:44 5
2 Api Williams Scottish Open masters 50 9:33 21= 19:36 6
2 Ben Barry Scottish Senior Men 6:15 3= 12:37 1
2 Josh Van Dalen Scottish Senior Men 6:33 10= 13:04 2
2 Yared Kebede WHAC Senior Men 6:37 12 13:09 3
2 Pieter Pretorius Olympic Senior Men 7:14 29= 13:56 6
2 Braden Neal Scottish Senior Men 7:17 32 14:12 7
2 Mark Searle Trentham Harriers Senior Men 6:59 23= 13:30 4
2 Stefan Przychodzko Kapiti Running & Tri Club Senior Men 6:59 23= 13:54 5
2 Dominic Green Masterton Senior Men 8:06 48 15:26 9
2 Elaine Brent WHAC Senior Men 7:51 45 16:06
2 Karl Whalen Victoria University Senior Men 7:00 25 14:27 8
2 Paul Richardson Wainuiomata Senior Men 8:26 55 15:55 10
2 Jay Waters Hutt Valley Harriers Senior Men 9:30 71 17:54 11
2 Henry Old Scottish Senior Men 9:58 74 18:39 12
2 Joshua Platt Olympic Under 12 Boys 8:45 8 16:52 1
2 Mason Waterworth WHAC Under 12 Boys 9:11 14 18:18 4
2 Caleb Baxter Olympic Under 12 Boys 9:13 16 18:14 3
2 Luke Elliott Trentham Harriers Under 12 Boys 8:43 5 17:27 2
2 Forbes Kennedy Feilding Moa Under 12 Boys 10:36 27 18:54 5
2 Daniel du Toit Trentham Harriers Under 12 Boys 10:00 23 19:12 6
2 Jonathan Roche Trentham Harriers Under 12 Boys 9:04 11 20:33 7
2 Bex Jenkins Olympic Under 12 Girls 9:15 3 18:14 1
2 Sam Mackinder Trentham Harriers Under 12 Girls 9:18 4 19:15 2
2 Neve Kerrison WHAC Under 12 Girls 10:36 15 19:57 3
2 Olivia Pugh Olympic Under 12 Girls 10:16 13 20:10 4
2 Sean Hewitt Trentham Harriers Under 14 Boys 8:17 12 15:50 3
2 Sam Staunton Olympic Under 14 Boys 8:05 10 15:36 1
2 Dineth Rajapaske Feilding Moa Under 14 Boys 8:31 17 16:18 4
2 Jack Waterworth WHAC Under 14 Boys 9:01 29= 17:23 5
2 Joel McKay Hutt Valley Harriers Under 14 Boys 8:12 11 15:46 2
2 Micah Conroy Olympic Under 14 Boys 9:09 33 18:11 9
2 Daniel Goldsworthy Wainuiomata Under 14 Boys 8:30 16 17:41 6
2 Harrison Deal WHAC Under 14 Boys 10:05 43 19:37 12
2 Ashford Wallace Trentham Harriers Under 14 Boys 10:00 42 19:22 10
2 Gideon Dyer Kapiti Running & Tri club Under 14 Boys 9:08 32 18:03 8
2 Sandesh Dias Raroa Intermediate Under 14 Boys 10:26 47 19:26 11
2 Ryan Brydges Scottish Under 14 Boys 9:46 40 17:46 7
2 Maya Hahn Hutt Valley Harriers Under 14 Girls 8:27 3= 16:33 1
2 Kirsty Rae WHAC Under 14 Girls 8:04 1 16:41 2
2 Caelin Allan Feilding Moa Under 14 Girls 9:25 22= 18:17 4
2 Olivia Aunoa Olympic Under 14 Girls 9:23 21 18:19 5
2 Sophie Dawson Trentham Harriers Under 14 Girls 9:21 19= 18:05 3
2 Caitlin Douglas Wadestown/Wellington girls Under 14 Girls 9:46 27 18:40 6
2 Maddie Bramley Raroa Intermediate Under 14 Girls 10:43 42 20:15 9
2 Victoria Campbell Olympic Under 14 Girls 9:55 30= 19:45 7
2 Jorja Watt Hutt Valley Harriers Under 14 Girls 10:20 37 20:30 11
2 Prajna Baskar Olympic Under 14 Girls 10:29 39= 20:24 10
2 Lydia Hare Scottish Under 14 Girls 10:26 38 20:00 8
2 Grace Forsyth Wainuiomata Under 14 Girls 9:39 26 26:20 12
2 Josie Greenwood Karori Under 14 Mixed 10:22 16= 19:51 3
2 Matt Rowling WHAC Under 14 Mixed 9:41 8 19:30 1
2 William Blane Trentham Harriers Under 14 Mixed 10:18 13= 21:03 5
2 Tegan Binkhorst Kapital Running & Tri Club Under 14 Mixed 9:37 7 19:28 2
2 Nicholas Green Hutt Valley Harriers Under 14 Mixed 11:01 20 20:43 4
2 Jessie O'Sullivan Hutt Valley Harriers Under 14 Mixed 14:22 24 26:31 6
3 Josie Kozyniak WHAC Junior Women 8:06 6 23:30 1
3 Michaela Walker Olympic Junior Women 7:52 2 24:23 2
3 Verona Conroy Olympic Junior Women 9:34 23 26:25 3
3 Claire Cummings Hutt Valley Harriers Junior Women 11:05 40 28:22 4
3 Jessica Jenkins Kapiti Running & Tri Club Junior Women 9:51 26 28:46 5
3 Amy Richards Feilding Moa Junior Women 9:59 28 29:26 7
3 Megan Willis Scottish Junior Women 10:46 37 31:10 9
3 Georgia Toseland Olympic Junior Women 10:32 35= 28:55 6
3 Milli Tennant WHAC Junior Women 10:14 31 32:01 10
3 Alex Heather-Sclater WHAC Junior Women 13:38 43 32:20 11
3 Beth Jones Trentham Harriers Junior Women 10:25 33 30:28 8
3 Mandy Simpson Scottish Masters Women 8:55 7 24:43 1
3 Tineke Hooft Olympic Masters Women 9:16 10 27:03 2
3 Jane Heather-Slater WHAC Masters Women 9:45 16= 27:42 3
3 Christine Heron Kapiti Running & Tri Club Masters Women 9:45 16= 30:48 5
3 Kristina McLean Hutt Valley Harriers Masters Women 10:38 26 29:20 4
3 Pam Graham Scottish Masters Women 9:54 20 31:30 6
3 Heather McMillan Trentham Harriers Masters Women 11:51 36 33:26 8
3 Loretta Desourdy Scottish Masters Women 10:42 27 33:26 9
3 Sharon Wray Scottish Masters Women 11:27 34 33:30 10
3 Alison Speakman Olympic Masters Women 12:23 40 32:37 7
3 Julie Klein Olympic Masters Women 12:37 41 36:40 11
3 Emily Solsberg Scottish Senior Women 8:24 4 24:45 1
3 Erin McCauley WHAC Senior Women 10:50 27 27:12 2
3 Sharon Walker Olympic Senior Women 9:51 21 27:52 3
3 Rebecca Jamieson Victoria University Senior Women 9:45 19 30:17 5
3 Jeltsje Keizer Scottish Senior Women 9:33 17 28:04 4
3 Brid O’Keefe Victoria University Senior Women 9:48 20 30:43 6
3 Mary-ann Venter Trentham Harriers Senior Women 10:10 23 32:39 8
3 Rebekah Richardson Wainuiomata Senior Women 12:25 33 31:31 7
3 Anneke Binkhorst Olympic Senior Women 14:06 34 34:35
3 Nathan Tse WHAC Junior Men 6:50 8= 19:45 1
3 Brandon Lynch Scottish Junior Men 7:06 20= 20:37 3
3 Tom England Hutt Valley Harriers Junior Men 7:11 24= 20:16 2
3 Peter Havell WHAC Junior Men 7:28 34= 21:42 4
3 Ryan Hunt Scottish Junior Men 8:15 54= 22:22 6=
3 Olaf Manz WHAC Junior Men 8:18 58 24:26 10
3 Oscar Harris Olympic Junior Men 8:15 54= 22:22 6=
3 Sarten Club StreamzTC Junior Men 7:31 39 22:09 5
3 Graham Saggers Trentham Harriers Junior Men 7:17 28= 24:16 9
3 Jack Marshall Trentham Harriers Junior Men 7:37 42 23:45 8
3 Mitchell Murdoch Scottish Junior Men 9:34 72 25:37 11
3 Ollie ? Olympic Junior Men 9:37 74 25:59 12
3 Reubin Hill Kapiti Running & Tri Club Junior Men 10:12 75 30:27 13
3 Warren Maguren Scottish Masters Men 7:45 13 21:50 2
3 Richard Longman Olympic Masters Men 7:46 14 21:30 1
3 Kevin Nicholson Hutt Valley Harriers Masters Men 7:48 16 22:43 3
3 Ian Murray Scottish Masters Men 9:06 37 24:39 4
3 Rob McCrudden Olympic Masters Men 8:59 33 25:59 5
3 Terry Bedlington Trentham Harriers Masters Men 9:16 38 26:47 6
3 Peter Sparks Hutt Valley Harriers Masters Men 9:32 40 26:55 7
3 Peter Hanson  Olympic Masters Men 13:01 48 32:40 8
3 Gordon Clarke WHAC Open masters 50 8:38 9 25:08 1
3 Chris Speakman  Olympic Open masters 50 8:08 6 26:08 2
3 Don Stevens Scottish Open masters 50 9:46 25= 27:08 3
3 Mike Thompson Kapiti Running & Tri club Open masters 50 10:34 29 28:21 4
3 Marty Cherry Hutt Valley Harriers Open masters 50 11:10 34 29:54 5
3 Bob Stephens Scottish Open masters 50 10:36 30 30:12 6
3 Hamish Carson Scottish Senior Men 6:06 2 18:43 1
3 Malcolm Hodge Scottish Senior Men 6:41 14= 19:45 2
3 Hassan Roble WHAC Senior Men 6:51 20 20:00 3
3 Jono Leach Olympic Senior Men 7:19 33 21:15 5
3 Tony Wolken Scottish Senior Men 7:23 36 21:35 6
3 Josh Ledger Trentham Harriers Senior Men 7:05 27 20:35 4
3 Ballad Woodley-Hanan Kapiti Running & Tri Club Senior Men 7:53 46 21:47 7
3 Lloyd Millar Masterton Senior Men 8:49 62= 24:15 9
3 Brendon Flanagan WHAC Senior Men 8:22 52 24:28
3 David Ryan Victoria University Senior Men 7:26 37 21:53 8
3 Alan Carman Wainuiomata Senior Men 8:58 67 24:53 10
3 Chris Rigg Hutt Valley Harriers Senior Men 8:36 56 26:30 11
3 Ash Krynen Scottish Senior Men 8:43 61 27:22 12
3 Jayden Gilchrist Olympic Under 12 Boys 8:46 9 25:38 1
3 Finn O'Connor WHAC Under 12 Boys 8:37 3 26:55 2
3 Aaron Keegan Olympic Under 12 Boys 9:35 21 27:49 4
3 Dante Allen Trentham Harriers Under 12 Boys 9:53 22 27:20 3
3 Aden Porritt Feilding Moa Under 12 Boys 9:33 19= 28:27 5
3 Callum Pepper Trentham Harriers Under 12 Boys 9:33 19= 28:45 6
3 Caleb Gilchrist Trentham Harriers Under 12 Boys 9:27 18 30:00 7
3 Samantha Smith Olympic Under 12 Girls 9:47 6 28:01 2
3 Charlotte Floodsmith-Ryan Trentham Harriers Under 12 Girls 8:44 1 27:59 1
3 Molly Newton-Smith WHAC Under 12 Girls 10:00 11 29:57 3
3 Danika Viskovic Olympic Under 12 Girls 9:48 7= 29:58 4
3 Nikolai Allen Trentham Harriers Under 14 Boys 7:37 4 23:27 1
3 Keller McDonald Olympic Under 14 Boys 8:39 20 24:15 2
3 Jack Waller-Mott Feilding Moa Under 14 Boys 8:47 23 25:05 4
3 Callum Hancock WHAC Under 14 Boys 8:28 14 25:51 5
3 Jack Hammond Hutt Valley Harriers Under 14 Boys 8:58 27 24:44 3
3 Dillon Lewis Olympic Under 14 Boys 8:53 25 27:04 7
3 Cameron Forsyth Wainuiomata Under 14 Boys 9:12 35 26:53 6
3 Rogier Kerbus WHAC Under 14 Boys 8:29 15 28:06 8
3 William Adams Trentham Harriers Under 14 Boys 8:45 22 28:07 9
3 Daniel Prvanov Kapiti Running & Tri club Under 14 Boys 10:07 44 28:10 10
3 Lachlan Mudie Raroa Intermediate Under 14 Boys 10:16 45 29:42 12
3 Mitchel Comesky Scottish Under 14 Boys 11:28 48 29:14 11
3 Lucy England Hutt Valley Harriers Under 14 Girls 8:49 11 25:22 1
3 Olivia Healey WHAC Under 14 Girls 9:13 18 25:54 2
3 Frances Allan Feilding Moa Under 14 Girls 8:50 12 27:07 4
3 Katie Oolders Olympic Under 14 Girls 8:47 8= 27:06 3
3 Grace Bird Trentham Harriers Under 14 Girls 9:25 22= 27:30 5
3 Georgia Henderson Wadestown/Wellington girls Under 14 Girls 11:09 43 29:49 7
3 Victoria Edwards Raroa Intermediate Under 14 Girls 10:02 33 30:17 8
3 Danielle Ohlsson Olympic Under 14 Girls 10:03 34 29:48 6
3 Cassandra Trompetter Hutt Valley Harriers Under 14 Girls 10:37 41 31:07 10
3 Phoebe Lederman Olympic Under 14 Girls 9:58 32 30:22 9
3 Macy Hare Scottish Under 14 Girls 11:57 45 31:57 11
3 Gemma Warrender Wainuiomata Under 14 Girls 12:19 47 38:39 12
3 Eddy Martin Karori Under 14 Mixed 8:18 1 28:09 1
3 Emma Rowling WHAC Under 14 Mixed 10:22 16= 29:52 2
3 Larissa Keenan Trentham Harriers Under 14 Mixed 10:19 15 31:22 4
3 Annie Budd Kapital Running & Tri Club Under 14 Mixed 12:42 23 32:10 5
3 Rylee Watt Hutt Valley Harriers Under 14 Mixed 10:18 13= 31:01 3
3 Ben Cherry Hutt Valley Harriers Under 14 Mixed 10:16 12 36:47 6
4 Anne Kean WHAC Junior Women 7:56 4 31:26 1
4 Madeline Wilson Olympic Junior Women 8:14 7 32:37 2
4 Annese Wolff Olympic Junior Women 9:30 19= 35:55 3
4 Kristie Perkinson Hutt Valley Harriers Junior Women 9:30 19= 37:52 4
4 Naomi Dyer Kapiti Running & Tri Club Junior Women 9:26 18 38:12 5
4 Melissa Blackwood Feilding Moa Junior Women 10:28 34 39:54 6
4 Becky Hawthorne Scottish Junior Women 10:02 29 41:12 7
4 Rebecca Binkhorst Olympic Junior Women 13:15 42 42:10 9
4 Emily Deal WHAC Junior Women 10:16 32 42:17 8
4 Brianna Rielly WHAC Junior Women 9:57 27 42:17 10
4 Hannah Larkin Trentham Harriers Junior Women 13:44 44 44:12 11
4 Anne Hare Scottish Masters Women 8:23 3 33:06 1
4 Michelle Van Looy Olympic Masters Women 8:52 6 35:55 2
4 Kristine Ford WHAC Masters Women 10:32 24 38:14 3
4 Kate Jenkins Kapiti Running & Tri Club Masters Women 9:41 15 40:29 4
4 Liz Whiteside Hutt Valley Harriers Masters Women 11:37 35 40:57 5
4 Andrena Patterson Scottish Masters Women 10:58 30 42:28 6
4 Jan Craig Trentham Harriers Masters Women 9:47 19 43:13 7
4 Kristin Stokes Scottish Masters Women 10:10 21 43:36 8
4 Jenny Mason Scottish Masters Women 10:18 22 43:48 9
4 Donna McDonald Olympic Masters Women 13:24 43 46:01 10
4 Ele Brown Olympic Masters Women 14:00 44 50:40 11
4 Hinano Sefesi Scottish Senior Women 8:27 5 33:12 1
4 Andrea Peat WHAC Senior Women 8:23 3 35:35 2
4 Alana Gould Olympic Senior Women 10:19 25 38:11 3
4 Abby Smith Victoria University Senior Women 8:52 11 39:09 4
4 Renee Hawthorne Scottish Senior Women 11:42 29 39:46 5
4 Hayley Everingham Victoria University Senior Women 9:28 16 40:11 6
4 Emily Kelly Trentham Harriers Senior Women 9:24 15 42:03 7
4 Trish Coley Wainuiomata Senior Women 11:13 28 42:44 8
4 Sharon Walker Olympic Senior Women 10:37 26 45:12
4 Matt Ford WHAC Junior Men 6:58 15= 26:43 1
4 Finn Mahon Scottish Junior Men 6:55 12 27:32 2
4 Daniel Ryan Hutt Valley Harriers Junior Men 7:40 44 27:56 3
4 Tipene Maguren WHAC Junior Men 7:44 45= 29:26 4
4 Cameron Twiss Scottish Junior Men 7:58 48 30:20 6
4 Jake Tennant WHAC Junior Men 6:47 6 31:13 8
4 Seamus Kane Olympic Junior Men 7:39 43 30:01 5
4 Priston Club StreamzTC Junior Men 8:17 56= 30:26 7
4 Daniel Larkin Trentham Harriers Junior Men 8:08 51 32:24 9
4 Tomas Roche Trentham Harriers Junior Men 8:55 65 32:40 10
4 Liam Corkery Scottish Junior Men 9:00 67 34:37 11
4 James Lewis Olympic Junior Men 8:51 64 34:50 12
4 Mike Heron Kapiti Running & Tri Club Junior Men 9:35 73 40:02 13
4 Dave Kettles Scottish Masters Men 7:32 10 29:22 2
4 Mark Anderson Olympic Masters Men 7:37 11 29:07 1
4 Richard Kellett Hutt Valley Harriers Masters Men 8:17 22= 31:00 3
4 Joseph Muollo Scottish Masters Men 8:20 24= 32:59 4
4 Nick Julian Olympic Masters Men 8:55 32 34:54 5
4 Philip Secker Trentham Harriers Masters Men 8:50 29 35:37 6
4 Glenn Perkinson Hutt Valley Harriers Masters Men 10:03 44 36:58 7
4 Mike Binkhorst  Olympic Masters Men 10:32 46 43:12 8
4 Neil Price WHAC Open masters 50 9:02 15= 34:10 1
4 Sheryne Coverdale  Olympic Open masters 50 9:46 25= 35:54 2
4 Jonathan Harper Scottish Open masters 50 8:54 14 36:02 3
4 Daryl Rutter Kapiti Running & Tri club Open masters 50 9:33 21= 37:54 4
4 Albert Van Veen Hutt Valley Harriers Open masters 50 11:12 35 41:06 6
4 Rupert Watson Scottish Open masters 50 9:29 19 39:41 5
4 Stefan Smith Scottish Senior Men 6:21 5 25:04 1
4 Luke O'Donnell Scottish Senior Men 6:46 18= 26:31 2
4 Dan Nixon WHAC Senior Men 6:33 10= 26:33 3
4 Aaron Morey Olympic Senior Men 7:54 47 29:09 5
4 Matt O'Conner Scottish Senior Men 7:38 41= 29:13 6
4 Chris Homan Trentham Harriers Senior Men 8:15 50= 28:50 4
4 Dave Chandler Kapiti Running & Tri Club Senior Men 8:25 54 30:12 7
4 Ray Haste Masterton Senior Men 9:02 68 33:17 9
4 Dean Patten WHAC Senior Men 8:54 66 33:22
4 Richard Owen Victoria University Senior Men 10:15 76 32:08 8
4 Sam Czarnomski Wainuiomata Senior Men 9:12 70 34:05 10
4 Finn McCarthy Hutt Valley Harriers Senior Men 9:32 72 36:02 11=
4 Gerard Gordon Scottish Senior Men 8:40 57= 36:02 11=
4 Will Anthony Olympic Under 12 Boys 8:44 6= 34:22 1
4 Robin Leverington WHAC Under 12 Boys 8:42 4 35:37 2
4 Jack Julian Olympic Under 12 Boys 9:09 13 36:58 3
4 Jacob Elliott Trentham Harriers Under 12 Boys 10:03 24 37:23 4
4 Bradyn Popow Feilding Moa Under 12 Boys 9:18 17 37:45 5
4 Ashley Boag Trentham Harriers Under 12 Boys 10:20 25 39:05 6
4 Huw Mair Trentham Harriers Under 12 Boys 10:31 26 40:31 7
4 Eleanor White Olympic Under 12 Girls 9:48 7= 37:49 1
4 Kate Thompson Trentham Harriers Under 12 Girls 10:52 16 38:51 2
4 Esther Kozyniak WHAC Under 12 Girls 10:02 12 39:59 3
4 Isabel Willoughby Olympic Under 12 Girls 10:32 14 40:30 4
4 Thomas Strawbridge Trentham Harriers Under 14 Boys 8:34 19 32:01 1
4 Patrick White Olympic Under 14 Boys 8:00 7= 32:15 2
4 Harrison Porritt Feilding Moa Under 14 Boys 8:03 9 33:08 3
4 Sam Hyde Smith WHAC Under 14 Boys 7:43 5 33:34 4
4 Richard Sasse Hutt Valley Harriers Under 14 Boys 8:52 24 33:36 5
4 Josh Mallon Olympic Under 14 Boys 8:33 18 35:37 6
4 Logan Stoupe Wainuiomata Under 14 Boys 9:44 39 36:37 7
4 James Reilly WHAC Under 14 Boys 8:40 21 36:46 8
4 Ryan Goldsworthy Trentham Harriers Under 14 Boys 9:29 37 37:36 9
4 Charlie Budd Kapiti Running & Tri club Under 14 Boys 10:22 46 38:32 10
4 Joshua Keegan Raroa Intermediate Under 14 Boys 9:01 29= 38:43 11
4 Raven Townsend Scottish Under 14 Boys 9:48 41 39:02 12
4 Macey Caughley Hutt Valley Harriers Under 14 Girls 8:48 10 34:10 1
4 Ilena Shadbolt WHAC Under 14 Girls 8:45 7 34:39 2
4 Monique Whiteman Feilding Moa Under 14 Girls 8:27 3= 35:34 3
4 Kushla Smith Olympic Under 14 Girls 9:00 16 36:06 4
4 Alyssa Mataiti Trentham Harriers Under 14 Girls 10:29 39= 37:59 5
4 Rachel Connell Wadestown/Wellington girls Under 14 Girls 9:09 17 38:58 6
4 Lokyee Szeto Raroa Intermediate Under 14 Girls 8:47 8= 39:04 7
4 Jessie Rongen Olympic Under 14 Girls 10:04 35 39:52 8
4 Jessica Kincaid Hutt Valley Harriers Under 14 Girls 9:53 29 41:00 9
4 Emma Morrison Olympic Under 14 Girls 12:04 46 42:26 10
4 Renske Gordon Scottish Under 14 Girls 11:51 44 43:48 11
4 Maria Cramp Wainuiomata Under 14 Girls 9:21 19= 48:00 12
4 Alex Martin Karori Under 14 Mixed 9:26 5 37:35 1
4 Barry Bailey WHAC Under 14 Mixed 8:50 2 38:42 2
4 Ben Gilchrist Trentham Harriers Under 14 Mixed 9:16 3 40:38 3
4 Jed Maud Kapital Running & Tri Club Under 14 Mixed 9:25 4 41:35 4
4 Michael O'Sullivan Hutt Valley Harriers Under 14 Mixed 11:31 21 42:32 5
4 Matthew Pye Hutt Valley Harriers Under 14 Mixed 10:53 19 47:40 6
5 Patrick Roche WHAC Junior Men 6:50 8= 33:33 1
5 Jonathon Beresford Scottish Junior Men 7:19 31 34:51 2
5 Jayden McKnight Hutt Valley Harriers Junior Men 7:30 38 35:26 3
5 Simeo Pont WHAC Junior Men 7:28 34= 36:54 4
5 Wingyeung Szeto Scottish Junior Men 7:24 32 37:44 5
5 Kieron McDonald WHAC Junior Men 7:12 26 38:25 7
5 Jese Baxter Olympic Junior Men 8:10 53 38:11 6
5 Jordan Club StreamzTC Junior Men 8:07 50 38:33 8
5 Vincent Blane Trentham Harriers Junior Men 7:29 37 39:53 9
5 Hamish Hastie Trentham Harriers Junior Men 8:41 62 41:21 10
5 Tom McCallum Scottish Junior Men 9:14 68 43:51 11
5 Ben Ives Olympic Junior Men 9:16 69 44:06 12
5 Sam Budd Kapiti Running & Tri Club Junior Men 10:46 77 50:48 13
5 Michael Wray Scottish Masters Men 7:04 5 36:26 1
5 Tim Horne Olympic Masters Men 7:28 9 36:35 2
5 Graeme Burr Hutt Valley Harriers Masters Men 8:36 28 39:36 3
5 Andrew Simpson Scottish Masters Men 8:14 21 41:13 4
5 Tony Simmers Olympic Masters Men 8:53 30= 43:47 5
5 Matt Poland Trentham Harriers Masters Men 8:53 30= 44:30 6
5 Steve Robertson Hutt Valley Harriers Masters Men 9:03 36 46:01 7
5 Brian Rusbridge  Olympic Masters Men 10:09 45 53:21 8
5 Dave Mason WHAC Open masters 50 8:44 12 42:54 1
5 Barry Prosser  Olympic Open masters 50 8:16 7 44:10 2
5 Ian Stronach Scottish Open masters 50 9:43 24 45:45 3
5 Bruce Jenkins Kapiti Running & Tri club Open masters 50 10:11 28 48:05 4
5 Matt Murdoch Hutt Valley Harriers Open masters 50 7:39 48:45
5 Ross Lake Scottish Open masters 50 10:39 32 50:20 5
5 Tim Hodge Scottish Senior Men 6:15 3= 31:19 1
5 Stephen Day Scottish Senior Men 6:41 14= 33:12 2
5 Julian Davidson WHAC Senior Men 7:14 29= 33:47 3
5 Hayden Prosser Olympic Senior Men 7:02 26 36:11 4
5 Anthony Wicks Scottish Senior Men 7:14 29= 36:27 5
5 Michael Beaumont Trentham Harriers Senior Men 7:38 41= 36:28 6
5 Dan Headifen Kapiti Running & Tri Club Senior Men 8:40 57= 38:52 7
5 Barrie Joslin Masterton Senior Men 8:50 64 42:07 9
5 Ali Kenworthy WHAC Senior Men 8:14 49 41:36
5 Luke Adams Victoria University Senior Men 7:43 43 39:51 8
5 Stewart Clement Wainuiomata Senior Men 9:59 75 44:04 10
5 Sotaro Sano Hutt Valley Harriers Senior Men 9:08 69 45:10 11
5 Bob Gardener Scottish Senior Men 10:38 77 46:40 12
6 Marcus Karamanolis WHAC Junior Men 6:58 17 40:31 1
6 Daniel Hunt Scottish Junior Men 6:58 15= 41:49 2
6 Nicholas Sasse Hutt Valley Harriers Junior Men 6:52 10 42:18 3
6 Tom Caughley WHAC Junior Men 6:49 7 43:43 4
6 Tommy Boyd Scottish Junior Men 7:15 27 44:59 5
6 Nathan Tse WHAC Junior Men 7:10 22= 45:35 6
6 Martin McCrudden Olympic Junior Men 7:25 33 45:36 7
6 Anderson Club StreamzTC Junior Men 7:36 41 46:09 8
6 Michael du Toit Trentham Harriers Junior Men 7:17 28= 47:10 9
6 Hamish Cathcart Trentham Harriers Junior Men 8:17 56= 49:38 10
6 Sean Beresford Scottish Junior Men 8:22 60 52:13 11
6 Jacob Brown Olympic Junior Men 8:43 63 52:49 12
6 Peter Ellis Kapiti Running & Tri Club Junior Men 12:26 78 1:03:14 13
6 Peter Stevens Scottish Masters Men 7:09 6= 43:35 1
6 Kevin Pugh Olympic Masters Men 7:47 15 44:22 2
6 Bill Trompetter Hutt Valley Harriers Masters Men 8:11 20 47:47 3
6 William Twiss Scottish Masters Men 7:42 12 48:55 4
6 Steve Walker Olympic Masters Men 8:22 26= 52:09 5
6 David Hood Trentham Harriers Masters Men 8:20 24= 52:50 6
6 Shaun McCarthy Hutt Valley Harriers Masters Men 9:29 39 55:30 7
6 John White  Olympic Masters Men 10:51 47 1:04:12 8
6 Liam Healey WHAC Open masters 50 7:59 3= 50:53 1
6 Mark Handley Olympic Open masters 50 7:40 1 51:50 2
6 John Gardiner Scottish Open masters 50 9:32 20 55:17 3
6 Paul Binkhorst Kapiti Running & Tri club Open masters 50 8:43 11 56:48 4
6 Tony McKone Hutt Valley Harriers Open masters 50 9:05 17 57:50
6 Paul Rodway Scottish Open masters 50 10:37 31 1:00:57 5
6 Martin Van Barneveld Scottish Senior Men 6:05 1 37:24 1
6 Chris McIlroy Scottish Senior Men 6:42 16= 39:54 2
6 Trent Stallard WHAC Senior Men 7:21 35 41:08 3
6 Sean McCrudden Olympic Senior Men 6:39 13 42:50 4
6 Peter Kelly Scottish Senior Men 7:10 28 43:37 5
6 Kevin Thompson Trentham Harriers Senior Men 7:34 40 44:02 6
6 Malcolm Dyer Kapiti Running & Tri Club Senior Men 8:42 60 47:34 7
6 Ben Winder Masterton Senior Men 6:46 18= 48:53 8
6 Paul Sharp WHAC Senior Men 7:49 44 49:25
6 John Vickerman Victoria University Senior Men 11:15 78 51:06 9
6 Don McGowan Wainuiomata Senior Men 9:40 73 53:44 10
6 Chris Rigg Hutt Valley Harriers Senior Men 8:51 65 54:01
6 Nick Whalley Scottish Senior Men 8:49 62= 55:29